- 09. 2019.
Комеморативни скуп одржан је на острву Видо у знак сећања на око 250.000 српских цивила и војника страдалих током повлачења преко Албаније и на грчким острвима Видо и Крф у Првом светском рату.
Церемонија поводом 103. годишњице повлачења српске војске и цивила на Крф почела је интонирањем химни Грчке и Србије, а после тога су уз највише војне почасти положени венци код спомен-костурнице у Маузолеју и код морнаричког крста.
Делегација Србије положила је венце и у “плаву гробницу” у Јонском мору, у коју је спуштено око 5.400 тела умрлих српских војника и цивила. Делегацију Србије предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.
Комеморативном скупу присуствовали су и министар здравља Златибор Лончар, српски члан Председништва у Босни и Херцеговини Милорад Додик, градоначелница Крфа Мероти Спиридула Идреу, представници удружења потомака, бројни мештани Крфа и Срби који су дошли из свих крајева Србије и региона.
Министар Ђорђевић је рекао да је страдање српског народа било велико и да ништа не може да побије ту историјску чињеницу. Како је навео, током Албанске голготе српског народа у Првом светском рату је погинуло, заробљено, нестало или умрло од хладноће, глади и исцрпљености 243.877 српских војника. Истакао је да су многи војници и цивили снагу да истрају нашли у нези, бризи и саосећајности које су им њихови грчки домаћини несебично пружили.
“Ми смо захвални грчком народу и Грчкој на свему што су чинили у прошлости за Србију и њен народ и на ономе што ће чинити у будућности”, рекао је Ђорђевић.
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик захвалио је грчком народу за љубав и пажњу коју су пружили српским војницима и цивилима од 1916. до 1918. године и без чије би помоћи, како је рекао, страдање Срба било много веће. Истакао је да Крф има веома важно место у српској историји и да Срби никада неће заборавити пажњу и помоћ мештана Крфа током Првог светског рата.
“Зато су односи српског и грчког народа не само пријатељски, већ и братски, а два народа су готово увек били на истој страни”, рекао је Додик.
Градоначелница Крфа Меропи Спиридула Идреу истакла је да је Крф место на којем је 1916. године, после голготе кроз коју је прошла, поново оживела српска држава и где су изграђене нераскидиве везе Срба и Грка.
“Поносни смо што смо део ваше историје, данас смо овде да бисмо наставили да јачамо наше пријатељске односе”, рекла је градоначелница. Поновила је да Грчка подржава Србију на путу ка чланству у Европску унију и да Грчка верује у европску перспективу са земљама западног Балкана.
Она је оценила да српски народ и данас пролази кроз слична искушења као пре једног века и да је однос појединих великих сила доказ да Срби данас имају много проблема да у остваривању својих националних интереса.
„Српска стварност“