- 07. 2020.
Док у САД расте број заражених највећи број Американаца још није тестиран на коронавирус показују истраживања на основу броја до сада тестираних. У свету је тренутно коронавирусом заражено више од 12.306.000 док су 554.000 преминуле од последица изазваних ковидом-19.
Како преноси Њузвик на основу података Џонс Хопкинс Универзитета у САД је тестирано 37.431.666 особа од 329.000.000 милиона Американаца.
Према тој рачуници готово 90 одсто Американаца још није тестирано а у државама које су тренутно најизложеније коронавирусу као што су Тексас, Флорида и Калифорнија између 87 и 92 одсто грађана није урадило тест на коронавирус, наводи Њузвик.
Док САД бележи нови дневни раст од 58.000 здраствени радници у тој земљи се поново суочавају са мањком заштитне опреме, преносе медији.
Талас инфекција не смирује се ни у Бразилу а рекордан број новооболелих бележи и Мексико.
Ситуација се не смирује ни у Русији где је за дан заражено више од 6.500 људи а иАустралија поново бележи троцифрен број заражених.
Расте број оболелих у региону: у Бугарској 240 новооболелих, у Хрватској још 91, Словенији 13. У Босни и Херцеговини забележено је 215 нових случаја док су у Републици Српској од почетка пандемије заражена 144 детета.
Италија забранила улазак из 13 земаља
Италија је забранила улазак на своју територију из 13 земаља за које је оценила да имају превелик број случајева ковида-19, укључујући и Босну и Херцеговину.
Листа коју је саставило министарство здравља обухвата Јерменију, Бахреин, Бангладеш, Бразил, Босну и Херцеговину, Чиле, Kувајт, Северну Македонију, Молдавију, Оман, Панаму, Перу и Доминиканску Републику, преноси Ројтерс.
Забрана се односи на све који су боравили у тим земљама или прошли кроз њих у последњих 14 дана, навео је министар здравља Роберто Сперанца.
Путници из свих осталих земаља ван Европске уније и шенгенског простора могу да уђу у Италију, али по доласку морају да проведу 14 дана у карантину.
Историјски максимум захтева за помоћ незапосленима у САД
Према подацима америчког државног секретаријата за рад, помоћ за незапослене прошле недеље затражио је још 1,3 милиона отпуштених радника, што је најсвежији показатељ да се послодавци и даље суочавају са тешком пословном ситуацијом док број нових случајева ковида-19 не престаје да расте.
У односу на рекордних 6,9 милиона захтева током једне недељу у марту, број захтева за надокнаду незапосленима је у паду 16. недељу за редом.
Међутим, четворонедељни просек од више од 1,4 милиона захтева и даље је веома висок, јер је пре пандемије рекордни недељни број пријава за помоћ незапосленима био око 695 хиљада и то далеке 1982. године.
Влада је саопштила да је око 18 милиона радника и даље незапослено, иако су се милиони људи вратили на посао.
У једном тренутку укупно 49,7 милиона радника у САД је добијало помоћ за незапослене.
(Танјуг)
Непоуздани подаци о епидемији ковида-19 у Индији
У Индији је од почетка пандемије до данас потврђено 742.417 случајева ковида-19, али, према речима виролога Шахида Џамела, праве сразмере епидемије у општој популацији нису поуздано утврђене, известио је Би-Би-Си.
Епидемија се у Индији полако ширила, али је шест месеци након првог потврђеног случаја надмашила Русију по броју заражених.
Тестирање у Индији није омасовљено, подаци о броју инфицираних и смртних случајева су непоуздани, а научнике посебно збуњују званични подаци о неуобичајено малом броју смртних исхода.
Након ублажавања и укидања неких ванредних мера током јуна, број новооболелих се свакодневно повећавао за десетине хиљада случајева.
(Би-Би-Си)
Још 165 случаја у Викторији, школа жариште
У протекла 24 сата у Викторији, аустралијској држави која је најтеже погођена пандемијом коронавируса, забележено је још 165 случајева, у време када једна школа у Мелбурну све више постаје највеће жариште коронавируса у тој држави.
