- 07. 2020.
Ново ширење вируса корона у европским земљама с попуштањем рестрикција, повећаним кретањем становништва током лета, довело је до враћања ограничења.
Зато је порастао и страх од другог таласа ковида 19, премда стручњаци нису сигурни да је прошао и први талас, пишу светски медији.
Неколико европских земаља које су ставиле под контролу ширење корона вируса забележиле су раст броја случајева, подстичући страх од другог таласа, пише Вашингтон пост.
Раст броја случајева у неколико земаља уследио је после више недеља стабилности које су довеле до јачања осећаја нормалности, указује амерички лист, додајући да је талас поновног отварања испрва прошао без значајнијих лоших последица, па су људи почели опет да одлазе у биоскопе и ресторане или да раде у канцеларијама.
Док су неки вирусолози упозорили да ће нове заразе неизбежно пратити попуштање мера, други су нагласили да успешно отварање зависи од ношења маски и одржавања физичке дистанце, али како наводи амерички лист, постоје назнаке да се у томе попустило.
На пример, на улицама Брисела маске су се ретко могле видети, док је у Берлину полиција растеривала људе који су се окупљали у парковима или на отвореним просторима на нелегалним журкама. Исто тако, шпански ноћни клубови и плаже били су испуњени гостима пошто су у Европи попуштена ограничења путовања.
Европа оживљава мере ограничења и обавезна тестирања за путнике услед забринутости да су после драконских мера људи постали неопрезни, истиче Вол стрит журнал.
Поједине европске владе, додаје лист, упозоравају да би пораст зараза короном могао бити најава другог таласа док је летња туристичка сезона на врхунцу, а људи показују знаке замора мерама које су успешно ставиле под контролу ширење вируса у Европи.
С постепеним укидањем ограничења због ковида 19 уочи лета, државе зависне од туристичких прихода, попут Шпаније, Италије, Аустрије и Грчке, почеле су у јуну да примају госте, али је, указује Вол стрит журнал на оцене стручњака, обновљена циркулација људи, и унутар земаља и међу земљама, допринела повећању броја инфекција које сада прете да оживе пандемију.
Шпанија, која је пролетос била међу најтеже погођеним земљама, драстичним мерама је смањила број зараза на 200 дневно у јуну, али после отварања граница за масовни туризам сада има више од 2.000 случајева дневно, наводи амерички лист, додајући да шпанске власти разматрају враћање ограничења ако број нових случајева не падне у наредним данима.
Због обновљеног ширења вируса, поједине земље захтевају да сви посетиоци буду тестирани по доласку, док друге уводе обавезне тестове за људе који се враћају с одмора, указује Вол стрит журнал.
Велика Британија, одакле велики број туриста иде у медитеранске земље, увела је обавезну самоизолацију од 14 дана за све који се врате из Шпаније. Шпански хотелијери процењују да би само због карантина у Великој Британији шпански туризам могао да изгуби 10 милијарди евра.
Док Европа води борбу да заузда раст случајева ковида 19, стручњаци су изненађени тиме како је попуштање ограничења брзо довело до раста зараза, пише Фајненшел тајмс.
Поред повећања броја зараза у земљама које су претходно биле тешко погођене попут Шпаније, сада су и источна Европа и Балкан, који су углавном били поштеђени најгорег на почетку пандемије, забележили нагло повећање пријављених случајева, истиче британски лист, додајући да су Немачка и Француска увеле обавезна тестирања на аеродромима за људе који се враћају из области означених као високо ризичне, попут САД, Западног Балкана и Турске.
Званичници у европским земљама су навели да је постепено попуштање ограничења широм континента последњих месеци уљуљкало људе у лажан осећај сигурности – многи више нису поштовали строга правила хигијене, носили маске у јавности или одржавали физичку дистанцу, пише Фајненшл тајмс, указујући да је брз раст зараза у деловима Европе изненадио неке стручњаке који су очекивали затишје током лета.
Поједини стручњаци, како наводи лист, виде проблематичну паралелу са ситуацијом у фебруару и марту, када је ковид 19 почео да се експоненцијално шири Европом. С друге стране, немачки стручњаци су приметили забрињавајућу промену у демографији нових случајева, указује Фајненшл тајмс.
Многе од првих зараза вирусом у фебруару и марту биле су међу младима који су се враћали са зимовања у Аустрији и северној Италији. Касније се то променило, с више зараза међу старијима и особама с другим болестима. Сад се, међутим, то враћа, што је разлог за узбуну, пошто они могу пренети вирус старијим члановима породица, преноси Мондо.
Шеф немачког Института Роберт Кох Лотар Вилер рекао је да је веома забринут. „Не знамо да ли је то почетак другог таласа, али наравно да може бити“.
С повратком вируса корона поставља се питање да ли је реч о другом таласу, пише Тајмс, додајући да одговор у потпуности зависи од дефиниције.
Да ли су јулски нови случајеви други талас је увелико бесмислено спорење око интерпретације статистике, оцењује Тајмс. Може се тврдити да је реч о другом таласу, али исто тако да још није виђен крај првог таласа – један разлог зашто се вирус тако лако враћа јесте што је дошло до опуштања док су нивои присуства вируса још били високи.
А може бити корисније да се обнова зараза не посматра ни као први ни као други талас, већ да је, како пише лондонски лист, реч о почетку дуге и депресивне јесени и зиме с мноштвом таласића за таласићима, од којих ће сваки бити поравнат у исцрпљујућем и тегобном пространству.
„Српска стварност“