- 02. 2020.
Молебани и Молитвене литије и данас се одржавају широм Црне Горе. Грађани су на улице изашли у Подгорици, Бару, Никшићу, Котору, Плевљима, Херцег Новом, Бијелом Пољу... Верни народ и свештенство и овога пута поручују да не дају светиње.
Прва данашња литија кренула је јутрос из Бијеле код Шавника до Никшића. Затим из Мојковца, Бијелог Поља и Берана…
У Котору се одржава литија коју предводе два највећа ауторитета у Митрополији црногорско-приморској – парох которски Момо Кривокапић и ректор Цетињске богословије отац Гојко Перовић.
На литији која је кренула из Бијелог Поља окупио се такође велики број људи. Велики број људи се окупио и испред Цркве Светог Петра и Павла (задужбина кнеза Мирослава), одакле су кренули у литији до Цркве Светог Николе, која се налази на другом дијелу града. На литију је изашло, према процјенама организатора, од 12.000 до 15.000 људи.
И север Црне Горе вечерас је изашао у молитвени ход. По хладноћи, на минус 11 степени Целзијуса, и снегу становници Мојковца и Жабљака иду у литију у одбрани светиња.
Верни народ Жабљака не одустаје од одбране светиња – литија се креће упркос “дебелом” минусу.
Грађани Берана и данас су у великом броју молитвених ходом од центра града отишли до манастира Ђурђеви ступови гдје је служен молебан. Литија је прошла већ утврђеним путем, од Храма св. Сименона Мироточивог, ул. 29. Новембра, кроз улицу Душана Вукотића све до три километра удаљеног манастира. Патроле саобраћајне полиције на неколико раскрсница, куда је прошла литија, регулисале су саобраћај и на тај начин обезбеђивале сигурност учесника литије.
И Андријевица је изашла на литију, и то, сада већ традиционално – предвођена децом.
Дуга колона верника кретала се из Плава ка Мурину
У Плужинама окупљени носе тробојке уз песму “Не дамо светиње”.
И док се север Црне Горе борио са хладноћом и мразом, југ потресају хладни и олујни ветрови. Међутим, грађани Херцег Новог и вечерас су саборно и достојанствено били у литији.
Грађани Бара су се такође окупили у молитвеној литији.
Еви те слике из Бара.
У Никшићу је и вечерас одржана литија. Сви путеви су водили ка Саборном храму Светог Василија Острошког. У шетњи је учествовало кажу око 30.000 људи.
Велики број Никшићана је, упркос хладном времену, присуствовао молебану који је служен у Храму Светог Василија Острошког и литији која је прошла уобичајеном маршутом. Литију је предводио архимандрит Данило Љуботина из Митрополије загребачко-љубљанске уз локално свештенство и монаштво. Беседио је свештеник Обрен Јовановић, секретар Митрополије црногорско-приморске, који је казао да су свештене литије дале димензију више не само православљу, већ читавом свијету и показао како се на миран и достојанствен начин протестује против неправде.
„Ова сабрања и свештени ход можемо наћи само у Јеванђељу“, казао је Јовановић.
Свештеник Миодраг Тодоровић поручио је да су на литијама заједно и деца бјелаша и зеленаша, и четника и партизана, и оних који су били на Голом отоку и оних који су их тамо послали. Како је рекао — мир нема цену, у миру нема злобе и зависти, мир сабира и у њему нема разбраћене браће.
У саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици одржан је најпре молебан за одбрану светиња.
На десетине хиљада грађана окупило се и испред храма Христовог васкрсења.
Потом је на градским улицама одржана литија са омофором и крстом Светог Василија Острошког Чудотворца. Вечерас су учесници литије имали посебан благослов да целивају Омофор и Крст Светог Василија Острошког. Омофор је део одежде архијерејске у коју су обучене мошти Светог Василија који је посебно за вечерашњу литију стигао из Острога.
Крст је годинама такође стајао на моштима Светог Василија и у њему се налази честица Часног Крста на ком је разапет Господ.
Митрополит Амфилохије по повратку са Свете Горе, одакле је донео благослов из Хиландара и Ватопеда, поручио је да ће овај ход трајати до велике победе.
„Овај ход ће трајати до велике побједе, рекла је моја мала кума Уна и додала – до Христове победе. Ове земаљске власти су пролазне, једина права победа је победа Божје правде. Ако ту победу они не доживе, џабе им сва власт. Ово је путовање за Христову победу и трајаће док Христос не победи у срцима свих нас, надам се и код ових на власти“, рекао је Амфилохије.
Он је оценио да власт наставља „мржњу међу племенима“ и „буди семе мржње“, и то је назвао злочином против Црне Горе.
„Онима који себе поистовјећују са Црном Гором поручујем да они нису Црна Гора, већ је Црна Гора овај народ. Дај Боже да се ово рођење народа дотакне и ових на власти да се и они препороде“, рекао је Амфилохије.
Отац Дражен Тупуњанин из Требиња из Епархије захумско-херцеговачке поручио је да је дошао да донесе благослов из Херцеговине, али да је дошао и да прими благослов од свог народа.
*****
У Црној Гори је крајем децембра прошле године усвојен Закон о слободи вероисповести којим је предвиђено да држава постаје власник свих верских објеката изграђених до децембра 1918. године уколико се не утврди да је нека од верских заједница стварни власник.
Усвајање тог закона наишло је на отпор верника Српске православне цркве у Црној Гори због чега су организовани молебани и литије широм земље, као и у појединим градовима у Републици Српској и Србији и широм света у државама у којима живе Срби.
Литије се од Божића организују се двапута седмично – четвртком и недељом.
„Српска стварност“