- 05. 2020.
Коронавирусом у свету заражено је више од 5,6 милиона људи, од последица заразе преминуло је више од 352.000, док се опоравило више од 2,4 милиона људи. Највише заражених и преминулих је у САД, по броју заражених следе Русија и Бразил а пораст броја заражених бележе и земље Централне и Јужне Америке као и у Индији.
СЗО: У свету у току и даље први талас пандемије, не журити с попуштањем мера
Званичник Светске здравствене организације Мајк Рајан упозорио је да је у свету и даље у току први талас пандемије коронавируса и у фази је када се болест развија, тако да не би требало журити с попуштањем рестриктивних мера.
Рајан је рекао да је број оболелих у порасту у Јужној Америци, Јужној Азији и другим подручјима света.
“Стање је подложно променама у било ком тренутку”, упозорио је званичник СЗО и додао да Северна Америка, Европа и Југоисточна Азија, као и преостали делови света, не би требало пребрзо да попуштају рестриктивне мере.
САД: По броју заражених и умрлих предњаче у свету
Број умрлих од коронавируса у Сједињеним Америчким Државама премашио је 100.000, показују подаци портала Ворлдометерс.
Према подацима Универзитета Џонс Хопкинс, САД су у уторак пријавиле 18.611 нових смртних случајева од КОВИД-19, па је укупан број преминулих 98.916 смрти.
Сајт Ворлдометерс данас показује да су у САД од коронавируса преминуле 100.572 особе.
У тој земљи коронавирусом је инфицирано 1.725.275 људи, а од КОВИД-19 се опоравило њих 479.969.
САД су на првом месту у свету по броју заражених коронавирусом и по броју смртних случајева од ове инфекције.
Јужна, Централна и Северна Америка жариште пандемије короне
Јужна, Централна и Северна Америка постале су жариште пандемије коронавируса, изјавила је директорка Панамеричке здравствене организације Kариса Етјен.
Она је истакла да је у том делу света потврђено више од 2,4 милиона случаја заразе и преко 143.000 смртних случајева, али и упозорила да би прави број заражених могао бити и виши.
“Нарочито смо забринути што је број нових случајева прошле недеље који је пријављен у Бразилу највиши од почетка епидемије. Перу и Чиле такође пријављују велику стопу заразе”, рекла је директорка огранка Светске здравствене организације.
За већину земаља у региону “сада није време да се попуштају рестрикције нити смањују превентивне стратегије”, упозорила је Етјен.
Према подацима Универзитета Џонс Хопкинс, САД су најтеже погођена земља са преко 1,68 милиона случајева, а следи Бразил са 374.000.
Перу и даље жариште, више од 5.000 нових случајева
Перу је у протекла 24 сата регистровао више од 5.000 нових случајева коронавируса, а та земља је, поред Бразила, највеће жариште коронавируса у Латинској Америци.
Број потврђених случајева Ковид-19 у Перуу се у уторак повећао на најмање 129.751, што је 5.772 случаја више у односу на претходни дан, саопштило је министарство здравља, а преноси Си-Ен-Ен.
Земља је такође пријавила најмање 159 нових смртних случајева повезаних са коронавирусом, па је укупан број преминулих сада 3.788. Перу је у Латинској Америци на другом месту по број потврђених случајева Ковид-19, иза Бразила.
Перуански председник Мартин Вискара најавио је у петак да цће ванредно стање бити продужено до 30. јуна.
У Бразилу други дан више смртних случајева него у САД
У Бразилу је други дан број нових смртних случајева од коронавируса већи него у Сједињеним Државама, преноси ЦНН.
Бразилско министарство здравља саопштило је у уторак да је забележено најмање 1.039 смртних случајева у последња 24 сата, а у Сједињеним Државама у истом периоду преминуле су 683 особе, показују подаци Универзитета Џонс Хопкинс.
Бразил је у понедељак пријавио најмање 807 смртних случајева од коронавируса, а у САД тог дана је од ове инфекције преминуло 498 људи.
У уторак увече укупан број смртних случајева од коронавируса у Бразилу достигла је 24.512.
До тада је потврђено још најмање 16.324 нових случајева коронавируса, тако да је укупан број инфицираних у земљи 391.222.
Бразил је на другом месту у свету по броју заражених, после САД. Председник те земље Жаир Болсонаро и даље сматра да коронавирус није велика опасност и назива га “мали грип”.
Мексико: Највећи дневни раст броја новозаражених и преминулих
У Мексику је забележен највећи дневни пораст броја нових случајева коронавируса и преминулих од почетка епидемије.
У уторак је у тој земљи потврђено још 3.455 случајева КОВИД-19, тако да је укупан број заражених достигао 74.560.
Преминула је још 501 особа, а укупан број умрлих достигао је 8.134.
Мексико је први пут пријавио више од 500 смртних случајева у једном дану.
Венецуела није спремна за пандемију, угрожен и регион
Хјуман Рајтс Воч упозорава да здравствени систем Венецуеле није спреман за пандемију и да је оваква ситуација опасна и за грађане ове земље и за читав регион.
У Венецуели је од почетка пандемије забележено 1.211 случајева заразе коронавирусом, од чијих је последица преминуло 11 особа. Међутим, из организације Хјуман Рајтс Воч упозоравају да је стварни број заражених и умрлих “скоро сасвим сигурно много већи” због мале доступности поузданих тестова и недостатка транспарентности.
