- 08. 2020.
Број заражених коронавирусом у Латинској Америци достигао је седам милиона, док их је у свету од почетка пандемије око 25 милиона. Бразил са скоро четири милиона инфицираних, налази се одмах иза САД где је укупан број заражених јуче премашио шест милиона. Следи их Индија.
У Француској је је јуче пријављено највише инфицираних од укидања карантина, а у Италији опет премашен црни рекорд – регистровано 1.411 нових случајева заразе У Француској највише заражених од укидања карантина. коронавирусом, чиме је премашен црни рекорд новооболелих с почетка маја.
Од данас, Украјина затвара границе за стране држављане због погоршане епидемиолошке ситуације, сем за оне странце који имају картицу здравственог осигурања, дозволу за рад, који студирају или су у војној служби у Украјини.
Хрватска радио-телевизија преноси да су Пољска и Словачка Хрватску ставиле на црвену листу, што значи да ће сви који долазе из те државе – морати у карантин.
Тренутно, Европа разматра мере за повратнике из ризичних подручја. У фокусу је почетак школске године. У неким земљама, попут Пољске, деца неће носити маске.
СЗО: Тестирати све контакте независно од симптома
Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је да све особе које су биле у контакту са зараженима коронавирусом треба да буду тестиране, без обзира на то да ли показују симптоме.
Ова препорука стручњака СЗО изнета је након што су епидемиолози у САД оценили да тестови нису потребни за оне који не показују симптоме болести.
Стручњак СЗО Марија ван Керкове истакла је СЗО препоручује да се, ако је могуће, сви контакти тестирају, независно од развоја симптома.
(Танјуг)
У Украјини рекордних 2.438 новозаражених коронавирусом
У Украјини је потврђено рекордних 2.438 нових случајева коронавируса, саопштено је у Кијеву.
Највећи број новоинфицираних претходно је забележен 22. августа када је било пријављено 2.328 новоинфицираних, преноси агенција Тас.
Укупан број инфицираних достигао је 114.497.
У последња 24 сата преминуло је још 48 људи, а укупан број умрлих од почетка пандемије је 2.451.
(Танјуг)
У Мађарској 132 новозаражених
У последња 24 сата у Мађарској су регистрована 132 нова случаја коронавируса, а преминулих није било.
Активно је 1.138 случајева, а хоспитализовано укупно 78 пацијената, док је на респиратору њих седам.
Од почетка пандемије у Мађарској је од последица заразе преминуло 614 људи, а опоравило се њих 3.759.
Русија – број потврђених случајева близу милион
У последња 24 сата број оболелих у Русији је порастао за 4.829 и износи 980.405, саопштено је данас из руског кризног штаба, преноси Тас.
Већ тринаести дан заредом дневна стопа раста не прелази 0,5 одсто, а у последња 24 сата отпуштено је 5.905 опорављених пацијената, укупно 798.466 који су победили ковид 19, тј. 81,4 одсто, наводи се у данашњем извештају руског кризног штаба.
У последња 24 сата евидентирано је 110 смртних случајева, 11 мање него дан раније, а укупан број до данас преминулих ковид пацијената у Русији износи 16.914.
(Танјуг)
У САД скоро 46.000 нових случајева
У САД је потрвђено 45.966 нових случајева коронавируса, а још 1.116 особа је умрло од последица те инфекције, показују подаци Универзитета “Џонс Хопкинс”.
Укупан број инфицираних је 5.867.785, а од почетка пандемије умрле су 180.824 особе.
Подаци обухватају случајеве из свих 50 савезних држава, Дистрикта Колумбија и других територија САД, као и случајеве повратка у земљу.
(Танјуг)
Словенија – 42 нова случаја заразе
У Словенији су у последња 24 сата потврђена 42 нова случаја заразе коронавирусом, а тестирано је 1.338 људи, објавила је словеначка влада.
Хоспитализована су 22 пацијента, од којих један на одељењу интензивне неге. Четири пацијента отпуштена су из болнице у четвртак.
(СТА)
Индонезија други дан бележи рекорд у броју оболелих
У Индонезији су забележена 3.003 нова случаја коронавируса, што је највећи пораст новозаражених други дан заредом.
Нови случајеви довели су до укупног броја од 165.887 инфицираних у Индонезији, док је забележено 105 нових смртних случајева. Укупно је борбу са ковидом у тој земљи изгубило 7.169 људи.
(Ројтерс)
У Паризу обавезно ношење заштитних маски
Од јутрос у 8 часова у Паризу је обавезно ношење заштитних маски у свим јавним просторима. Ова мера се односи како на пешаке, тако и на возаче скутера, бициклисте, мороциклисте и возаче тротинета.
Градске власти су саопштиле да није дозвољено скидање маске због пушења или узимања хране на јавним местима, али полиција је најавила да ће на лицу места процењивати ситуацију што сугерише на одређени степен толеранције.
Ову меру је јуче најавио француски премијер Жан Кастекс, а слична правила су још раније уведена у Марсељу.
(Танјуг)
Софија жариште епидемије у Бугарској
Укупан број до данас потврђених случајева ковида 19 у Бугарској је 15.908, а у последња 24 сата евидентирано је 157 новозаражених.
Софија је и даље жариште епидемије у Бугарској са 33 новооткривених случајева у последњих 24 сата, а следе Благојевград са 21 и Варна са 17 нових ковид пацијената, пренела је агенција БТИ.
Укупан број преминулих од последица заражавања коронавирусом износи 594, од чега осам у последња 24 сата, док се до сада опоравило укупно 11.044 људи, од којих 294 у последња 24 сата.
(Танјуг)
Преко 1,2 милиона потврђених случајева у Африци
Укупан број до сада потврђених случајева заражавања коронавирусом на Афричком континенту износи 1.211.856, а у последњих 48 сати откривено је 16.154 нових случајева, сопштено је из Светске здравствене организације (СЗО), преноси Тас.
