- 12. 2020.
Коронавирус је у Србији од почетка епидемије регистрован код 303.747 особа, а забележена су 2.733 смртна случаја, показују подаци са сајта covid19.rs.
За 24 сата у Србији је од последица ковида 19 преминуло још 47 оболелих. Коронавирус је регистрован код још 3.685 особа од 13.590 тестираних, а на респираторима се налази 330 пацијената.
Струка упозорава да мањи број новозаражених не значи и мањи ризик од инфекције. Истичу да било какво непоштовање мера може скупо да нас кошта.
Влада Републике Србије усвојила је јуче најновије препоруке Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести ковид 19, којима је продужено радно време угоститељских објеката и услужних делатности. Нове мере ће бити на снази до петка, 25. децембра 2020. године.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић рекао је за РТС да је суштина и циљ продужења радног времена у угоститељским објектима и тржним центрима да људи не остану без радних места.
“Суштина и циљ продужења радног времена је управо да људи не остају без радних места. Град Београд и Привредна комора Србије су тражили од Кризног штаба да се мере релаксирају, односно да се продужи рад малопродајних објеката до 20 сати, да би људи који раде могли да купе нешто”, рекао је Весић.
Објашњење тешко да неко озбиљан може да прихвати, тим пре јер су претходно и чланови Кризног штаба медицинске струке оцењивали да би то било штетно и да ће таква одлука допринети још већем ширењу заразе.
Данас у 10.30 на београдски аеродром слеће авион са првим делом контингента “Фајзерове” вакцине. У склопу тог контингента налази се 4.800 комада вакцина.
Агенција за лекове и медицинска средства Србије пре четири дана дала је сагласност за увоз “Фајзерове” вакцине.
Епидемиолошка ситуација је лоша широм Србије и о томе сведоче извештаји са терена:
У Златиборском округу још 193 особе позитивне на ковид 19,
У Златиборском округу су још 193 особе позитивне на ковид 19, саопштио је Завод за јавно здравље Ужице.
Највише новооболелих је у Ужицу 71, затим Ариљу и Бајиној Башти по 23, Пријепољу 18, Пожеги 17, Чајетини 14, Прибоју 11, Новој Вароши 9, Сјеници 4 и Коајерићу 3.
Од почетка епидемије у Златиборском округу на ковид 19 позитивне су 11.653 особе, од тога само у децембру 5.085. Највише оболелих је у Ужицу 3.821, преко 1.000 имају и Пријепоље, Прибој, Ариље, Бајина Башта и Пожега.
Ревидирани подаци о преминулима у Расинском округу
У последња 24 часа у Расинском округу од ковида 19 оболело је још 139 особа. Највише у Kрушевцу 96 и општинама Трстеник 23 и Александровац 21 где је два месеца на снази ванредна ситуација.
У остале три општине Брус, Варварин и Ћићевац број нових случајева је једноцифрен.
Ревидирани су подаци и о преминулима од последица короне. До сада борбу са овим вирусом није добило 139 становика из шест општина овог округа.
У новој ковид болници на полуинтензивном и интензивном одељењу хоспитализовано је 14 пацијената из Kрушевца, Kраљева, Бруса, Александровца и Неготина.
С обзиром на то да је капацитет 500 постеља, упоредо са пријемом новооболелих са средње тешком и тешком клиничком сликом, од јуче се сукцесивно превозе пацијенти из Опште болнице Kрушевац, како би се растеретили капацитети и постепено повећао фонд постеља за нековид пацијенте.
У Војводини још 990 позитивних, у Новом Саду 310
Према подацима Института за јавно здравље Војводине, у покрајини је током претходног дана регистровано још 990 нових случајева позитивних на коронавирус.
Највећи број новозаражених регистрован је поново у Новом Саду – 310, а ситуација је и даље критична у Панчеву, Зрењанину, Кикинди, Сомбору, Суботици и Сремској Митровици.
У овом тренутку број регистрованих активних случајева у АП Војводини је 40.808, од чега највише у Новом Саду – 11.921.
У Панчеву има више од 3.800 активних случајева, Зрењанину више од 3.200, Суботици више од 2.200, Бачкој Паланци више од 1.700, Кикинди скоро 1.400, Сремској Митровици, Врбасу и Руми по више од хиљаду.
Из Института упозоравају да је здравствени систем и даље у изузетно тешкој ситуацији, а да запослени у здравству улажу максималне напоре да одрже функционисање система.
У Ваљеву 46 новозаражених, преминула једна особа
У Колубарском округу, према подацима Института за јавно здравље Ваљево, регистровано је још 88 позитивних на вирус корона, од чега више од пола у Ваљеву – 46, где је преминула једна особа.
У Љигу су регистрована још два случаја позитивна на вирус корона, Мионици 10, Убу 12, Осечини 18, док је једина општина тог округа у којој нема новозаражених Лајковац.
Од 290 узорака из Пчињског округа, 85 позитивно на коронавирус
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 290 узорака из Пчињског округа, 85 је позитивно на коронавирус. Од овог броја 55 су из Врања, 10 из Бујановца, 7 из Владичиног Хана, 6 из Сурдулице, 4 из Трговишта, 2 из Прешева и 1 из Босилеграда.
У Врању је уковид амбуланти АТД током јучерашњег дана обављено је 328 прегледа, а укупан број првих прегледа је 119. Узоркована је крв код 195 пацијената и сачињено 167 РТГ плућа.
Такође, урађено је 129 антигенских тестова, од којих је 47 позитивних. Дијагностикована је бронхопнеумонија код 27 пацијената.
У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализовано је 129 пацијената. Од тог броја 118 је позитивно на коронавирус.
Са бронхопнеумонијом је 120 пацијената, на кисеонику 56. На болничко лечење примљено је 10 пацијената. Тренутно је у ковид болницама ЗЦ Врање 31 слободна постеља.
Болнице у Чачку готово попуњене
У Моравичком округу бележи се благи пад у броју новопотврђених случајева коронавируса у читавом Моравичком округу, али је и даље много хоспитализованих пацијената.
Последњи подаци показују да је у овом таласу већи број преминулих. У последња 24 часа преминуле су четири особе.
Доктор Аксентије Тошић, директор ЗЗЈЗ Чачак, каже да су обе болнице на граници капацитета и позвао грађане да поштују мере.
Очигледно је, каже, да мере дају резултате и у последњих седам дана бележи се благи пад новозаражених.
У Краљеву мањи број новозаражених
Званични подаци кажу да је у децембру коронавирусом заражено више од 4.000 Краљевчана, а у том период битку са ковидом је, нажалост, изгубило 56 становника тог града.
Ако се гледају званични бројеви, онда би се могло рећи да у последњих десетак дана иде набоље. Број потврђених случајева је са 273, колико је било 9. децембра, пао на испод 150. За викенд је било око 120 потврђених случајева дневно, али знамо да се викендом бележи пад, тако да треба сачекати данашње резултате.
Ипак, тај пад броја инфицираних још није донео олакшање у краљевачкој ковид болници.
Јучерашњи извештај каже да се тамо лечило 107 пацијената, а десеторо их је било на интензивној нези. Сви пацијенти, како је рекао директор краљевачке болнице, јесу са средње тешком и тешком клиничком сликом и сви они захтевају потпору кисеоником.
Они више немају слободних места на којима би могла да се добије терапија кисеоником, тако да пацијенте којима је стање побољшано и који су пред отпуст шаљу у специјалне болнице “Агенс” у Матарушкој Бањи и “Меркур” у Врњачкој Бањи.
Велики проблем у Краљеву су биле гужве испред амбуланти у ковид болници. Пацијенти су говорили да данима нису могли да дођу на ред за преглед и снимање плућа, а има оних који су ноћу, неколико сати пре отварање амбуланти, заузимали ред испред болнице.
Проблем је у томе што оболели од ковида могу да сниме плућа на само једном месту, у згради ковид болнице. Још два апарата постоје у поликлиници и хируршком блоку, али они нису могли да буду коришћени јер су у зеленој зони.
Данас је прва радна седница Националног координационог тима за имунизацију
Данас је прва радна седница Националног координационог тима за имунизацију против ковида 19, на којој би требало да усвоји Оперативни план припреме и спровођења имунизације становништва у нашој земљи, сазнаје РТС.
Влада Србије усвојила је опште циљеве плана имунизације у Србији и предвидела активности за остварење тих циљева, што стоји у Акционом плану који је израдио Институт “Батут”.
Министар здравља формирао је Национални координациони тим за имунизацију против ковида 19, чији је председник Мирсад Ђерлек, државни секретар. Чланови тима, поред представника министарстава, чине лекари и епидемиолози.
„Српска стварност“