Локални здравствени званичник Брет Сатон рекао је у четвртак да је шест нових случајева повезано са пандемијом у Ал-Таква колеџу, у којем је до сада заражено 113 особа.
У Аустралији је заражено 9.059 особа, док је 106 преминуло.
Нових 8.810 случајева у Јужноафричкој Репиблици
Јужноафричка Република пријавила је још 8.810 случајева коронавируса, чиме је укупан број заражених порастао на 224.655.
У покрајини Гаутенг, у којој се налази и Јоханесбург, забележено је 33 одсто укупног броја случајева, највише у целој држави.
(Танјуг)
Пооштравање антиепидемијских мера у Хонгконгу
Антиепидемијске мере у Хонгконгу биће пооштрене након што су потврђена 42 нова случаја ковида-19.
Од 42 нова случаја, чак 34 је локално заражених из најризичнијих кластера – домова са старија и немоћна лица и ресторана у четврти Kоулун, док за два нова случаја није било могуће утврдити порекло заразе.
Пооштравање мера се односи на држање обавезне физичке дистанце у ресторанима, баровима и фитнес клубовима.
Ношење маски даје резултате, број оболелих у Белгији у паду
Министарство здравства Белгије саопштило је да је ношење заштитиних маски круцијално за спречавање ширења корона вируса и потврдило да је дневни број оболелих у паду.
У 11-милионској Белгији до сада је преминуло 9.778 ковид-19 пацијената, док је дневни број новозаражених већ неколико дана 85.
(Танјуг)
У Италији опада број преминулих од ковида-19
Према подацима Националног института за статистику Италије, број преминулих од ковида-19 је у паду.
Иако жене чине 54,2 одсто оболелих, 52 одсто преминулих су мушкарци.
Према подацима италијанског министарства здравства у Италији је потврђено 242.363 случајева ковида-19, а са 12 преминулих у последња 24 сата, укупан број смртних случајева износи 34.926.
Пораст броја оболелих, половина путници који су ушли у Грчку
У последња 24 сата у Грчкој је потврђено 50 нових случајева ковида-19, од којих готово половина међу путницима који су ушли у Грчку копненим и ваздушним путем, саопштено је из Националног института за јавно здравље, преноси АНА.
Велики пораст новозаражених регистрован је на северу Грчке – по шест у Солуну и Санти, по један на Халкидикију и Родопију и седам у Атици.
Према званичним подацима у Грчкој су до сада потврђена 3.672 случаја, а укупан број преминулих је 193.
СЗО: Преношење у ваздуху могуће током медицинских поступака
Светска здравствена организација саопштила је данас да преношење корона вируса путем ваздуха може да се догоди током медицинских поступака, током којих се ослобађају аеросоли.
Агенција је навела да су поједини извештаји о пандемији, који се односе на пренатрпане затворене просторе, показали да постоји могућност преноса аеросоли у комбинацији са трансмисијом капљица, у случајевима попут хорских проба, у ресторанима или на часовима фитнеса.
(Ројтерс)
Нових 59 случајева коронавируса у Црној Гори, умрле две особе
Лабораторије Института за јавно здравље Црне Горе су у последња 24 часа анализирале су 565 узорака на нови коронавирус, међу којима је 59 резултата било позитивно. Сумња се да је узрок смрти код две преминуле особе у Рожају и Гусињу коронавирус.
Од почетка јуна укупан број регистрованих случајева у Црној Гори је 695 са 10 смртних исхода. Број тренутно активних случајева је 680.
(Вијести)
Фаучи: Неке државе озбиљно да размисле о поновном затварању
Државе са брзо растућим епидемијама коронавируса требале би озбиљно размотрити „гашење” као што је то држава учинила када је вирус први пут погодио САД у марту, рекао је у четвртак саветник за здравство Беле куће Ентони Фаучи.
“Оно што видимо је експоненцијални раст. Од просечно око 20.000 стигли смо до више од 50.000 случајева дневно. То је више него дупло. Ако настави да се дуплира број новозаражених ускоро ћемо имати и по 100.000”, рекао је Фаучи и додао да “свака држава која има проблем, треба озбиљно да размотри поновно затварање”.
(Си-ЕН-Би-Си)
„Српска стварност“ / Агенције /