Mesto za reklamu
  1. 06. 2022.

После разговора тет-а-тет председника Србије Александра Вучића и немачког канцелара Олафа Шолца, у палати Србија одржана је конференција за медије два државника.  Том приликом председник Вучић изјавио је да се данас први пут чуло од некога из Европе да се од Србије тражи међусобно признање са Косовом и истакао да ће Србија сагледати како да се опходи према томе у наредном периоду. Такође је пренео и да је Шолц тражио да се Србија прикључи санкцијама Русији.

“Колико ви волите територијални интегритет Украјине, Срби воле територијални интегритет Србије”, поручио је Вучић на конференцији за новинаре са немачким канцеларом Олафом Шоцом и подсетио да је резолуција УН 1244 која гарантује Србији територијални интегритет и даље у пуној снази.

Вучић је тако одговорио на питање немачког Шпигла да прокометарише то што је немачки канцелар Олаф Шолц рекао раније данас у Приштини да земље не могу постати чланице ЕУ ако се међусобно не признају и да ли је то за њега упозорење када је реч о европским интеграцијама.

“Ми не реагујемо на тај начин, на притисак у којем нам неко нешто запрети, па морате то да урадите из много разлога и не бих данас о томе. Чули смо данас да се тражи међусобно признање. Никада раније нисмо из Европе чули да се тражи међусобно признање, слушали смо и оно што јесте део преговачке платформе коју Србија има са ЕУ – јесте свеоухватна нормализација односа Београда и Приштине. И никада нико није говорио о међусобном признању”, рекао је Вучић.

Каже да су једино Американци то усвојили као своју доктрину пре три године, али да нико у Европи не тражи званично међусобно признање.

“То смо чули данас на конференцији у Приштини. Могу то да разумем, то је оно што сам и предвидео. Ствари се мењају на штету Србије. Али, ако мислите да треба да нам претитие јер хоћемо да сацуцвамо поредак УН и дођемо до компримисног решења – ви радите свој посао, а ми ћемо свој”, поручио је Вучић.

Истакао је да му је важно да Шолц разуме суштину проблема и да ствари морају да се решавају корак по корак.

“Србија није никада одустала од дијалога нити одбија и један састанак. Србија је присуствовала и прихватила сваки позив. И документ о несталим особама прихватили смо пре годину дана и могли смо да потпишемо документ, али нисмо због хира неких других”, рекао је Вучић.

Спремни смо да причамо о компромисним решењима, додао је Вучић.

“Ово око међусобног признања је и за нас изненађење. Немачка је велика и моћна. Сагледаћемо како да се опходимо према томе у наредном периоду. Бићемо спремни за напредак у дијалогу и за разговоре. Верујем да смо близу томе да у потпуности завршимо спораузм о несталима и енергетици. Данас смо имали преговоре са турском страном око присуства на северу КиМ, то смо договорили надамо се да је остала само техника и да ћемо у данима пред нама имати резултате”, навео је Вучић.

Немачки канцелар Олаф Шолц је претходно, на питање Шпигла ако Србија и даље буде одбијала да призна Косово – шта би била последица поводом приступања ЕУ за Србију и Косово, рекао да је немачки став по том питању јасан и да се нада да ће доћи до напретка.

“Обе старне морају дати допринос томе. Да се не одгађају састанци већ низ малих корака који ће водити до коначног циља”, навео је Шолц.

О КиМ говорим оно што мисли 90 одсто грађана Србије

Вучић је рекао да о косовском питању говори из срца и да говори оно што у, како каже, оштријем облику мисли 90 одсто грађана Србије.

”Понекад кажем и урадим нешто што иде и на моју личну штету, гледам да се угризем за језик да не би ишло на штету Србије. Кад иде на моју личну штету, то није неки проблем, али молим канцелара (Олафа) Шолца и све друге да разумеју да говорим из срца и да говорим оно што у оштријем облику мисли 90 одсто грађана Србије”, рекао је Вучић на заједничкој прес конференцији после састанка са немачким канцеларом Олафом Шолцом.

