- 06. 2020.
Имунолог Срђа Јанковић рекао је за РТС да потенцијал вируса за нова разбуктавања постоји докле год постоји значајно осетљива популација. Колико год измерили да смо се приближили неком прагу колективног имунитета, ми смо од њега веома далеко, указао је Јанковић.
Двадесет и две особе из дома за старе у Петроварадину и шесторо запослених заражено је коронавирусом.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић је рекао да то није корак уназад, али је непожељно и нешто због чега нико није срећан, а сведочи о томе колико овај вирус има потренцијал да се лако увлачи у колктиве и колико је мало потребно за то.
Почело је тестирање на антитела, па многи с обзиром на разлику у цени тесирање на коронавирус и тестирање на антитела доживљавају као прилику да се тестирају пред путовање.
Др Јанковић каже да је разлика у цени великим делом последица тога што су методе различите – пи-си-ар је скупља и компликованија је, захтева више скупе опреме него тестирање на антитела.
Према његовим речима, то је разлог што је цена различита.
Што се тиче улоге тестирања у такозваним епидемиолошким пасошима и могућности путовања – она још није дефинисана до краја.
“Не знамо да ли су та антитела 100 посто заштитна, да ли она штите баш све особе које их имају стопроцентно од могућности да се инфицирају. Док то не знамо врло је тешко одлучити да ли само на основу тих антитела можемо некога да прогласимо потпуно безбедним да се сам зарази или да зарази друге”, подвлачи Јанковић.
С друге стране, каже Јанковић, сигурно је да антитела штите у великој мери, тако да није безначајна та информација да неко има антитела.
Колико би то било једноставно и лепо да можемо ако имамо антитела да кажемо: корона за мене више не постоји, ја сам сада безбедан и могу да идем куда хоћу, рекао је Јанковић.
“Нажалост, имунолошки гледано, не можемо да потврдимо да ствари тако стоје у овом тренутку”, указао је др Јанковић.
У Северној Македонији је у току јучерашњег дана заражено више од 100 људи.
Коментаришући ту ситуацију, Јанковић каже да је то сведочанство речито и географски нама близу о томе да потенцијал вируса за нова разбуктавања постоји докле год постоји осетљива популација, а то свакако постоји.
“Колико год измерили да смо се приближили неком прагу колективног имунитета, ми смо од њега веома далеко, чак и у најоптимистичкијим проценама потенцијалног удела особа које су стекле имунитет у односу на укупну популацију”, закључио је др Јанковић.
„Српска стварност“