Mesto za reklamu
  1. 05. 2022.

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције, у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал и Вишим јавним тужилаштвом, Посебним тужилаштвом за борбу против високотехнолошког криминала, идентификовали су локације укупно 19 мејл адреса – 18 адреса Гмаил сервиса и једну мејл адресу сервиса ПротонМаил, са којих су стигле претеће поруке о постављеним бомбама на различитим локацијама у Србији. Лажне дојаве о подметутим бомбама стизале су и данас.

Утврђено је да је осам таквих претњи стигло из Пољске, четири из Гамбије, по две из Ирана и Нигерије и по једна из Украјине, Словеније и Русије, саопштено је вечерас из МУП-а.

Припадници српске полиције идентификовали су и лице које је, у току јучерашњег дана, телефоном упутило претње исте садржине.

У циљу идентификације пошиљалаца ових претњи и њиховог процесуирања за почињена кривична дела, а с обзиром на то да су у питању страни држављани који не живе у Србији, у току је међународна размена података Министарства унутрашњих послова Републике Србије, преко Еуропола и Интерпола, са надлежним органима Шведске, Литваније, Швајцарске, Руске Федерације и Мађарске, као и са компанијом Гугл.

Од 11. марта ове године до данас, путем мејла или телефонских позива, у 48 наврата, на адресе различитих институција у Србији, из иностранства је стигло на стотине претећих порука о наводним експлозивним направама постављеним на јавним местима или у институцијама. Претеће поруке су слате са сервиса Гмаил, ПротонМаил, Еунет маил, Yандеx, као и путем анонимних телефонских позива.

Претеће поруке су претходних дана слали и поједини грађани Србије, наводи се у саопштењу МУП-а.

Због лажних пријава о постављеним бомбама у јавним објектима, припадници Министарства унутрашњих послова су, за четири дана, процесуирали осам лица, држављана Србије – ухапшена су два лица, а против још шест малолетних лица поднете су кривичне пријаве у редовном поступку.

””Апелујемо на појединце да се, нарочито у тренутку кад је Србија изложена масовним и организованим сајбер нападима и лажним дојавама о постављеним бомбама које долазе из иностранства, понашају одговорно и у складу са законом и додатно не отежавају рад српској полицији, чији су КД тимови свакодневно на терену. Лажна пријава о постављеној бомби није шала већ озбиљно кривично дело, које може изазвати узнемиреност и страх грађана Србије и захтева додатно ангажовање припадника МУП-а””, наводи се у саопштењу.

Само у последња три дана припадници Полицијске бригаде, односно специјалистички тимови за противдиверзиону заштиту, са посебно обученим полицијским службеницима и полицијским псима, извршили су контрадиверзионе прегледе неколико стотина јавних објеката, школа, болница, тржних центара.

Извршеним прегледима утврђено је да су све пријаве биле лажне, додаје се у саопштењу.

Лажне дојаве о подметутим бомбама стизале су и данас.

Дојава о бомби и у Клиничком центру Војводине

У Клиничком центру Војводине су потврдили информацију о дојави и наводе да су предузели све потребне мере како би заштитили пацијенте.

У саопштењу КЦВ се додаје и то да овакве дојаве у великој мери отежавају њихов рад.

Према сазнањима Танјуга, два мејла у Клинички центар Војводине стигла су нешто пре 14.00 часова, а они који су мејлове потписали су се као “финансијски терористи”.

Ово је прва дојава о наводној бомби у Новом Саду после серије дојава у Београду.

Дојаве о наводно постављеним бомбама примљене су раније данас и у Београду у КБЦ “Драгиша Мишовић”, Градској болници и Гинекологији на Звездари и Војномедицинској академији.

Поново дојаве о бомби у више школа у Београду

Дојаве о бомби стигле су данас у две средње школе у Београду, као и у Високу школу електротехнике и рачунарства струковних студија, јављају београдски медији.

Како наводе, нешто пре 11 часова у Медицинску школу на Звездари и Средње техничку ПТТ школу стигла је дојава о бомби.

Дојаву је добила и Висока школа електротехнике и рачунарства струковних студија, где је настава отказана, наводи се на сајту те школе.

“Због дојаве о бомби настава (предавања и лабораторијске вежбе) која је планирана за данас неће бити одржана”, наводи се на сајту школе.

Блиц наводи и да је дојава стигла у Спортски центар Ташмајдан.

Помоћник министра просвете Милан Пашић изјавио да се данас онлајн настава одвија у 49 основних школа и 21 средње школе у Београду, у којима је у току преглед након дојава о постављеној бомби.

Он је за РТС рекао да су то подаци од уторка у 22 сата и да се ситуација мења из часа у час.

