02.12.2020.
Од почетка епидемије коронавирус је у Србији потврђен код 183.437 особа, а тестирано је више од 1.800.000. Од последица ковида-19 преминулe су 1.652 особе, објављено је на сајту covid19.rs. Ђерлек, државни секретар Министартва здравља: У целој земљи ситуација тешка и неизвесна.
Према последњим подацима, у Србији је за 24 сата коронавирус потврђен код још 7.999 особа, а од последица заразе преминуло је 48 пацијената. Тестирано је 22.837 узорака. На респиратору је 269 пацијенaта.
Од петка, 4. децембра, ступају на снагу нове мере – угоститељски објекти и објекти услужних делатности, међу којима и тржни центри, моћи ће да раде само до 17 сати радним данима, а викендом неће моћи уопште да раде, сазнаје РТС. Нова ограничења радног времена и за козметичке и фризерске салоне, као и за теретане.
Како предвиђају нове мере, продавнице прехрамбене робе моћи ће да раде сваки дан до 21 сат, укључујући и викенд.
Нема говора о полицијском часу, ванредном стању, само ограничење радног времена, надам се да ће Влада то у четвртак усвојити, рекао је епидемиолог Бранислав Тиодоровић за РТС, додајући да ће та мера важити бар наредна два викенда.
Тиодоровић је рекао да ћемо пред предстојеће празнике морати да уведемо мере за грађане Србије који долазе из иностранства.
“Пи-си-ар обавезно, ко није дошао са тестом, мора у карантин од 10 дана”, навео је члан Кризног штаба.
Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље “Батут”, каже за РТС да ретестирање за особе које су завршиле лечење није потребно.
Директор Канцеларије СЗО у Србији Маријан Ивануша рекао је да се брзина погоршавања ситуације у Србији смањује, да се нада да се Србија приближава пику и да ће врхунац стићи што пре.
“Без обзира на то, ми можемо очекивати да ће, и након постизања пика притисак на болнице, нарочито на интензивне неге, да се настави још неколико недеља после тога, јер развој озбиљне форме болести траје отприлике 10 дана, две недеље”, казао је Ивануша за РТС.
Колико епидемиолошка ситуација у Србији постаје све тежа и тежа потврђују и наредни извештаји са терена и из других градова:
Бањица поново у ковид систему
Како сазнајемо у Заводу за хитну медицинску помоћ, пацијенти заражени коронавирусом јутрос се возе у Институт за ортопедске болести на Бањици.
Институт је од данас трећи пут у ковид систему.
Тешка ситуација у “Мишовићу”, на лечењу 356 ковид пацијената
У КБЦ “Др Драгиша Мишовић” тренутно је на лечењу од ковида 356 пацијената и сви капацитети су попуњени, каже помоћник директора те здравствене установе др Предраг Савић.
“Изузетно је тешка ситуација у болници, сва места су попуњена. Клиничка слика пацијената који су тренутно код нас на лечењу је неупоредиво тежа него код пацијената који су били у претходна два таласа, тако да сада и болничко лечење дуже траје”, рекао је Савић за Танјуг.
Рекао је да су 83 пацијента у јединици интензивне неге, да је 21 интубиран и на респиратору, а да су остали на високим протоцима кисеоника.
Наводи да пацијенти оболели од ковида у просеку остају на лечењу око 12 дана, а да пацијенти који су били интубирани остају и дуже од месец дана.
У “Мишовићу” се лече и деца заражена коронавирусом, тренутно је у болници двадесет четворо деце, са 17 пратилаца.
“Сва деца су са лакшом клиничком сликом. Ковид-19 код деце углавном прати висока температура и најблаже упале плуће”, навео је он.
Каже да је од 1.222 запослена у КБЦ “Др Драгиша Мишовић” коронавирусом заражено седамдесет двоје лекара, сестара, техничара, запослених у техничкој служби.
Ванредна ситуација и у Апатину
Председница општине Апатин Дубравка Кораћ, на основу предлога Штаба за ванредне ситуације, донела је одлуку о проглашењу ванредне ситуације.
У овом моменту је 245 активних случајева заражених коронавирусом и 511 контакт особа који имају обавезу самоизолације у трајању од 14 дана.
Спортске хале ће за све ученике бити затворене у наредне три недеље.
