Mesto za reklamu
  1. 0 04. 2021.

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали отворио је данас пословни форум Србија–Бахреин, на којем су представници српске привреде имали прилику да представе пословање својих компанија и потенцијал за сарадњу са привредницима из Бахреина.

Мали је најавио да је предвиђено да се у наредном периоду склопе споразуми којима би се избегло двоструко опорезивање и промовисале и заштитиле инвестиције обе земље, што би, са правне стране, привредницима омогућило лакше пословање и повећало билатералну економску сарадњу.

Он је пренео да је у плану и да се склопи споразум о стратешком удруживању са Бахреином, какав Србија већ има са Уједињеним Арапским Емиратима.

Министар је привредницима из Бахреина поручио да је Србија добра земља за инвестирање из више разлога, а између осталих и због тога што су наши закони у складу са европским и имамо стратешки циљ да постанемо пуноправна чланица ЕУ, што, како је оценио, инвеститорима даје сигурност.

Србија, како је напоменуо, има споразуме о слободној трговини са ЕУ, Евроазијском унијом, Турском, CEFTA, што свим инвеститорима који долазе овде отвара могућност за извоз без пореза и царине на тржиште од милијарду људи.

Према његовим речима, наша земља се добро показала у борби против пандемије, где је битку водила на два фронта – здравственом и економском.

Захваљујући пакетима подршке за грађане и привреду, у укупном износу од осам милијарди евра, привреда је успела да избегне сценарио отпуштања радника и затварања фабрика, објаснио је Мали.

Он је навео да је наша привреда остала стабилна, имали смо најнижи пад БДП-а у Европи, незапосленост је у 2020. била нижа у односу на 2019. годину, а јавни дуг није угрожен и остао је испод 60 одсто.

С друге стране, како је рекао, Србија се борила да за грађане обезбеди довољно маски, лекова, да изгради две ковид болнице, повећа плате здравственим радницима, али и да се избори за четири врсте вакцина.

Србија је више пута проглашавана за земљу која, сходно својој економији, привлачи највише страних директних инвестиција, а то говори да је економски стабилна, да има добар систем опорезивања и да подржава инвеститоре, предочио је министар.

Он је упознао делегацију из Бахреина и са програмом “Србија 2025”, којим је планирано улагање 40 милијарди евра у инфраструктуру – ауто-путеве, реконструкцију железнице, изградњу индустријских паркова, заштиту животне средине, чиме желимо да Србију учинимо још атрактивнијом за нове инвеститоре.

Потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић навео је да данашњем форуму присуствују домаће компаније из области агробизниса, ИТ сектора и сектора логистике, који је веома важан због удаљености две земље.

Наиме, уколико желимо да извозимо у Бахреин морамо бити логистички добро повезани, нагласио је он и додао да је производима из Србије потребно 10-12 дана да стигну до лука, уз напомену да је Бахреин све своје луке ставио Србији на располагање.

Недимовић је прецизирао да су привредници из Бахреина заинтересовани за јагодичасто и бобичасто воће, говеђе и јагњеће месо, али и за све повртарске културе.

Он је подсетио на то да Бахреин свега 25 одсто својих потреба за храном задовољава на својој територији, док све остало мора да увози, и подвукао да уколико све буде било по плану извоз наших производа у Бахреин могућ је већ наредног месеца.

Извршни директор Државног инвестиционог фонда Бахреина Калид Омар Мохамед Ал Ромаихи истакао је да је импресиониран резултатима које је Србија остварила у области економије, уз оцену да је данашњи пословни форум шанса за почетак пословних веза између Србије и Бахреина.

Он је објаснио да организација на чијем је челу има намеру да се шири у пољопривредном сектору, а управо тај сектор пружа највише могућности за сарадњу између две земље.

Мислим да је ово засигурно област где можемо уско сарађивати са Србијом. Поред тога, Србија има стабилну економију, што је главни фактор који сваки инвеститор тражи, нагласио је Ал Ромаихи.

Према његовим речима, поред пољопривреде, области за сарадњу за које је Бахреин заинтересован јесу и некретнине, финансијске технологије, ИТ, прехрамбена индустрија, телекомуникације и друге.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here