Према подацима регионалне канцеларије СЗО, у последњих 48 сати је преминуло 599 ковид пацијената, па укупан број евидентираних смртних случајева износи 28.606.
Број оних који су се до данас успешно опоравили креће се око 942.000.
Највећи број заражених и преминулих регистрован је у Јужној Африци – 615.701, односно 13.502, а на другом месту је Египат са 97.825 потврђених ковид пацијената и 5.317 смртних исхода.
(Танјуг)
Индија забележила рекордних 77.266 новооболелих
Индија је у последња 24 сата забележила рекордан број новозаражених коронавирусом – 77.266, а укупан број инфицираних дистигао је 3,38 милиона.
Готово 47 одсто потврђених случајева инфекције забележено је у августу, преноси АП.
Од коронавируса је умрло још 1.057 људи, а укупан број умрлих је 61.529.
Индија је трећа у свету по броју инфицираних, после САД и Бразила, а по броју умрлих је четврта, после САД, Бразила и Мексика.
(Танјуг)
У Хавани уведен полицијски час
Због пораста броја оболелих од ковида 19 у кубанској престоници Хавани уведен је полицијски час током ноћних сати, а грађанима је забрањено да путују у друге делове земље, саопштио је гувернер Хаване Реиналдо Гарсија Запата.
Полицијски час почиње 1. септембра од 19 сати до 5 часова ујутру и трајаће најмање 15 дана, рекао је Запата и најавио да ће казне за све који не носе маске или конзумирају алкохол на јавним местима бити пооштрене.
Иако је држава прогласила победу над вирусом, Хавана је суочена са великим проблемима у другом таласу епидемије.
Према подацима Универзитета “Џонс Хопкинс”, на Куби до сада је потврђено 3.806 случајева ковида 19 и 92 смртна случаја.
(Танјуг)
Рекордан број новооболелих у Либану
Либан је пријавио 689 нових случајева ковида 19 у протекла 24 сата, што је највећи пораст броја заражених у једном дану, саопштило је министарство здравља.
Укупно је у тој земљи заражено 14.935 људи, а од коронавируса умрло је још седам људи, тако да је од почетка пандемије укупан број преминулих 146, преноси Си-Ен-Ен.
Рекордан број новооболелих забележен је након што су власти одлучиле скрате полицијски час.
У Либану је на снази полицијски час од 6 увече до 6 ујутро, а од данас ће он бити краћи за четири сата и трајаће од 10 увече до 6 ујутро.
(Танјуг)
У Латинској Америци више од седам милиона заражених
Број потврђених случајева коронавируса у Латинској Америци премашио је седам милиона, показују подаци Универзитета “Џонс Хопкинс”, преноси Си-Ен-Ен.
Тренутно су у региону потврђена 7.020.744 случаја коронавируса. Највише инфицираних има Бразил – 3.761.391, који је други на свету по броју потврђених случајева ковида 19, после САД.
После Бразила, у Латинској Америци највише заражених имају Перу, Мексико, Колумбија и Чиле.
(Танјуг)
Земље Јужне Америке заједнички се боре за вакцине
Група земаља Јужне Америке договорила се да деле информације и координишу приступ вакцини против ковида 19 када буде доступна како би се што успешније изборли са епидемијом, објавио је министар спољних послова Чилеа.
Андрес Аламанд рекао је да ће чланице блока Просур имати вишеструке користи од координисаног приступа добијању вакцине. Просур блок чине: Чиле, Аргентина, Бразил, Колумбија, Парагвај, Перу, Еквадор и Гвајана.
“Заједнички напори донеће вишеструку корист, посебно на плану приступа, количине и загарантоване цене (вакцине)”, рекао је чилеански министар.
(Танјуг)
У Мексику више од 6.000 новооболелих
Мексичко министарство здравља саопштило је да је у тој земљи потврђено 6.026 нових случајева коронавируса, а да је од те инфекције умрло још 518 људи.
Укупан број инфицираних у Мексику достигао је 579.914, а од почетка пандемије коронавируса су умрле 62.594 особе.
Мексико је по броју умрлих од ковида 19 на трећем месту у свету, после САД и Бразила.
Влада је раније саопштила да је прави број заражених људи вероватно значајно већи од броја потврђених случајева.
(Танјуг)
У Немачкој поново више од 1.500 новооболелих
Број потврђених случајева коронавируса у Немачкој повећан је за 1.571 на 239.507, показују данашњи подаци Института “Роберт Кох”.
Од коронавируса умрле су још три особе, а укупан број смртних случајева је 9.288, преноси Ројтерс.
(Танјуг)
Пољска од 2. септембра забрањује летове из 46 земаља
Пољска ће од 2. септембра, према предложеном нацрту закона, због пораста заражених коронавирусом забранити летове из 46 земаља, укључујући доласке из Француске и Шпаније.
Међу земљама које ће бити погођене забраном летова су још и Румунија, САД, Израел, Мексико и Бразила, а на допуњеном списку су и Хрватска и Црна Гора.
Ова одлука представља циљане мере владе која покушава да обузда ширење епидемије овог пута без карантина, пише Гардијан.
(Танјуг)
Украјина затвара границе за странце
Украјинска влада одлучила је да од данас, дан раније него што је планирала, затвори границе за стране држављане услед погоршане епидемиолошке ситуације.
У Украјину ће ипак моћи да уђу странци уколико имају картицу здравственог осигурање. То значи да ће бити омогућен улазак свима онима који имају дозволу за рад, који студирају или су у војној служби у тој земљи, а путници у транзиту, који имају одговарајућа документа, мораће да напусте земљу у року од два дана.
(Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /