Mesto za reklamu
  1. 06. 2020.

У свету је заражено више од 7,2 милиона људи, док је од последица ковида 19 преминуло преко 409.000 оболелих. Оздравило је више од 3.500.000. Највише заражених и преминулих је у САД, а велики број новозаражених се бележи у Бразилу и Русији.

Истраживачи Универзитета у Вашингтону проценили су да би у САД до августа од коронавируса могло да умре 145.728 људи, повећавајући тако за само неколико дана своју мрачну прогнозу за више од 5.000 смртних случајева. Нова процена дошла је јуче, у дану када је Тексас пријавио највећи број хоспитализација до сада и када су 22 америчке државе забележиле раст броја новооболелих, преноси Ројтерс. Међу државама са највећим порастом броја новозаражених били су и Мичиген и Аризона, показују подаци Универзитета “Џонс Хопкинс”.

Епидемиолог Светске здравствене организације Марија Ван Kерхове рекла је да особе које немају симптоме коронавируса ретко даље шире инфекцију, преноси Си-Ен-Ен.

“На основу података којима располажемо, чини се да је ретко да особа без симптома заправо преносе даље (вирус) на другу особу”, рекла је Ван Керхове и додала да СЗО добија извештаје из земаља, које, како је навела, веома детаљно прате контакте заражених, укључујући асимптоматске случајеве.

У последња 24 сата је у Индији забележено 9.987 случајева заразе, саопштило је тамошње Министарство здравља.

Ово је највећи скок у броју заражених у једном дану откако је Индија започела прву фазу попуштања рестриктивних мера.

Од почетка епидемије у Индији забележено је 266.598 случајева заразе, а преминуло је 7.466 особа.

Још 286 умрлих у Британији

Број умрлих у Великој Британији повећао се за 286 на 40.883.

Новозаражених је 1.387, укупно 102.930.

Од почетка пандемије у Уједињеном Краљевству тестирано је 5.870.506 људи.

Пољска објавила најновију апликацију за праћење заражених

Министар за дигиталну политику те земље Марек Загорски рекао је да су власти те земље објавиле најновију верзију апликације за паметне телефоне која помаже да се прати преношење коронавируса, а која је, како каже, “прилагођена јавној забринутости о приватности”.

Како преноси Ројтерс, Загорски је на видео-конференцији да је апликација потпуно анонимна и не прикупља, не обрађује и не преноси никакве податке, осим анонимних кљућева који се користе за активирање модула обавештења.

Навео је да је циљ био да се апликација учини компатибилним са осталим у Европи и да је потребно да најмање 30-40 одсто корисника паметних телефона користили апликацију да би ефикасно функционисала.

“Надамо се да ћемо успети да убедимо Пољаке да инсталирају ову апликацију у следећих десетак недеља да бисмо били боље припремљени за други талас коронавируса”, рекао је Загорски.

Пољска је до сада потврдила 27.365 случајева коронавируса и 1.172 умрлих.

Шпанци ће носити маске до краја епидемије

Шпански миинстар здравља Салвадор Иља рекао је да ће обавеза ношења маски у јавности остати све док се не прогласи победа над вирусом, и поред најава да ће се ванредно стање укинути 21. јуна.
Шпанци ће морати да носе маске и у затвореном и на отвореном простору, уколико не могу да гарантују један и по метар расотојања једни од других, навео је Иља.

Како је нагласио, то ће трајати све док се не пронађе ефикасна терапија или вакцина против ковида 19.

Јоханис: Ванредна ситауција у Румунији до средине јула

Ванредна ситуација у Румунији уведена 15. маја ради борбе против коронавируса мора бити продужена још за 30 дана до средине јула, каже председник те земље Клаус Јоханис.

Увођење ванредног стања Јоханис је наредио почетком марта да би спречио ширење епидмије, али га је заменио ванредном ситуацијом прошлог месеца, пренео је Ројтерс.

