Mesto za reklamu
  1. 05. 2022.

Потпредседница Владе Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић отворила је изложбу под називом ”FEMINA BALCANICA: MATER, MATRONA, AUGUSTA, DEA – Жена на Балкану у античком добу” у Народном музеју Србије, поводом обележавања 178 година најстарије музејске установе.

Она је том приликом истакла незамењиву улогу коју Музеј има у очувању културног наслеђа и неговању и развоју националног идентитета од 1844. године, када је указом министра просвете Јована Стерије Поповића основан као Музеум сербски, па све до данас.

”Иако фокусиран на оно што је настало у прошлим временима, Народни музеј Србије има изузетан значај и за садашње и за будуће генерације. Зато је од велике важности да институције као што је ова, увек буду отворене за јавност и да бројна публика никада више не буде ускраћена за драгоцено културно наслеђе које се овде чува и приказује, истакла је министарка културе.

Гојковић је указала да је изложба уприличена поводом обележавања Дана Музеја добар пример разноврсности културног блага Србије.

„Поред своје неспорне уметничке вредности, она нам даје ширу историјску, друштвену и политичку слику о улози жене и поново актуелизује ово питање. Фигуре, скулптуре и статуе пред нама верно одсликавају бројне и разнородне улоге које су жене имале у античком добу. Изложени предмети приказују жене на којима почива опстанак куће, владарке, богиње и у бројним другим улогама и занимањима. Они истовремено осветљавају питање њиховог положаја у друштву и отварају простор за нова тумачења на ову тему“, напоменула је министарка.

Она је додала да поставка дочарава и културолошку разноликост, као и промене које су наступале током епоха и које су се неминовно одражавале и на уметност.

Гојковић је подсетила да је Србија одувек била раскрсница историјских и многих других путева, што је у области културе и уметности допринело богатству садржаја.

”Ово је поднебље на коме су кроз векове долазили, пролазили, неретко и опстајали, бројни и различити обичаји, веровања и друштвене вредности, указујући на чињеницу да је све то утицало на стварање јединственог културног наслеђа, које између осталог говори и о позитивној страни мешања и међусобног прожимања различитих култура и цивилизација”, рекла је Гојковић.

Србија, како је истакла, има много разлога за понос и задовољство када је реч о култури и уметности, не само због своје богате баштине већ и због савременог стваралаштва, чија дела ће врло брзо и сама постати културно наслеђе.

”Његово очување мора бити и јесте приоритет одговорне културне политике коју водимо. Та одговорност није обавеза искључиво према нашим прецима, нама самима и онима који ће доћи после нас, већ и према читавом човечанству“, нагласила је Гојковић.

Министарка је додала да је српско наслеђе драгоцени и неодвојиви део светске и европске културе, и у том смислу Министарство културе и информисања и Народни музеј Србије, као централна установа заштите музејске грађе, у потпуности су посвећени његовом очувању и промоцији.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here