Ситуација у земљи могла би да доведе до тога да грађани Венецуеле покушају да напусте државу, што би даље довело до оптерећења здравственог система суседних земаља и угрожавања здравствене ситуације у читавом региону, упозоравају из ове организације позивајући се на закључке Џонс Хопкинс Универзитета.
Kолумбијски председник је ситуацију у Венецуели назвао “темпираном бомбом”.
Немачка: 362 нова случаја, још 47 преминулих
У Немачкој је данас забележен пад новооболелих од коронавируса у односу на претходни дан, показују подаци Института за заразне болести Роберт Кох.
Број потврђених случајева коронавируса у Немачкој повећан је за 362 – на 179.364, док је број преминулих повећан за 47 – на 8.349, преноси Ројтерс.
У Немачкој су претходног дана забележена 432 нова случаја КОВИД-19, а преминуло је 45 људи.
Шпанија: Од данас десетодневна жалост за жртве Ковида
У Шпанији данас почиње десетодневна жалост за све жртве вируса Ковид-19, коју је прогласила шпанска влада, а што је најдужи период жалости у последњих 40 година.
Током дана жалости заставе ће на више од 14.000 установа и пловила бити на пола копља, преноси британски Гардијан.
Портпаролка шпанске владе Марија Хесус Монтеро рекла је да је више од 80 одсто преминулих старије од 70 година и да су то “они који су помогли да се данашња земља изгради”, преноси АП.
“Они ће заувек остати у нашем сећању”, рекла је Монтеро.
Краљ Филип шести предводиће церемонију сећања, након што земља изађе из карантина уведеног пре два и по месеца.
Када је 1975. године преминуо диктатор Франциско Франко у Шпанији је проглашена жалост 30 дана.
Иначе, на прозорима приватних станова у Шпанији се могу видети шпанске заставе са црном траком, које представљају симбол губитка државе, али и бес због начина на који се држава односила према пандемији.
Власти у Мадриду, упоришту конзервативне опозиције, поставиле су на поједина обележја града велике црне екране, а испред градске скупштине постављен је пламен на гас окружен црвеним цвећем са таблом на којој пише “твој пламен се никада неће угасити у нашим срцима”.
У Шпанији су забележена 27.119 смртна случаја од коронавируса и 236.259 заражених.
Ј.Кореја: 40 нових случајева короне, највише од 8. априла
У Јужној Кореји данас је потврђено 40 нових случајева коронавируса, што је највише од почетка априла.
Од ових случајева, за 37 се верује да су локално пренети, наводи Си-Ен-Ен позивајући се на јужнокорејски Центар за контролу и превенцију болести.
Последњи пут оволико новооболелих било је 8. априла, када су пријављена 53 случаја коронавируса.
Од тада, дневно је било углавном 30 или мање случајева.
Број инфекција је поново почео да расте након што је идентификован нови кластер заразе у делу главног града Сеула, који је познат по баровима и ноћним клубовима.
Готово 250 случајева КОВИД-19 повезано је са тим кластером од 9. маја.
У Јужној Кореји сада има укупно 11.265 случајева коронавируса и 269 смртних случајева.
У Индији више од 150.000 заражених коронавирусом
Број случајева коронавируса у Индији премашио је 150.000 пошто је само у једном дану заражено више од 6.000 љјуди.
Према подацима министарства здравља, регистровано је 151.767 случајева, укључујући нових 6.387 оболелих, а 4.337 је преминуло.
Већина случајева регистрована је у пет од 28 индијских држава.
Влада премијера Нарендре Модија припрема нови сет препорука будући да четврта фаза двомесечног карантина у земљи истиче у недељу.
Индија је почетком месеца ублажила рестрикције дозволивши отварање продавница и почетак производње, а саобраћају и неки возови и авиони у домаћем саобраћају.
Метро, школе и универзитети, хотели и ресторани и даље су затворени.
Сингапур грађанима дели маске на аутоматима
Сингапур свим становницима дели бесплатне маске за једнократну употребу, а људи их могу узети на око 400 аутомата широм града.
То је трећи пут да држава дели маске становницима, али први пут то ради путем аутомата.
Сингапур је у почетку успевао да држи под контролом коронавирус, али последњих недеља је дошло до наглог повећања броја заражених, углавном међу страним радницима.
Број случајева коронавируса премашио је 32.000, што је највише у југоисточној Азији.
Један новооболели у Кини и 28 нових асимптоматских случајева
У Kини је у току претходног дана забележен један нови случај кобид-19 и 28 нових асимптоматских случајева заразе.
Дан раније новооболелих је било седам, а нових заражених који не показују симптоме болести 29.
Сви нови случајеви заразе у току претходна два дана били су увезени, пренео је Ројтерс.
У Kини је од почетка епидемије коронавирусом заражено 82.993 људи, од чијих су последица умрле 4.634 особе.
Kина у званичан број заражених коронавирусом сврстава само оне случајеве који показују симптоме болести.
Македонија од данас без полицијског часа
У Северној Македонији на седници македонске владе укинут је, после два и по месеца, полицијски час који је био део превентивних мера у борби против пандемије ковида-19.
На седници владе одлучено је и да се угоститељски објекти отворе од четвртка, али уз мере предострожности.
Влада Северне Македоније је одлучила да укине државни карантин за особе које долазе у ту земљу и да се та мера мења са кућном самоизолацијом.
Премијер Оливер Спасовски након седнице Владе је изјавио да је вирус и даље активан и да је обавезно поштовање мера личне заштите.
„Српска стварност“ / Агенције /