Mesto za reklamu
  1. 09. 2020.

Епидемиолог Предраг Кон каже да вакцина против ковида 19 може да буде у масовном коришћењу тек следеће године. Верица Јовановић истакла да се због непоштовања обевезних мера заштите од короне вируса све чешће кажњавају не само појединсци, него и послодавци и организатори догађаја.

Оцењујући епидемиолошку ситуацију у Србији чланови Кризног штаба су, на Конференцији за медије,  поручили да је ситуација стабилна, али да зависи од понашања свих нас. Ситуација није добра у Београду, а посебно забрињава стање у Крагујевцу, али и у Зајечару и Прешеву.

Из Кризног штаба је речено да је 36 одсто активних случајева забележено у Београду, а да посебно забрињава стање у Крагујевцу и да је тамошњем штабу речено да буде у стању појачане пажње током викенда.

“Ми смо у току ове недеље имали један скок у Београду. Ја сам говорио да је између 7 и 20 откривених случајева дневно. У току ове недеље смо једном имали смо 27 случајева, па онда 13, па онда опет девет, па 20, али у сваком случају укупно заражених, када се сагледају и они који су у болницама је 36 посто од комплетно свих у Србији”, рекао је Предраг Кон.

Говорећи о најављиваној вакцини која ће почети да се користи, па и код нас, Кон је рекао да је реално да се то догоди тек наредне године.

„Потребна је правовременост, а пре децембра је скоро немогуће очекивати вакцину. Није немогуће да се појави у малој количини за тестирање, али да буде у масовном коришћењу, може тек следеће године и тако се треба припремати. То не значи да не желимо да буде што пре, али мора да буде безбедно“, рекао је Кон на прес конференцији Кризног штаба.

По питању обуставе поступка тестирања вакцине „АстраЗенеке“, Кон каже да су то неки потпуно уобичајени поступци, који су сада под огромном лупом јавности, али да њега лично то не онеспокојава, већ види врло велику приврженост томе да се нађе искључиво безбедна вакцина.

„То је нешто што се иначе дешава код испитивања вакцине, као што је обустава вакцине ‘АстраЗенеке’, због једног случаја који сада треба да се истражи, да ли је на било који начин повезан са вакцинацијом, осим што временски јесте несумњиво“, додао је Кон, преноси Танјуг.

По питању кинеске вакцине, рекао је да је питање начина на који ћемо надаље бити информисани о томе, те да не би било лоше да Кризни штаб буде упознат са током разговора, а поготово Агенција за лекове и медицинска средства, која је регулаторно тело и најмеродавнија за одобрење и безбедност било које вакцине, лекова и других медицинских средстава. Основну и најзначајнију улогу у свему томе имаће Агенција за лекове, додао је Кон.

Кон је пренео јавности и да је други контролни ПЦР тест укинут не зато што нема довољно тестова, већ због чињенице да поновљени тестови немају никаквог смисла уколико неко нема никаквих тегоба, а прошло је више од 14 дана. Након тога позитиван налаз не значи и могућност преношења, будући да вирус тада није жив, објаснио је Кон и поновио да је потребан само контролни преглед лекара, који пацијента искључује из изолације.

Такође, Кон је саопштио да вакцинација за сезонски грип почиње од 1. октобра, при чему ће за почетак бити обезбеђено приближно 347.000 доза, да се очекује још 150.000 од Института “Торлак”, као и да могу да се набаве и веће количине у зависности од интересовања. С обзиром на ситуацију, морали би прво да се да се вакцинишу хронични болесници и здравствени радници, нагласио је епидемилог и оценио да се интерес за вакцинацију претходних година повећао.

Директорка Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић потврдила је да је инспекција због непоштовања епидемилошких мера са по 5.000 динара кажњавала и поједнице и фирме, односно ресторане, кафиће, као и оне који су организовали приватна славља и оне који су њима присуствовали.

Она је подвукла да су мере донете како би спречиле ширење вируса, који није још део прошлости, већ се и даље преноси.

Поштовање мера које је прописано законом од кључног је интереса. Казна која је написана неће ничему допринети ако се кршење мера већ десило, јер ће последице због било каквих окупљања свакако доћи, указала је Јовановић.

Према њеним речима, мере су један од инструмената за то да се контролише епидемилошка ситуација у земљи, али је јако важно и промовисање ношења маски и држања дистанце.

Она је подсетила на то да је СЗО пре шест месеци прогласила пандемију и да се против коронавируса управо бори тим мерама, како у системима здравствене заштите, тако и у радним организацијама и школама.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here