”Да ли ће то неко да узме у обзир, да ли ће да ми прихвати или не опрости или како већ хоће, већ сам довољно политички ветеран да нисам нарочито заинтересован за то”, додао је Вучић који се тако надовезао на питање о изјави Шолца у Приштини да је нормално да дође признања Косова од стране Србије и питање када се то променило и у ком акту то пише, будући да се све време говори о свеобухватној нормализацији односа Београда и Приштине, чак по угледу на две Немачке и зашто се сви акти мењају искључиво на штету Србије.

Шолц тражио да се Србија придружи санкцијама Русији

Председник Србије Александар Вучић пренео је, после састанка са немачким канцеларом, да је Олаф Шолц тражио да се Србија прикључи санкцијама Русији.

“Разговарали смо о политичкој ситуацији у свету и Шолц је на веома децидан, јасан и оштар начин тражио од Србије да се прикључи санкцијама против Русије, односно да подржим рестриктивне мере које је ЕУ већ донела против Русије”, рекао је Вучић.

Истакао је да је он канцелару говорио о позицији Србије, о специфичности ситуације око КИМ, енергетике, али и традиционалних односа са Руском Федерацијом.

Вучић је рекао да су разговарали и о питању Косова и Метохије и дијалогу у Бриселу, као и о предстојећој зими и енергетској ситуацији.

Шолц: Немачка очекује да се кандидати придруже санкцијама

Немачка жели да поново погура европску перспективу Западног Балкана обећану пре две деценије у Солуну, и истовремено очекује од кандидата да се придруже санкцијама против Русије, истакао је данас у Београду немачки канцелар Олаф Шолц.

“Када је реч о европској интеграцији подржавамо све тежње Западног Балкана, а на том путу су потребне реформе у владавини права, слободи медија, борби против корупције. Видимо да је усвојена правосудна реформа, која представљају такав напредак, али потребни су даљи кораци”, казао је он на зајендичкој конмференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем.

Шолц је пренео да је са Вучићем разговарао и о дијалогу са Приштином.

“Напредак у дијалогу је нешто што је потребно. Позвао сам све лидере да се побрину да дође до помака, да се склопи низ малих договора, који би у целини унапредили нормализацију односа”, поручио је он.

Рекао је да Немачка подржава активности изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака.

Шолц је, на заједничкој конференцији за штампу после сусрета са Вучићем, рекао да је Европа заокупљена страшним ратом који је Русија започела против Украјине.

“Већ имамо велики број људских жртава, разорених градова и села, и имамо велике губитке у обе војске. То је страшан бесмислени рат због империјалистичке визије Русије. Важно је да ЕУ и сви заједно показујемо солидарност са Украјином, да помогнемо да се брани против агресије. Увели смо санкције, и важно је да се томе што већи број земаља прикључи”, подвукао је он.

Шолц је нагласио да су санкције инструмент, поред испоруке наоружања, који помаже Украјини да може сама да да одреди своју будућност и брани своју сувереност, територијални интегритет, и да на крају има способну војску.

“То је нешто што је циљ санкција. Санкције су ефикасне, много ефикасније од санкције уведених после анексије Крима. Свако мора знати да санкције које смо увели сада, шести пакет, су нешто што неће нестати тако брзо чим стане рат. Услов за укидање је да Русија мора прихватити да не може диктирати мир са Украјином, већ да мора преговарати и договорити споразум којим се враћа територијални интегритет и суверенитет Украјине”, објаснио је он.

Указао је да је разговарао са Вучићем и о ситуацији у БиХ, и рекао да нема смисла угрожавати будућност БиХ сеценсионистичким тенденцијама.

Изразио је наду да ће планирани избори бити одржани.

Шолц је нагласио да је сарадња за Немачку веома важна и да жели да земље западног Балкана и Србија напредују и имају пуну европску перспективу.

“ЕУ ће у будућности бити успешна само као велика целина. Морамо заједно бранити наше вредности и било би добро да земље Земље Балкана буду део тога”, додао је он.

У вези билатералних односа оценио је да је недавно потписани билатерални споразум из области културе нешто што ће даље продубити односе две земље у тој области.

Шолц је подвукао да се економски односи две земље развијају добро, изразио уведење да ће тренд раста радних места које немачке компаније у Србији стварају бити настављен.

Указао је да ће се вечерас састати са лидерима региона у Солуну, подсетивши да је пред скоро 20 година донета у Солуну одлука о пружању европске перспективе Западном Балкану.

“Тада нико није мислио да ће то трајати 20 година. Важно је да тај процес добије нову динамику, да кренемо са мртве тачке. Због тога ћемо поново успоставити Берлински процес. Заједно са великим бројем партнера радићемо на подстицању приступног процеса. Придаћу томе велики значај, и то не само у Немачкој, већ у целој ЕУ”, поручио је он.

Све ближа и боља економска сарадња Србије и Немачке

Председник Александар Вучић изјавио је данас да Србија и Немачка све ближе и боље економски сарађују, да је Немачка први спољнотрговински партнер Србије, а Србија Немачкој највећи трговински партнер на Западном Балкану.

Вучић је после разговора са немачким канцеларом Олафом Шолцом, рекао да људи у Србији и Немачкој често лако прелазе преко чињенице да Србија и Немачка све ближе и боље сарађују по питању економије, те да је у само у прва четири месеца ове године забележно повећање трговинске размене од 25,7 одсто, у односу на лане.

“То је невероватан скок. Очекујемо да ове године достигнемо трговинску размену са Немачком већу од 7,5 млрд евра”, рекао је Вучић.

Додао је да то Немачку чини убедљиво највећим трговинским партнером Србије, као и Србију највећим трговинским партнером Немачке на Западном Балкану.

Изнео је податак да бележимо 83,1 одсто покривености увоза извозом, пре свега због немачких компанија које послују у Србији, а извозе највише у Немачку.

Додао је да у немачким компанијама у Србији ради 77.000 људи, а та бројка је 2104. године била 17.000.

“Надам се да ћемо ускоро моћи да дођемо до трговинске размене од 10 милијарди евра, а да ће 100.000 људи радити у немачким компанијама”, рекао је Вучић.

Додао је да је Немачка и први билатерални донатор, што све заједно говори колико је за Србију важна сарадња са Немачком.

Навео је и да се сваке године међу предузетницима у региону спроводи анкета да ли би поново инвестирали у земље у које су дошли, истичући да чак 90 одсто немачких привредника каже да би поново дошло у Србију, имајући у виду досадашње искуство у нашој земљи.

Циљ да Србија и Западни Балкан што пре приступе ЕУ, подршка Немачке

Немачки канцелар изјавио је да се залаже да Србија и земље Западног Балкана што је пре могуће приступе Европској унији и навео да регион у том смислу може да рачуна на подршку Немачке.

”Мој циљ је да успемо у томе, не у далекој будућности, него што је пре могуће. Неће то бити могуће за шест месеци, то свако зна, то ће још дуго да траје, али би било добро да се поспешује великом храброшћу”, рекао је Шолц на заједничкој прес конференцији, после састанка са председником Србије Александром Вучићем.

Он је тако одговорио на питање да ли постоји временски оквир за приступање Србије и земаља Западног Балкана ЕУ с обзиром на замор у Србији од обећања ЕУ и европских лидера, као и на истраживања јавног мњења да популарност ЕУ у Србији опада.

Шолц је рекао да брзина приступања ЕУ зависи од много фактора, пре свега од земаља које желе да приступе ЕУ и њиховог труда да испуне све неопходне услове за приступање, али и од амбиције и динамике ЕУ у том правцу.

”Ми можемо да допринесемо тако да амбиција и замах ЕУ буде велики, то је нешто о чему сам посвећен”, истакао је Шолц.

Навео је да су процеси приступања довели до великих промена у свакој земљи и додао да је то неминовно на путу ка ЕУ, а да је предуслов за то да су одговорни у земљама кандидатима спремни за промене и да теже чланству у ЕУ.

”Желим вас охрабрити, можете се поуздати да ћете добити нашу подршку у свему томе”, рекао је Шолц.

“Много добрих и храбрих порука од Шолца”

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је чуо много добрих и храбрих порука немачког канцелара Олафа Шолца и изразио очекивање да током наредних сусрета више говорити о будућности.

“Ради се о суштински охрабрујућим речима иако знам како ће сви у Србији да причају само о Косову, не желећи да чују све друго. Као да никада раније нисмо чули да је Немачка већ признала Косово. Ја сам охрабрен и мислим да смо чули много добрих и храбрих порука канцелара”, рекао је Вучић.

Председник је на заједничкој конференцији за новинаре са Шолцом рекао да је то што је чуо од канцелара Шолца веома важно и да, како је рекао, “зна да када неки други кажу да су за убрзање европских интеграција то не мора да буде увек тако, али када то каже немачки канцелар он зна да говори истину”.

“Имам поуздање и сигурност да је сада више на нама и да морамо себе да мењамо да се придружимо, и уверен сам да ћемо на том путу имати савезника у Немачкој. Веома је значајно што је канцелар обећао сву помоћ у свему што треба да изградимо од економскх и енергетских капацитета у нашој земљи”, објаснио је он.

Вучић је Шолцу захвалио што је слушао став Србије, који је, казао је, по неким питањима другачији везано за догађаје из прошлости.

“Надам се да ћемо убудуће говорити много више у будућности. Надам се и очкеујемо боља времена”, закључио је Вучић.

Шолц је на питање који је став Немачке у вези са захтевом Украјине да постане кандидат за чланство у ЕУ, и зашто Србији није дата иста шанса, одговорио да се Унија у Версају изјаснила о европским амбицијама Украјине, дала налог Европској комисији да да своју оцену, а одлука ће, додао је, бити донета на Савету Уније.

Вучић је казао да Србија поштује територијални интегритет Украјине, и нема проблем са статусом кандидата за Украјину, али да будући да није део ЕУ и не може да се изјашњава о томе.

Одлично сам разумео Шолца

Председник Србије изјавио је да је добро разумео немачког канцелара Олафа Шолца који је рекао да је дошао у Београд да би омогућио процес приступања ЕУ, а да свако ко приступа ЕУ прихвата сва правила укључујући и режим санкција.

“Одлично сам разумео захтеве Шолца, његов захтев је да то урадимо јуче, што пре, разговарали смо отворено, а о свим нашим одлукама Шолц ће бити обавештен”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре одговарајући на питање немачког новинара упућено канцелару да ли је изразио очекивање да Србија одмах уведе санкције Москви или по том питању има “отворен хоризонт”.

Шолц је навео да је жеља великог броја људи да се Србија прикључи санкцијама, а да се то најбоље ради “када ствар није готова”.

“Да није моја жеља да убрзамо процес не бих то ни рекао”, одговорио је Шолц и истакао да је Србија сада чланица ЕУ, морала би да спроведе све око режима санкција.

Вучић је рекао да зна да Немачка може као и до сада без Србије и да нас једино може да боли ако не будемо део Уније и поручио да ће Србија зато бити поуздан и савестан партнер.

“Даћемо много висе од себе него што смо давали од себе да наши немачки партнери буду задовољни напретком Србије, дијалогом са Приштином, да напредак владавине права иде још брзе”, рекао је Вучић.

Вучић је на део питања да ли је добро да се ЕУ придружи земља која има тако фундаментално различити став према ситуацији на истоку Европе подсетио да Србија није сагласна са дешавањима у Украјини.

“Недвосмислено смо изразили став осуђујући напад, то смо учинили и у УН и ОЕБС-у и на многим другим местима”, рекао је Вучић и нагласио да су позиције Србије јасне што се тиче међународног права и правне природе сукоба.

Он је указао да Србија што се тиче санкција има другачији став из много разлога, одговарајући на питање зашто Србија још није увела санкције да ли је то зато сто другачије оцењује рат у Украјини, не види злочине …

Председник је рекао да одговор може да да и постављањем контра питања – каква је разлика између агресије на СРЈ која је уследила без одлике СБ и напада на Украјину?

Немачком новинару председник је рекао да не треба да заборави да Србија има другачије односе са руском страном вековима.

“Али нам опет није било проблем да будемо фер и да осудимо напад на територијални интегритет и суверенитет Украјине”, закључио је председник Србије Александар Вучић.

„Српска стварност“ /РТВ, Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here