Mesto za reklamu
  1. 02. 2022.

Посланици Скупштине Србије започели су данас нову седницу на чијем дневном реду су измене закона о избору председника Србије, о избору народних посланика и Предлог закона о локалним изборима, а значајна новина тих закона је да бирач својим потписом може да подржи више листа, односно увођење локалних изборних комисија.

Значајну новину у Предлогу закона о избору народних посланика представља напуштање правила да бирач својим потписом може да подржи само једну изборну листу.

Прописује се да бирач може да подржи више изборних листа чиме се додатно подстиче плурализам и демократичност изборног поступка, а значајно релаксира и само кандидовање, јер се отклања један од ограничавајућих фактора који је у пракси доводио до тога да подносиоци изборних листа, нарочито оних који су изборне листе подносили при истеку рока за кандидовање, нису могли да буду поуздани у то колико су валидних потписа бирача прикупили за своју изборну листу.

На тај начин је испоштована једна од битних препорука Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР).

У закону се задржава постојеће решење да на изборној листи мора да буде најмање 40 одсто кандидата мање заступљеног пола на изборној листи, при чему се прецизније дефинише начин распоређивања кандидата на изборној листи према половима, тако што се јасно прописује да се међу сваких пет кандидата морају наћи три кандидата једног и два кандидата другог пола, чиме се спречава могуће изигравање смисла постојеће одредбе.

За разлику од досадашњег законског решења према којем је Републичка изборна комисија дужна да о поднетој изборној листи одлучи у року од 24 часа од њеног подношења, Предлогом закона се тај рок продужује на 48 часова, при чему се прецизније дефинише начин поступања у различитим ситуацијама (одбацивање, одбијање или налагање отклањање недостатака) у којима не постоје услови за проглашење изборне листе.

Као што је то и до сада био случај, изборе за председника Републике треба да спроводе органи који су надлежни за спровођење и избора за народне посланике.

Пошто се новим законом о избору народних посланика предвиђа да ће, осим Републичке изборне комисије и

бирачких одбора, у круг органа за спровођење избора бити уврштене и изборне комисије јединица локалне самоуправе и градских општина града Београда, које се образују у складу са законом који уређује избор одборника скупштина јединица локалне самоуправе.

Најзначајнија новина коју доноси закон је то што се редослед кандидата на листи кандидата за избор председника Републике утврђује према редоследу којим су проглашене њихове кандидатуре, при чему се прецизира да се кандидатуре проглашавају по редоследу којим су предлози кандидата испунили услове за проглашење.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here