Mesto za reklamu
  1. 09. 2021.

Коронавирус је у Србији од почетка епидемије регистрован код 806.448 особa, а забележенa су 7.493 смртнa случаја, показују подаци са сајта covid19.rs.

У Србији је и даље забрињавајући број заражених коронавирусом – према последњим подацима Министарства здравља, зараза је потврђена код још 5.641 особе, а тестиране су 19.843. Узгред број стварно заражених је неупоредиво већи. Од последица заразе преминуло је још 27 људи. Помоћу респиратора дишу 132 особе.

Према званичним подацима највише заражених је и даље у Београду. У исто време према званичним подацима Градског завода за статистику  првом дозом вакцинисано је 791.147 лица што износи 57,03 одсто пунолетног станивништва. Другом дозом вакцинисано је 763.215 лица односно 55,06 одсто. Број вакцинисаних грађана трећом дозом у Београду је испод 100.000 људи. Тај број је ипак скроман за наш највећи град, тим пре јер је ту и највише државних институција, на које би званичници државе могли да остваре одређени утицај у смислу указивања на значај вакцинисања, по основу комуникације са онима на које могу пренети вирус ако га имају. Посебно је значајно рећи да су све контролне функције спровођења мера надлежних институција са великим бројем запослених у инспекцијама и комуналној полицији у ингеренцији града. Нажалост, њихови резултати контроле и изрицања санкција за неспровођење мера су више него скромни,

Мере заштите су јасне и прецизне. Постоје мере препоруке и оне  законски обавезне, које се санкционишу. Лекари су јасно рекли шта је шта и зашто је и једно и друго важно.  Проблем је у њиховој контроли, која је када су у питању законске мере у ингеренцији државе, града, општине. Уместо озбољне контроле имамо препоруке о значају вакцинације, које упућују они чије се мишљење очито много не уважава. Отуда се мора пронаћи нов начин да се људи заинтерсују и  мотивишу да се вакцинишу.

Треба рећи и оно што се већ дуже понавља, да смо далеко од колективног имунитета и да га вероватно нећемо ни достићи, али је итекако важно да се број вакцинисаних што више повећа како би било што мање потенцијалних преносиоца вируса.

Оно што је посебно важно, што је и Кризни штаб констатовао, јесте контрола спровођења законских мера, која је апсолутно затајила и потребно је утврдити одговорност оних који су то морали да организују, као и санкције оних који су за тај важан посао добро плаћени, а не извршавају своје обавезе. Санкције се, знамо, најчешће замене опоменом која најчешће нема великог значаја.

У току су и припреме за увођење ковид сертификата, рекла је након седнице Кризног штаба председница Владе Ана Брнабић. Истакла је да ће коначна одлука о томе бити донета у наредним данима. Ништа није речено о догађајима на којима се окупљају хиљаде људи без икакве контроле и на којима, како се свако може уверити у телевизијским преносима, готово нико не носи заштитне маске. Указала је и да постојеће мере остају на снази, а да ће се њихова примена оштрије контролисати. Да ли ће се то и догодити видећемо у скорој будућности.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here