- 04. 2020.
Новим коронавирусом у свету се заразило више од 2.230.000 милиона људи, а од последица заразе преминуло је више од 150.000 особа. Немачке власти тврде да су ставиле вирус под контролу. Број умрлих у Британији поново преко 800.
Коронавирус у свету:
Број преминулих од коронавируса у британским болницама порастао је за 847, чиме је укупан број жртава у тој земљи 14.576, саопштило је тамошње министарство здравља, што је благи раст у односу на претходне дане.
Најсмртоноснији дан у Великој Британији био је 9. април, када је преминуло 980 особа, а од тада је број жртава био у паду и током већег дела недеље био је испод 800.
Број потврђених случајева порастао је за 5.599 на 108.692.
У Великој Британији је до сада од Ковида-19 преминуло око 50 лекара, сестара и помоћног особља.
Британским медицинарима нестаће заштитна одела, препорука да носе кецеље. Према писању Гардијана залихе заштитних одела су на измаку у болницама широм Велике Британије и без њих би могли да остану до краја данашњег дана. Национална здравствена служба (НХС) шаље им препоруку да са зараженима наставе да раде у пластичним кецељама.
У Италији је број смртних случајева од последица коронавируса порастао за 575, на укупно 22.745, саопштила је Цивилна агенција за заштиту те земље.
То је благи пораст у односу на претходни дан када је било 525 смртних случајева.
У исто време, број новозаражених опао је на 3.493, претходног дана било их је 3.786.
Укупан број заражених коронавирусом у Италији је 172.434, на основу чега се та земља налази на трећем месту у свету, после САД и Шпаније.
Одељење хитне медицинске помоћи болнице у Трсту биће затворено 15 дана пошто се најмање 19 људи заразило вирусом ковид-19, међу којима пет лекара и девет медицинских сестара.
Зараза у болници Kатинара кренула је од два пацијента примљена због других здравствених тегоба, а који су тестирани у два наврата на коронавирус са негативним резултатима, међутим, неколико дана касније почели су да им се јављају симптоми карактеристични за вирус ковид-19, а након тога је установљено да су позитивни, пренели су италијански медији.
У међувремену ти пацијенти су заразили медицинско особље и још троје пацијената, због чега је одељење Хитне помоћи од синоћ затворено.
Највећи број случајева заразе забележен је у Сједињеним Америчким Државама – 678.210, а од ковида 19 је у овој земљи преминула 34.641 особа.
Гувернер Њујорка Ендрју Куомо навео је да је у четвртак у тој савезној америчкој држави забележено 630 смртних случајева од коронавируса (у среду 606).
Број умрлих “одбија” да се значајније смањи, оценио је Куомо на конференцији за новинаре.
“Бол, туга и трагедија одузимају дах”, додао је Куомо.
Како је истакао, свакодневно око две хиљаде људи због Ковида-19 прима се у болнице.
Поводом иницијатива да се САД отворе амерички стручњаци указују да да би претходно потребно је тестирати ширу популацију. Америчко друштво за заразне болести сматра да САД морају да пронађу ефикаснији и проактивнији систем тестирања како би земља могла да се отвори.
Члан одбора тог друштва Џон Линч сматра да су Сједињеним Државама потребни лакши приступ тестирању које би обухватило већу популацију.
“Видимо да вирус неће никуда отићи. Постоји ризик да се број новозаражених опет скочи. Уколико попустимо мере, морамо да припремимо одговор на ту ситуацију”, навео је Линч.
Линч је социјално дистанцирање назвао оруђем које спасава животе.
Премијер Јапана Шинзо Абе најавио је да ће сваки грађанин те земље почев од маја добити једнократну новчану помоћ од 854 евра, без обзира на њихово имовинско стање.
То је, како је објаснио Абе, део мера за оживљавање економије, која је у паду због ширења коронавируса.
Процењује се да ће то државну касу коштати више од 12.000 милијарди јена, пренео је дневник Маинићи.
Очекује се да ће план за исплату помоћи бити финансиран даљом емисијом обвезница.
Русија почиње припреме за производњу вакцине. Руски председник Валдимир Путин дао је инструкције да се покрену припреме за производњу вакцине против коронавируса у Русији.
