- 11. 2020.
У свету је од почетка пандемије више од 46,8 милиона људи заражено коронавирусом, а од последица заразе преминуло је преко 1.205.000 особа. Највише заражених и преминулих у САД, Индији и Бразилу. Епидемијска ситуација је тешка и у земљама окружења. Многе земље уводе додатне мере заштите.
У Сједињеним Америчким Државама је, према подацима сајта worldometers.info забележено 9.474.845 случајева заразе коронавирусом, а од ковида 19, болести коју вирус изазива, преминулe су 236.473 особе. Предизборна кампања у тој земљи се ближи крају, а водећи амерички стручњак за заразне болести Ентони Фаучи поново је критиковао Белу кућу због стратегије у сузбијању ширења коронавируса.
Велики број нових случајева свакодневно се бележи и у Индији. Заражене су 8.229.322 особе, а од ковида 19 су преминуле 122.642 особе.
Бразил је највеће жариште вируса у Јужној Америци – забележено је 5.545.705 случајева, а преминуле су 160.104 особе.
Озбиљна епидемијска ситуација се бележи и у земљама окружења. У Црној Гори је преминуло 12 особа, док је од последица заразе у Хрватској умрло 16 пацијената.
Ситуација је лоша и у Словенији – здравствени систем је оптерећен, вирус је ушао у домове за старе, а за два дана је преминуло 50 особа.
Шпанија је увела ванредно стање због епидемије, а научници препоручују нову меру за спречавање ширења заразе – ћутање у јавном превозу.
У Немачкој више од 12.000 нових случајева
У Немачкој је у последњих 24 сата регистровано 12.097 новозаражених, а од последица заразе преминуло је још 49 особа, саопштио је Институт за заразне болести “Роберт Kох”.
Укупно је заражено 545.027 људи, а преминуло је 10.530, преноси Ројтерс.
Због великог пораста броја заражених од корона вируса, Немачка од данас уводи драстичне мере којима влада жели да сузбије ширење епидемије.
Затварају се барови, ресторани, културне и спортске установе, док ће школе и вртићи остати отворени.
Заједнички боравак на јавним местима дозвољаваће се само члановима једног домаћинства или заједно са још једним домаћинством и то највише до десет особа.
Забрањен је групни аматерски спорт, а професионална спортска такмичења ће се одржавати без публике, што се односи и на Бундеслигу.
Мере ће бити на снази до краја новембра, а ова одлука којом се прилично ограничава свакодневни живот, изазвала је бурну реакцију грађана, преноси Ројтерс.
Kанцеларка Ангела Меркел је рекла да је влада свесна да од људи тражи много, али да мора да се делује сада.
(Танјуг)
Све мање места за тешке случајеве у болницама у Републици Српској
Здравствени радници у Републици Српској су на измаку снаге, јавља дописница РТС-а из Бањалуке Гордана Цимеша.
Протеклих дана прегледано је више од 1.000 пацијената, а према последњим подацима, 582 особе су заражене коронавирусом, а од последица заразе преминуло је девет особа.
Предраг Ковачевић, начелник Клинике за интензивну негу УКЦ Републике Српске, навео је да се у тој болници од ковида лечи око 300 болесника. Они имају средње тешку и тешку клиничку слику.
“У овом тренутку, у јединици интензивног лијечења за нехируршке болеснике капацитети су попуњени и болеснике почињу да лече јединице интензивног лијечења за хируршке болеснике”, истакао је Ковачевић.
Више од 6.500 нових случајева у Чешкој
У Чешкој су забележена 6.542 нова случаја заразе коронавирусом, а од последица заразе преминуло је 178 особа, пренео је Ројтерс.
Од почетка епидемије забележена су 341.644 случаја заразе, а од последица заразе преминуло је 3.429 особа.
(Ројтерс)
Директор СЗО у изолацији због контакта са зараженом особом
Генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус објавио је да је био у контакту са особом која је позитивна на коронавирус, али је додао да се осећа добро и да нема никакве симптоме болести.
“Идентификован сам као контакт некога ко је тестиран позитивно на ковид 19. Добро сам и немам симптоме, али ћу бити у самоизолацији наредних дана и радити од куће, у складу са протоколима СЗО-а”, саопштио је Тедрос на Твитеру.
У Северној Македонији покренута кампања “Носим маску”
Влада и Министарство здравља Северне Македоније покренуле су кампању “Носим маску” којом се подиже свест грађана о важности поштовања мера и препорука Kомисије за инфективе болести у борби против ковида 19, а нарочито ношења заштитних маски.
Kако је навело Министарство, циљ је да се подигне свест о важности заштите, а пре свега ношења маски на затвореном и отвореном простору, што је, наводи се, за сада најједноставнији и најбезбеднији начин у борби против пандемије, преноси МИА.
Поводом покретања кампање огласио се и премијер те земље Зоран Заев, који је на Фејсбуку написао да је ношење заштитне маске за сада најједноставнији и најбезбеднији начин за борбу против коронавируса.
“Ја носим маску јер бринем о људима око мене, јер поштујем здравствене раднике и јер колективно здравље зависи од понашања појединаца, Сви ми морамо да будемо одговорни”, написао је Заев.
Сличну поруку имао је и минситар здравља Венко Филипче, који је позвао грађане да носе маске и поштују мере.
(Танјуг)
Џонсон: Нема алтернативе затварању
Британски премијер Борис Џонсон образложиће данас да нема алтернативе затварању Енглеске, а Доњи дом парламента припрема се да се изјасни о новим мера за обуздавање другог таласа пандемије ковида 19.
Kако подсећа Ројтерс, пошто се током прошлог месеца опирао притисцима да се поново уведе затварање на националном нивоу, Џонсон је у суботу објавио да ће нове рестриктивне мере бити уведене у Енглеској од поноћи у четвртак и трајати до 2. децембра.
Уједињено Kраљевство, које има највише умрлих од ковида 19 у Европи, бори се са више од 20.000 новооболелих дневно, а научници упозоравају да би ове зиме могло да дође до најгорег сценарија, односно да број умрлих пређе 80.000.
(Танјуг)
Конте предлаже нове мере у Италији
Премијер Ђузепе Kонте данас ће у парламенту поднети нови извештај о епидемиолошкој ситуацији у земљи и предложити нове рестриктивне мере које би могле ступити на снагу одмах.
Према писању италиајнских медија, нове мере предвиђају “циљано затварање подручја у којима се зараза највише шири и затварање граница између региона”.
(Танјуг)
Протест у Бразилу против ковид вакцине
Више од 300 Бразилаца окупило се у недељу увече на главној трговачкој саобраћајници Сао Паула у знак протеста због подршке гувернера државе Жоаоа Дорија обавезној имунизацији против ковида 19 и тестирању потенцијалне вакцине коју је развио кинески Синовак.
Учесници протеста носили су транспаренте на којима пише “Нисмо пигмејске свиње”, “Нећемо вакцину”, а многи учесници нису носили заштитне маске, преноси Ројтерс.
“Против смо ауторитарног кинеског амбасадора Жоаоа Дорије. Ово се нигде у свету не дешава, чак ни у Kини”, рекао је један од демонстраната.
Дорија је изјавио како би имунизација требало да буде обавезна када се патентира вакцина, што је у супротности са ставом председника Жаира Болонара који сматра да вакцинација мора да буде добровољна.
Већина вакцина у Бразилу је обавезна, попут вакцине против хепатитиса Б која се даје бебама.
У Сао Паулу вакцина кинеске компаније Синовак се тестира у склопу треће фазе клиничког тестирања.
(Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /