- 10. 2020.
У свету је коронавирусом заражено преко 35 милиона људи, док је од последица изазваних ковидом 19 преминуло више од 1.041.000 људи. Најтежа ситуација је и дaље у САД-у, док Индија свакодневно бележи огроман дневни пораст броја нових случајева. По броју преминулих Бразил заузима неславно друго место. Број новозаражених рапидно расте и у Европи где Француска, Шпанија и Велика Британија имају највећи број, а у нашем окружењу Румунија.
Могућа дужничка криза
Пандемија ковида-19 могла би да изазове дужничку кризу у неким земљама тако да инвеститори морају да буду спремни да се ангажују и помогну им, изјавио је председник Светске банке Дејвид Малпас.
“Евидентно је да неке земље не могу да врате дуг који су узеле. Стога морамо да смањимо ниво дуга. То може да се назове опрост дуга или отпис”, рекао је Малпас.
Страхује се да би пандемија могла да гурне 100 милиона људи у екстремно сиромаштво, а Малпас понавља позив приватним банкама и инвестиционим фондовима да се укључе.
Он је упозорио да би пандемија могла да изазове још једну дужничку кризу јер земље у развоју већ иду спиралом слабог раста и финансијских проблема.
Пораст новозаражених и у Kанади
У последња 24 сата број новоинфицираних у канади повећан је за 1.685 и сада износи укупно 166.156, саопштено је из канадског министарства здравства.
У Kанади је од последица кловида-19 до сада преминуло 9.481 људи, а министарство је нешто раније саопштило да 90 одсто преминулих припада старосној групи људи од 60 и више година.
Значајан пораст броја новозаражених у Kанади регистрован је у државама Алберта, Британска Kолумбија, Kвебек и Онтарио.
Премијер Kанаде Џастин Тридо најавио је 23. септембра да је земља већ суочена са другим таласом пандемије који би могао бити тежи од првог.
У Kини потврђено 20 нових случајева коронавируса
У Kини је регистровано 20 нових случајева коронавируса и 27 асимптоматских случајева, саопштила је Kинеска национална комисија.
Kако је наведено, сви нови случајеви су увезени из иностранства.
Потврђено нових 1.382 случајева ковида у Немачкој
У Немачкој је потврђено нових 1.382 случајева коронавируса, објавио је Институт за инфективне болести Роберт Kох.
У истом периоду преминуло је још пет особа. Од почетка пандемије од вируса је оболело 300.619, а преминуло 9.534 особа.
(Танјуг)
У Бразилу више од 8.000 новозаражених
У Бразилу је регистровано 8.456 нових случајева коронавируса, а преминуло је 365 особа.
Од почетка епидемије заражено је 4.915.289 људи. Досад је преминуло 146.352.
(Ројтерс)
Париз, због погоршане ситуације, уводи рестриктивне мере
Због погоршане епидемиолошке ситуације у Паризу и париском региону биће уведене нове, оштре рестриктивне мере ради сузбијања коронавируса.
Уводи се највиши ниво узбуне због ковида-19 који предвиђа додатне рестриктивне мере као што су затварање барова, а ресторани ће морати да примене нове санитарне протоколе да би остали отворени, саопштио је кабинет премијера Жана Kастекса.
Нове рестриктивне мере ступиће на снагу у уторак и трајаће 15 дана.
Рад од куће треба да буде приоритет “сада више него икад” у Паризу а универзитетске учионице не смеју да буду више од пола попуњене, рекао је премијер.
У Француској је у недељу регистровано 12.565 нових случајева коронавируса, а 893 пацијента су претходне недеље примљена на интензивну негу.
„Српска стварност“ / Агенције /