Ситуација у Врању – 276 прегледа, 126 пацијената у болници
У ковид амуланти у Врању јутрос је преминуо пацијент стар 66 година.
Како je јавио дописник РТС у Здравственом центру, шездесетшестогодишњи пацијент је примљен у веома лошем општем стању, син га је унео на рукама.
Дежурна екипа је одмах реаговала, прегледом су индиковане све потребне и неопходне дијагностичне процедуре, али је пацијент у кратком року преминуо.
У врањској ковид амбуланти АТД током јучерашњег дана обављено је 276 прегледа, а укупан број првих прегледа је 144.
Узоркована је крв код 179 пацијената и сачињена су 133 РТГ плућа. Такође, урађена су три пи-си-ар теста и 167 антигенских тестова, од којих је 86 негативних и 81 позитиван.
Дијагностикована је бронхопнеумонија код 27 пацијената.
У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализовано је 126 пацијената. Од тог броја 115 је позитивно на коронавирус.
Са бронхопнеумонијом су 124 пацијента, на кисеонику 45. На болничко лечење примљен је 21 пацијент, а отпуштено је 16, од којих су три транспортована у Сурдулицу.
Тренутан број слободних постеља је 24, саопштава Градски штаб за ванредне ситуације.
У лесковачкој болници 161 пацијент
Почетком новембра ситуација у Лесковцу била је добра, на лечењу је било свега десетак пацијената. Данас је у болници 161 заражени коронавирусом.
Градоначелник Лесковца Горан Цветановић каже за РТС да се у четири ковид амбуланте свакодневно прегледа 300 пацијената.
“Пет пацијената у болници је јуче преминуло, четворо је на респиратору”, рекао је Цветановић додајући да у ковид систем улази и служба за неурологију са 40 кревета.
Додаје да се у фирмама поштују превентивне мере и да се јављају спорадични случајеви.
Заражен 31 корисник и 41 запослени у Геронтолошком центру Београд
Срђан Димитријевић, в. д. директора геронтолошког центра Београд, наводи за РТС да је заражен 31 корисник и 41 запослени.
Тринаест корисника је у болници и један запослени, а остали су на кућном лечењу.
“Свакодневно неколико пута у току дана се контролише ситуација. Први случајеви јавили су се на одељењу где су независни корисници, који могу сами да воде бригу о себи. Немогуће је потпуно ограничити њихово кретање, пре свега ка здравственим установама, и њихово дружење и комуникацију”, навео је Димитријевић.
Најстарија корисница која се заразила и оздравила била је 95-годишња Ана Ковачевић, додаје в. д. директора геронтолошког центра Београд.
У јагодинској болници 70 пацијената
У Поморавском округу последњих дана свака друга тестирана особа је позитивна на коронавирус. Број пацијената испред ковид амбуланти се не смањује, у сваком тренутку чека између 30 и 50 пацијената.
На ковид одељењу у Јагодини лечи се 70 пацијената, каже за РТС Милош Лукић, директор болнице.
Додаје да су спремни да прошире капацитет ако то буде било неопходно.
“Као и у другим градовима, наши здравствени радници изложени су максималном напору, као и сво остало особље. Они имају један мотив више, ово је прилика да покажу своју хуманост и мислим да раде најбоље могуће. Наравно да су на граници снаге али реорганизацијом покушавамо то да надоместимо”, напомиње Лукић.
Јуче је у амбуланти обављено 410 првих прегледа, од којих је 220 пацијената тестирано антигенским тестом.
Оцена и порука – Ђерлек, државни секретар Министартва здравља: У целој земљи ситуација тешка и неизвесна
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек каже за РТС да је погоршање ситуације из дана у дан сигнал да треба реаговати и донети нове мере јер је, додаје, очигледно да постојеће нису дале резултате.
“Ако успемо да успоставимо контролу нових мера и ако будемо имали масовнију подршку грађана, који треба да покажу максималну одговорност, реално је очекивати да ћемо имати добре резултате. Резултати се очекују за 7-10 дана од ступања на снагу нових мера”, наводи Ђерлек.
Додаје да су капацитети у Београду су попуњени, више је пријема пацијената него отпуста.
“Ситуација у целој Србији је тешка и неизвесна, морамо се борити у целој земљи”, навео је државни секретар Министарства здравља.
„Српска стварност“