Mesto za reklamu
  1. 04. 2022.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Владе Републике Србије Михаило Јовановић добитник је овогодишње престижне награде Града Београда „Деспот Стефан Лазаревић“, која се додељује за дело које представља највредније достигнуће у уметности, науци, медицини, архитектури и урбанизму, пољопривреди, новинарству, образовању, спорту и заштити животне средине.

Јовановић је добио ову награду за изузетни допринос у организацији и реализацији вакцинације становништва у Београду у 2021. години у околностима проглашене пандемије вируса SARS-CoV-2/COVID-19.

Награда Града Београда „Деспот Стефан Лазаревић“ додељује се и за херојско дело, за дугогодишњи рад и трајан допринос развоју Града Београда и за изузетан допринос у реализацији догађаја од значаја за Београд.

Такође, ово признање се додељује појединцу или групи за заједничко дело и за дело које је постало доступно јавности први пут на територији Града Београда у периоду од 1. јануара до 31. децембра 2021. године.

Када је цео свет погодила пандемија коронавируса, Србија је, захваљујући доброј организацији и агилности јавне управе, али и великој преданости сваког појединца, успела да одреагује брзо и организује се тако да грађани што мање осете велике промене у свакодневном животу које су настале преко ноћи, рекао је Јовановић.

Према његовим речима, Канцеларија за ИТ и еУправу, као локомотива дигитализације јавне управе, успела је грађанима и привреди да понуди велики број електронских услуга у тренутку проглашења ванредног стања, у веома кратком временском периоду.

Тако смо и цео ИТ систем за процес масовне имунизације становништва против COVID-19, уз несебичну подршку кабинета председнице Владе и Генералног секретаријата Владе, успоставили за непуне две недеље, истакао је Јовановић.

Он је објаснио да је овај ИТ систем веома комплексан јер прати цео ланац имунизације од уласка вакцина у земљу, чувања вакцина, требовања вакцина на више од 200 вакциналних пунктова у земљи, позивања грађана путем СМС и имејл порука на вакцинацију у тачно одређено време, па до самог утрошка вакцине и евидентирања сваког појединца у систему.

У сваком тренутку смо знали где имамо и колико којих вакцина, ко је када примио вакцину, када треба да прими другу или трећу бустер дозу, па до самог штампања и слања потврда о вакцинацији или Дигиталног зеленог сертификата, напоменуо је Јовановић.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу је додао да је овај информациони систем, који је био кључан за добру организацију овако великог и сложеног процеса, био хваљен у целом свету и да је Србија била истакнута као држава са најбољим и најправеднијим процесом масовне имунизације против COVID-19.

Јовановић је искористио прилику да подсети на наше највеће хероје пандемије – лекаре и друго медицинско особље које је поднело највећу жртву, и поручио да ово признање посвећује управо њима.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here