Светска здравствена организација упозорава да би Африка могла да постане ново жариште епидемије. У Африци је у току прошле недеље дошло до наглог пораста броја заражених. На овом континенту до сада је регистровано 18.333 случајева инфекције, 4.352 пацијента је оздравило, док је 961 особа умрла.
Немачкој може да се управља јер је број пацијената који су се опоравили био већи од броја новозаражених сваког дана ове седмице, рекао је министар здравља те земље Јенс Шпан.
Немачка је пета по броју заражених ковидом 19, иза Сједињених Држава, Шпаније, Италије и Француске, али имају релативно мали број преминулих – 3.868, захваљујући раним и опсежним тестирањем, навео је Ројтерс.
“Епидемија је од данас постала контролисана и може се поново управљати њом”, нагласио је Шпан на конференцији за новинаре и додао да систем здравствене заштите никада до сада није био толико оптерећен.
Лотар Вилер, председник Института “Роберт Kох”, указао је да је проценат преноса вируса у Немачкој пао испод један, што значи да једна особа вирусом зарази у просеку мање од једне особе.
Немачке власти планирају да следеће недеље отворе продавнице, док је поновни рад школа планиран за 4. мај.
У Холандији више од 30.000 заражених
Број смртних случајева од ковида 19 порастао је за 144, на укупно 3.459, саопштио је Холандски институт за јавно здравље.
То је мање новооболелих него јуче, када је био 181, пренео је Ројтерс.
Регистровано је још 1.235 оболелих, укупно 30.449, навео је Институт.
Институт је јуче навео да се број нових случајева и број смртних случајева стабилизовао у последње три недеље.
Број случајева коронавируса у Шпанији повећао се за 5.252 и сада је у тој земљи регистровано укупно 188.068 оболелих, саопштило је шпанско министарство здравља.
Русија je забележила 4.069 нових случајева коронавируса у претходна 24 часа, што је пораст броја новооболелих за 621 у односу на претходни дан.
Кина је забележила пад бруто домаћег производа од 6,8 процената у првом кварталу, на годишњем нивоу, што је највећи привредни пад те земље од 1979. године, када је Пекинг покренуо реформе за успостављање тржишне економије
Данска, која је била једна од првих земаља које су увеле рестриктивне мере, од 20. априла ће дозволити поново рад малим привредницима, као што су фризери, козметичари и ауто-школе, саопштила је влада. У Данској је од почетка епидемије преминула 321 особа.
Коронавирус у региону:
У Албанији у последња 24 сата регистрован је 21 случај новозаражених вирусом коронавирусом, чиме се укупни број у тој земљи порастао на 539. Kако је навела директорка албанског Института за јавно здравље Албана Фицо, до сада је тестирано 5.080 лица, док је од последица заразе Ковидом-19 преминуло 26 лица, а 283 су излечена. Албанска влада је донела одлуку да полицијски час овог викенда траје од данас у 17.30 до понедељак ујутро у пет часова.
У Словенији ће поново почети да раде продавнице, укључујући и продавнице аутомобила и бицикала, хемијског чишћења, механичарске и занатске радње и радионице, продавнице грађевинског материјала, техничке робе и намештаја јавља агенција СТА. Словенци од данас могу да користе терене за тенис, бадминтон, боћање и друге бесконтактне спортове. Од сутра ће моћи у другу општину ако тамо имају имовину, а од понедељка ће, први пут након више од месец дана бити отворене продавнице намештаја, ауто-салони вулканизерске и механичарске радње. Очекује се да од 4. маја буду отворене и продавнице мање од 400 квадратних метара.
Нема нових случајева заразе у Црној Гори. Од 31 анализираног узорка, данас није било нових потврђених случајева заразе вирусом корона, саопштили су из тамошњег Института за јавно здравље (ИЗЈ). “У Црној Гори су од почетка дешавања са новим коронавирусом инфициране 303 особе. Број тренутно “активних” Ковид-19 случајева је 243″, наводе из ИЈЗ. Хоспитализоване су 34 особе. “Број тренутно обољелих здравствених радника је 23. Два љекара су излијечена и опорављена. Удио здравствених радника међу укупно инфициранима је око осам одсто”, наводе из ИЈЗ.
У 16 часова у Северној Македонији почeo je полицијски час за све грађане на целој територији те земље, током ускршњих празника, који ће трајати до 21. априла до пет часова ујутро, укупно 85 сати.
„Српска стварност“