Од 258 основних и средњих школа у Београду дојава о постављеној бомби у понедељак је стигла у 173 школе.

Пашић је навео да у свим прегледаним школама није било бомбе, као и да од понедељка није било нових дојава.

Три гимназије данас на онлајн настави

Свака гимназија на територији Београда, са изузетком Гимназије у Младеновцу, у понедељак је добила дојаву о постављеним експлозивним направама у школама, кажу у Форуму београдских гимназија.

Због тога ће данас три гимназије преподневну смену почети онлајн, а то су Осма београдска гимназија, Гимназија патријарх Павле и Дванаеста београдска гимназија.

“Испоставило се да су у свим школама које су већ прегледане, а то је већина, дојаве биле лажне. Сада имамо озбиљан проблем који може утицати на регуларан завршетак школске године”, рекао је за Танјуг Александар Марков, председник Форума београдскиг гимназија.

Он је нагласио, да када је реч о мерама, не постоје могућности да се примене неке посебне мере.

“Узмите за пример аеродром који има појачане и мере и безбедносне процедуре, па сваки пут када се дојави врши се озбиљна провера, тако да смо ми немоћни у таквој ситуацији. Једино што можемо је да поступамо у складу са упутствима које добијамо. Занимљиво је да не добијамо неко упутство Министарства просвете, него су то сада интерна упутства која важе за сваку школу, односно у зависности од тога ста је директор предвидео у таквим кризним ситуацијама и који су модели евакуације”, рекао је Марков.

Он је указао да их је корона научила да раде онлајн, тако да је већина школа одмах пребачена на тај модел наставе, и додао да верује да посебне надокнаде наставе неће бити.

“Министарство просвете је дало препоруке да би се избегле наставне суботе. Да ли ће то бити саживамње градива или додавање часова током радних дана препуштено је школама да се са Школском управом договоре. Министарство просвете и Школска управа немају решење за ову ситуацију. Решење се мора тражити о безбедоносних служби које траже решење и начин да се све ово превазиђе, иначе улазимо у критичан период што се школа тиче. Подсетићу вас да се у јуну одржава завршни испит, па се што пре мора наћи решење да се ово реши”, рекао је Марков.

Дојаве о бомбама у болници на Звездари, КБЦ Мишовиц

Дојаве о наводно постављеним бомбама примљене су данас у КБЦ “Драгиша Мишовић”, Градској болници и Гинекологији на Звездари и Војномедицинској академији, јавили су београдски медији, а потврдили Танјугу надлежни органи.

После‚ данашњих дојава о бомбама постављеним у неколико средњих београдских школа и у Високе школе електротехнике и рачунарства, као и на базену Ташмајдан, полиција је послала антидиверзионе тимове и у београдске болнице.

Према снимцима на друштвеним мрежама, виде се људи који напуштају болницу на Звездари, а полиција је на лицу места, преноси Блиц.

Једна Београђанка, која је довела мајку на одељење хитног пријема на ВМА, рекла је за Танјуг да су сви пацијенти, који нису тешки случајеви, евакуисани до иза рампе испред болнице.

Око болнице и у њој приметне су јединице МУП-а са псима трагачима.

На адресу Војномедицинске академије стигао је претећи мејл са поруком о седам постављених експлозивних направа, објавио је Информер.

Како се наводи, у мејлу анонимног пошиљаоца пише да је сваки од експлозивних уређаја темпиран и да садржи по килограм Ц4 пластичног експлозива, као и да се две од седам направа налазе у канти за медицински отпад, а једна на другом спрату највеће београдске болнице.

Дојава о бомби у школи у Приштини, евакуисани ученици

Дојава о бомби стигла је и у школу “Џевдет Дода” у Приштини, саопштила је косовска полиција.

Како преноси Коха диторе, ученици и школско особље су евакуисани. Према првим информацијама, претња о могућој експлозији стигла је електронском поштом.

Косовска полиција навела је да су на лице места изашле екипе, које предузимају неопходне оперативне радње.

Полиција је синоћ опколила и ректорат приштинског универзитета “Хасан Приштина” због дојаве о бомби, која се испоставила као лажна.

Дојава о бомби на ВМА лажна

Војномедицинска академија саопштила је да је након противдиверзионог прегледа утврђено да је дојава о бомби у тој војномедицинској установи лажна.

Како наводе у саопштењу, данас у преподневним часовима, на званичну имејл адресу Војномедицинске академије стигла је претња да је у просторијама војноздравствене установе постављена експлозивна направа.

Одмах по пријему анонимне дојаве, надлежни органи извршили су противдиверзиони преглед и утврдили да је реч о лажној дојави.

У саопштењу се наводи да су сви пацијенти и запослени на ВМА безбедни.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here