Mesto za reklamu
  1. 02. 2020.

Широм Црне Горе и вечерас се одржавају молебни и литије у знак протеста против усвојеног Закона о слободи вероисповести.

Грађани Подгорице који се потиве усвојеном Закону о слободи вероисповести и ове недеље су присуствовали молебну у Саборном храму Христовог Васкрсења, после којег су кренули у литију коју предводи митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

“Река православља која тече ових дана Подгорицом, Никшићем и осталим градовима у Црној Гори је нешто најлепше што је Црна Гора, то је свеопште васкрсење шћућурене душе”, поручио је протојереј Предраг Шћепановић.

Испред Храма Христовог васкрсења вечерас се окупило око 60 хиљада људи.

Поред митрополита Амфилохија, молебану у Подгорици присуствују и владика брегалнички Марко из Охридске архиепископије и мати Анастасија, игуманија манастира Девич са Косова и Метохије, као и владика каракашки и јужноамерички Јован из Руске заграничне цркве.

Литију су предводили митрополит и деца.

Након што се литија вратила испред храма, сабранима се обратио митрополит, који је казао да се блага вест о Христу васкрсломе наставља без прекида 2.000 година, а њен сведок је Храм Христовог васкрсења, као и ове литије које се догађају у Црној Гори:

„Велики су Божји дар литије које овде трају већ 1.700 година, од времена великога цара Константина, када је после проклетога цара Дукљанина дао слободу Цркви Божјој и вратио храмове и имања Цркви, црквеним заједницама, свештеницима, епископима онога времена. Од тада је његов закон постао мера свеукупног законодавства европског до наших времана.“

Нажалост, поручио је митрополит, само у Црној Гори где је Црква Христова присутна од 4. века, они који не верују у Христа и његово васкрсење и мисле да је могуће убити Христа на начин како му је због интереса пресудио Понтије Пилат, обнављају законе проклетога цара Дукљанина.

Митрополит је казао да се нада да ће се наши „властодршци уразумити и укинути Закон о слободи вероисповести, који је срамота и за њих и за ову државу“.

„Посебно је срамота за Црну Гору пред читавом Европом. То је оно што сведочи цела Европа. Добијамо подршку из Берлина, Париза, Њујорка, Лондона, не само од представника Православне цркве на челу са нашим и цариградским патријархом, него и од римског папе и од наше браће муслимана“, рекао је Амфилохије.

У литији су ношени омофор и крст Светог Василија Острошког.

Митрополит Амфилохије је рекао да црногорској Влади и власти, која доноси безаконе законе, није сметало да позове Хашима Тачија, „једног срамног злочинца за честити албански народ“.

„Хашим Тачи није представник тог честитог народа, него разбојника косовских, који је уз помоћ међународних разбојника Косово и Метохију уништавао, срушио 150 храмова заједно са бомбардерима са Запада и Пећку патријаршију и Дечане и прети да и он одузме цркве Божје, као што прете и ови наши који су на власти да одузму ове светиње Божје. Коме да их дају?“, казао је Амфилохије.

Митрополит је рекао да светиње нико одавде неће понети, наводећи да су овде грађене и саграђене.

„Али има онај који их је чувао кроз векове и који ће их чувати до краја света и века“, поручио је Амфилохије. Он је нагласио и да су безакони закон донели они који мисле да могу да „убију Христа на начин на који му је пресудио Понтије Пилат“. Истакао је да то није добро за Црну Гору Светог Јована Владимира, који је пострадао, јер није дозволио да се због њега води братоубилачки рат. „Он није жртвовао државу за своје богаћење“, закључио  је Амфилохије.

Литија испод Требјесе: Никшићани испунили највећи трг у Црној Гори

У Никшићу је и вечерас одржана литија. У град је пешке стигло више хиљада људи из Жупе Никшиће.

Према неким подацима, у Никшићу се окупило око 40.000 људи.

Раније су се испред жупског манастира Светог Луке у Никшићу окупили грађани и са монаштвом и свештенством кренули у литију до храма Светог Василија Острошког у Никшићу.

Грађани Андријевице окупили су се у 13.30 часова испред цркве Светог архангела Михаила у том граду, одакле су кренули у протестну литију до Мурине.

У Бијелом Пољу, литија је по завршетку молебна у Храму Светих апостола Петра и Павла кренула ка Храму Светог Николе у Никољцу. На сајту Митрополије црногорско-приморске је наведено да су у Бијело Поље пристигли и становници и околних насеља.

Грађани Бијелог Поља у литији ка Храму Светог Николе у Никољцу

Из села Лепенац, код Мојковца, кренула је литија од Цркве Светог Прокопија до Храма Христовог рождества у Мојковцу.

У Беранама и ове недеље литија се из центра града креће ка манастиру Ђурђеви ступови.

Широм Црне Горе грађани су у литијама, тако су Будвани кренули од Старог града до манастира Подластва у Ластви Грбаљској.

Прва литија и на самом мору: На Луштици, после молебна у Саборном храму, литија је стигла до Роса где су се грађани укрцали на бродиће и стигли до Херцег Новог на литију до манастира Савина, где је служен молебан.

Улцињани су кренули испред старе Цркве Светог Николе под Бијелом Гором ка Бару, где ће се придружити Баранима на молебну.

Отац Гојко Перовић окупио Боку: Ништа нас не може уморити!

Молебан је одржан код манастира Подластва недалеко од Будве. Верници су до манастира стигли из различитих крајева, између осталог и из Котора. Окупљенима се обратио парох бококоторски отац Момо Кривокапић и отац Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије.

„Политичари морају да схвате да не могу ратовати против светиња, да не могу светиње утрпати у неке пролазне дневне политике које се мењају из часа у час. Ми смо сведоци да су људи који владају овом земљом, тако лако мењали и политике и идеологије. И то није тема за светињу, никад не би била тема да није овога закона. А сада кажемо, радите шта хоћете, само не дирајте светиње, јер ми не дамо наше светиње“, казао је окупљенима ректор Богословије на Цетињу Гојко Перовић и додао:

„Оно што ми тражимо, што је речено простим српским језиком — ’не дамо светиње‘, то је уписано у декларације свих држава, модерних држава задњих 200 година. Политика на једну, а Црква на другу страну, то се зове секуларна држава. И ми се данас боримо за Устав ове земље, за поштовање Устава ове земље, који баш тако каже, држава и политика на једну, а светиње на другу страну“, казао је Перовић.

Он је поручио да „нема тога ко може зауставити ове наше литије, наше молебане, легитимни грађански протест“.

„Ништа нас не може уморити. И ако неко каже из врха власти да су ове наше литије губљење времена, одавде им поручујемо да су такве приче губљење времена. Нека нам то не причају“, поручио је Перовић.

Испред манастира се према неким проценама, окупило око 15.000 људи.

Литије се од Божића организују два пута недељно, четвртком и недељом.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here