- 02. 2021.
На Косову и Метохији су јутрос у седам сати отворена бирачка места за ванредне парламентарне изборе.
Од ратних сукоба на КиМ 1999. године ово су осми избори, а пети који су расписани пре истека мандата парламента.
За учешће се Централној изборној комисији у Приштини пријавило се 28 изборних листа, а међу њима су три политичка субјекта из српске заједнице – Српска листа, Грађанска иницијатива за Слободу, правду и опстанак и Српски демократски савез, пренео је Танјуг.
На ванредним изборима право гласа има 1.794.862 бирача, којима је омогућено да гласају на 888 бирачких центара са укупно 2.382 бирачких места, бирајући 120 чланова новог парламента.
У свим српским срединама мање је за око 27.000 бирача него на прошлим изборима, према статистици невладиних организација. Највише брисања гласача има у северним општинама – Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку, око 16.000. Ради се о, како кажу у централној изборној комисији о особама које нису обновиле документацију и са старим Унмик личним картама неће моћи да гласају.
На изборима не учествују вође бивше Ослободилачке војске Косова – Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими – који су у притвору Специјалног суда у Хагу. Тако је ратно политичко крило у трци за посланичка места остало прилично хендикепирано у односу на покрет Самоопредељење Аљбина Куртија.
Курти је последњег дана предизборне кампање најавио да ће првих дана или недеља ако постане премијер успоставити реципроцитет према централној Србији. Рекао је да ће то учинити зато што је одлазећа влада Авдулаха Хотија међу првим акцијама које је предузела било уклањање реципроцитета.
Представници Српске листе су током кампање обилиазили поједина домаћинства у српским срединама а друге две српске групације – Грађанска иницијатива за Слободу, правду и опстанак и Српски демократски савез готово да нису били видљиви током кампање.
Са друге стране, кампања код представника албанских партија била је мимо свих епидемиолошких правила. На скуповима је било и по неколико стотина људи, тако да се наредних дана може очекивати пораст броја заражених коронавирисом.
Због опасности заразе биће мање посматрача на биралиштима, тек њих око 500 на 2.300 бирачких места.
Аутобуси са интерно расељеним лицима који су кренули на КиМ да остваре право и гласају су без проблема и након сат времена чекања због гужве и контролне процедуре прешли пункт Јариње. Они су кренули ноћас из Београда, а јутрос из Краљева, организовано аутобусима, пут Косова и Метохије – јавља репортер РТС.
Након што се коначни резултати потврде, редослед корака је такав да се, по конституисању парламента и избору председника скупштине, бира председник тзв. Косова, а потом и премијер, који од председника чека мандат.
Српска заједница у парламенту има загарантованих 10 места.
„Српска стварност“