- 04. 2022.
Пре 23 године снаге ОВК, албанске војске и НАТО-а напале су рејон карауле Кошаре на југословенско-албанској граници. Напад је био силовит, ОВК је заузела караулу, али није успела дубље да продре на Косово и Метохију, што је био основни циљ напада. Хероји са Кошара и припадници Војске Србије сваке године обележавају 9. април, дан када је почела борба за одбрану карауле Кошаре. На споменик браниоцима отаџбине у Крушевцу, где је засађено 108 стабала за погинуле борце са Кошара, положени су венци – преноси РТС.
У част јунака са Кошара, у крушевачкој касарни “Кнез Лазар” постављен је тенк који је имао пресудну улогу у спречавању терористичких јединица које су током 1999. године покушале да продру ка селу Јуник и Метохији.
Јединице Војске Југославије које су учествовале у одбрани карауле Кошаре носиоци су ордена Народног хероја.
“Сви смо некако били спремни живот да дамо за отаџбину, само што је неко имао више среће неко мање”, каже за РТС Дарко Анђелковић, борац са Кошара.
“Од 9. априла до 14. јуна 1999. године ми смо служили као пример и другим јединицама на Косову и Метохији и даље у Савезној Републици Југославији да се одлучно боре дајући све своје снаге, па у крајњем и свој живот”, додао је генерал-мајор Драган Живановић, ратни командант 125. моторизоване бригаде ВЈ.
Петковић: Херојство јунака са Кошара ће одјекивати у вечности
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, поводом годишњице почетка битке на Кошарама, поручио да ће “херојство јунака са Кошара одјекивати у вечности”.
“Наши јунаци са Кошара ушли су у историју својом храброшћу и жртвом. Њихово ће херојство одјекивати у вечности и биће лекција за будуће генерације како се воли отаџбина. Борили су се и гинули бранећи Србију од агресије и сањајући мир. Чуваћемо мир и њима у славу”, написао је Петковић на Твитеру.
„Српска стварност“