Да би била продужена ванредна ситуација у земљи одлуку мора да одобри парламент.

У Румунији је до сада забележено 20.749 случајева коронавируса, излечено је 14.910 људи, умрло 1.345.

Током протекла 24 часа забележено је 145 нових случајева.

Људи са крвном групом А најугроженији од короне?

Kако то да неки заражени коронавирусом ниједном не кашљуцну, док други завршавају на респираторима и умиру? Због такве ћуди вируса тешко је проценити колико је збиља људи заражено, то јест колико нас је већ стекло имунитет.

Сада су немачки и норвешки научници анализирали како зараза протиче у односу на крвну групу пацијента.

Стручњаци са Универзитета у Kилу и Универзитетске клинике у Ослу узели су под лупу проток болести код 1.610 пацијената код којих је корона изазвала тешке респираторне проблеме. Пацијенти су из Италије и Шпаније, две европске земље тешко погођене епидемијом. Неки од њих су умрли.

Упоређивањем ДНK материјала ових пацијената са узорцима крви 2.205 здравих особа, испоставило се да људи са крвном групом А имају већи ризик да болест код њих поприми тежак облик.

Двоструко је већа вероватноћа да ће заражени са крвном групом А завршити на респиратору у односу на зараженог са крвном групом 0. Групе Б и АБ су негде између.

Група А је најчешћа крвна група у Европи (43 одсто људи у Немачкој, 41 одсто у Србији), следе нулта (41 односно 39 одсто), затим Б (11 односно 15 одсто) и на крају АБ (по пет одсто у Немачкој и Србији).

Уколико се резултат студије потврди, сазнање може да помогне у развоју терапије. Одавно је познато да разне болести различито тешко погађају људе у односу на крвну групу. Тако рецимо пацијенти са нултом групом екстремно ретко тешко обољевају од маларије, док група А има најбољи имунитет против куге.

Председник Танзаније: Искоренили смо вирус

Председник Танзаније Џон Магуфули тврди да је та земља искоренила коронавируса са своје територије “по милости божјој”.

Магуфли је те резултате објаснио молитвом грађана и напороима локалних здравствених радника.

Прошле недеље, Магуфли је рекао да је највећем граду те афричке државе, Дар ес Саламу има само јо четири пацијента оболела од ковида 19.

Власти Танзаније нису издале ниједан податак о случајевима заразе у тој земљи од 29. априла.

Према последњем борјању, било је 509 заражених и 21 смртни случај.

Скоро 800 новоинфицираних у Шведској

Управа за јавно здравље Шведске саопштила је да је у последњих 24 часа преминуло је још 23 оболелих од ковида 19, укупно 4.717.

Позитивно на ковид 19 било је 791 тестирани, а од почетка пандемије 45.924.

Аустрија од 15. јуна укида још ограничења за путовања

Министарство спољних послова Аустрије саопштило је да до 15. јуна намерава да укине још ограничења за путовања, те ће поново бити могући слободан улазак за туристе.

Шеф аустријске дипломатије Александер Шаленберг позвао је своје колеге из владе министра здравља Рудолфа Аншобера, унутрашњих послова Карла Нехамера и министарке за европска питања Каролине Едштадлер на округли сто у среду на којем ће бити донета одлука о даљем отварању границе.

Већ је извесно да ће од идуће недеље пасти сва ограничења, на пример, за пут у Хрватску, односно повратак са летовања из те земље.

Аустријски канцелар Себастијан Курц разговарао је са својим хрватским колегом Андрејом Пленковићем са којим је, како је шеф хрватске владе преко Твитера саопштио, договорио укидање рестрикција за путовање у ту земљу.

Такође се очекује да ће Аустрија укинути рестрикције и према Италији, пошто се Рим већ дуже буни зашто Беч није већ омогућио слободу путовања.

Иначе Аустрија је већ укинула рестрикције за путовања, пре свега што се тиче карантина приликом повратка, за своје суседе, изузев Италије.

 „Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here