- 03. 2022.
Кина се последњих дана бори с највећим таласом ковида 19 од ране фазе пандемије у Вухану. У 31 покрајини више од 62.000 људи је заражено варијантом БА.2, а дневни случајеви заразе броје се у хиљадама. Због такве ситуације Кина је увела карантин за више милиона људи – преноси Спутник у тексту који указује на могуће катастрофалне размере Омикрона, који су многи потценили.
Први пут од почетка пандемије цела покрајина Ђилин нашла се у строгом карантину. Кинески председник Си Ђинпинг најавио је да ће земља наставити да се бори против ковида 19 такозваном нултом ковид стратегијом која има циљ да се епидемија обузда пре него што се прошири у друге заједнице. Она комбинује масовна тестирања, изоловање свих позитивних у болнице и увођење строгог карантина где се појави жариште.
Слаба вакцинисаност старијих
Захваљујући вакцинама и чињеници да омикрон у популацији са високим нивоом вакцинације изазива блаже симтоме, остатак света последњих месеци углавном је ублажио мере и прихватио релаксиранији приступ „живота с вирусом“.
Строге мере су крајем 2021. године олабавиле и земље попут Аустралије и Новог Зеланда, које су раније имале сличну стратегију као Кина. За ове две земље то није било превише опасно јер је ниво вакцинисаности становништва на Новом Зеланду врло висока – с данашњим даном она је око 95,1 одсто, док је у Аустралији вакцинисано више од 95 одсто старијих од 16 година.
Али, Кина до сада није успела да вакцинише довољно старијих од 80 година. Пекинг је успео да постигне високе стопе вакцинисаности од око 85 одсто опште популације захваљујући систему електронских ковид потврда које су нужне за улазак у многе јавне институције и на радна места. Међутим, старији људи много мање одлазе на таква места, па нису под притиском да морају да се вакцинишу.
Будући да многи живе у релативно слабо доступним руралним срединама, са слабом здравственом инфраструктуром и малим бројем лекара, потпуно вакцинисаних међу старијима од 80 година за сада је свега 50 одсто. Процењује се да у Кини још око 52 милиона људи старијих од 60 година није вакцинисано. Ситуација је најгора међу старијима од 80, од којих је тек 20-ак одсто примило све дозе, укључујући и бустер.
Анализа: Више од милион људи могло би да умре
Анализа „Ерфинитија“, компаније за анализу тржишта науке о животу у Лондону, показала је да би више од милион људи у континенталној Кини могло да умре у новом таласу који узрокује омикрон.
Лу Ђијахај, епидемиолог заразних болести са Универзитета „Сун Јат Сен“, упозорава да би број смрти од ковида 19 могао да буде и много већи ако се омикрон неконтролисано прошири популацијом и преоптерети здравствени систем. Он истиче да кинеска влада преузима одговорност за животе људи, што значи да неће мењати или релаксирати тренутну стратегију превенције и контроле.
Али Мајкл Остерхолм, епидемиолог заразних болести са Универзитета „Минесота“ у Минеаполису, сматра да је омикрон већ сада измакао контроли јер број новозаражених убрзано расте према 6.000 потврђених случајева дневно.
„Брзо расте, мислим да је сада ван контроле“, каже Остерхолм, који не верује да ће се број новопотврђених вратити на нулу упркос мерама, пренео је „Индекс“.
„Српска стварност“