Mesto za reklamu
  1. 11. 2020.

Коронавирус је у Србији од почетка епидемије потврђен код 49.205 људи, а од последица заразе преминуле су 833 особе. До сада је тестирано 1.352.657 узорака.

Према последњим подацима, на болничком лечењу су 1.242 особе, а на респиратору је 57 пацијената. Према последњем пресеку, коронавирусом су заражене још 802 особе, а борбу са ковидом 19 изгубило је још 7 пацијената.

Судећи на основу објављених података о епидемиолошкој ситуацији и у свету и код нас све је теже и теже, па је поштовање мера заштите кључно.

Председник Србије Александар Вучић замолио је грађане да поштују мере против ширења коронавируса, јер ширење заразе доводи до све више проблема. Замолио је грађане да поштују прописане мере, јер је ситуација све тежа, поготово у Београду.

Eпидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон упутио је путем Фејсбука посебну молбу за Београђане – “понашајте се као да је уведена мера забране кретања од 19.00 до 5.00. Ако ипак морате да излазите из куће, НОСИТЕ ЗАШТИТНУ МАСКУ УВЕК, а посебно у затвореном простору”.

Број новозаражених коронавирусом у Београду прелази у експоненцијални пораст, у Војводини и делу западне Србије је изразито повећање броја заражених, док се у Нишу епидемијска ситуација још може оценити као несигурна, али са тенденцијом да пређе у неповољну, рекао је епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

На Косову и Метохији на снази су нове мере. Реч је о негативном пи-си-ар тесту, ограничењу рада ресторана, кафетерија, тржних центара, као и забрани окупљања више од пет људи.

Особама старијим од 65 година дозвољено је слободно кретања ван њихових кућа два пута у току дана – од шест до 10 часова пре подне и од 16 до 19 часова после подне. Ограничење кретања неће важити једино ради здравствених потреба.

Тим лекара са ОРЛ клинике КЦ Ниш испитивао је утицај коронавируса на слух, и показало се да оболевање од ковида 19 може довести од благог до средњег пада слуха на високим фреквенцијама. Ово је у свету прва свеобухватна студија утицаја ковида на слух, рекао је за РТС директор ОРЛ клинике Душан Милисављевић.

Информације са терена такође опомињу.

Према последњим подацима Завода за јавно здравље Ваљево, у том граду је регистровано још 30 позитивних на вирус.

Штаб за ванредне ситуације упозорава на претећу епидемиолошку ситуацију и наводи да је у ковид амбуланти Дома здравља прегледана 261 особа са респираторним инфекцијама и узето 119 брисева, а ради и ковид дечија амбуланта.

Због погоршања епидемиолошке ситуације, на територији Димитровграда проглашена је ванредна ситуација.

Забрањено је окупљање више од пет особа у затвореном и на отвореном простору, обавезно је коришћење заштитне маске на јавним местима, забрањен је рад пијаце и угоститељских објеката од 21 до 6 часова и препоручен рад од куће.

У Војводини је у предходна 24 часа регистровано 244 новооболелих од ковида 19, а највише их је у Новом Саду 162, саопштио је Институт за јавно здравље Војводине.

У покрајини је тренутно 1.700 активних случајева, што је више него троструко већи број у односу на претходну седмицу. И Нови Сад бележи троструко повећање оболелих у односу на претходну седмицу са 975 активних случајева.

Институт за јавно здравље Војводине оцењује епидемиолошку ситуацију у Војводини као неповољну, са тенденцијом погоршања.

“Активни случајеви су присутни у 44 од 45 општина у Војводини. У овом тренутку у Новом Саду, Зрењанину и Сремској Митровици епидемиолошка ситуација је изразито неповољна са тенденцијом погоршања, док се у осталим градовима и општинама оцењује као несигурна са тенденцијом погоршања,” наводи се у саопштењу Института.

У привременој ковид болници у Београдској арени тренутно је смештено 237 ковид пацијената, каже један од координатора Арене др Владо Батножић и додаје да је око 200 болесника на кисеоничкој терапији.

Он је за ТВ Пинк навео да су само током јучерашњих дана примили 33 пацијента, да се Арена брзо пуни и да су пацијенти углавном са тешком клиничком сликом, да имају једностране или обостране упале пућа.

Тренутно је у Арени 88 жена и 149 мушкараца. Најмлађи пацијент има 20 година, а најстарији 88 година.

Директорка Инстуитута за јавно здравље “Батут” Верица Јовановић каже да свакодбневни пораст број потврђених ковид пацијената указује да је епидемиолошка ситуација у Србији и даље нестабилна и да се може очекивати пораст броја инфицираних.

“Тренутно једини начин да се тај пораст броја инфицираних заустави је ношење маски, избегавање окупљања и примена других мера”, рекла је Јовановић за ТВ Пинк.

Она је нагласила да је осим лечења заражених пацијената, важно да се делује превентивно и да се прекине даље ширење вируса.

Напомиње да је битно да уколико неко има повишену температуру, остане код куће, изолује се, прати стање и уколико дође до погоршања помоћ потражи у најближој ковид амбуланти.

У трећем таласу епидемије, код средње тешких и тешких пацијената јавља се упала плућа.

Др Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију КЦС рекла је за РТС да ће вирус осатвити жестоке последице у смислу неких фиброзирајућих промена по плућима.

Како каже, то су болесници оштећене плућне функције са оштећеном дифузијом, ту се нешто дешава на нивоу алвеално-капилатне мембране што нису у стању да санирају на почетку. И када нема симпотома и када пацијент само кашље, покаже се пнеумонија.

Прошле недеље у Мачванском округу – 304 новооболела, од тога највише у Шапцу. У граду је скоро 200 позитивних. Од јутрос још 100 оболелих у Мачванском округу – 57 у Шапцу.

Драгана Радојичић, епидемиолог, начелник Центра за превенцију и контролу болести ЗЗЈЗ Шабац, рекла је да маска није шал који носимо.

“Најбитније је да се каже да се ради о респираторној инфекцији – можемо да покушамо да се број смањи и да покушамо да имамо што блажи слику, маску носити на правилан начин”, упозорила је др Радојичић.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here