Mesto za reklamu
  1. 09. 2019.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић присуствовао је свечаном отварању 49. Скупа слависта, семинара српског језика, књижевности и културе, одржаном на Филолошком факултету у Београду и том приликом одржао поздравни говор студентима, професорима и учесницима ове манифестације, која се у Београду оџава скоро пола века.

“Већ пет деценија, најзначајнији професори Филолошког факултета труде се да створе везе српске културе са читавим светом и у том послу остварују велики успех. То су везе пријатељства, поштовања и међусобног културног прожимања”, рекао је Вукосављевић.

Током свог боравка у Београду, учесници Скупа ће посетити више научних и културно-историјских институција: Народни музеј, Музеј Николе Тесле, Музеј Вука и Доситеја, Музеј Иве Андрића, манастире Раваницу, Манасију и Троношу, Институт за српски језик, Институт за српску књижевност и уметност, Вукову задужбину, Доситејеву задужбину, краљевски дворски комплекс Бели двор, а предвиђена је и посета Матици српској у Новом Саду.

“И ви, упознајући српску културу, пењете се на неки начин уз брдо српске културне историје. Магла се разилази, видици се проширују и тако боље видите и сопствене културе из којих долазите. На тај начин, на својим узвисинама, културе се боље виде, боље разумеју, боље чују преко дугих векова и пружају руке једне другима”, поручио је министар учесницима.

За време тронедељног боравка у Србији за студенте славистике ће, на Филолошком факултету у Београду, бити организована настава која обухвата предавања из српског језика, књижевности и културе, а планирано је и учешће на Вуковом сабору у Тршићу.

“Српска култура се труди да очува свој идентитет, да буде препознатљива, јасна, испуњена јасним вредносним садржајем, и то је задатак сваке културне политике било које земље на свету. Тако уклопљене коцкице најразличитих култура, без губитка сопственог идентитета, чине један величанствени мозаик светске културе”, закључио је министар.

Осим министра присутне су поздравили проф. др Драгана Мршевић-Радовић и проф. др Бошко Сувајџић, у име Управе славистичког центра, као и проф. др Љиљана Марковић, декан Филолошког факултета.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here