Mesto za reklamu
  1. 07. 2022.

Министарство културе и информисања Владе Републике Србије саопштило је данас да се лажна брига привремених институција у Приштини о културном наслеђу, које покушавају да преотму и присвоје као наслеђе непостојеће државе, најбоље показује кроз упорно негирање угрожености манастира Високи Дечани.

У саопштењу се истиче да је угроженост овог манастира очигледна, што је поново потврђено у извештају организације “Европа ностра“.

У протеклом периоду привремене институције у Приштини, не само да ништа нису предузеле како би се угроженост манастира умањила, већ и даље одбијају да спроведу одлуку, чак и сопствених институција, којом је потврђено власништво манастира над 24 хектара земљишта.

Такође, наставља се са додатним угрожавањем манастира изградњом пута кроз заштићену зону овог верског објекта.

Негирајући све ове чињенице, Приштина наставља са бесмисленим захтевима за „повраћај“ културног наслеђа, што није ништа друго него наставак кампање преотимања културног наслеђа и његове злоупотребе у конструисању непостојеће државности и културног идентитета тзв. „Косова“.

Овакав покушај манипулације је посебно очигледан када се има у виду дуга историја скрнављења, уништавања, угрожавања и покушаја преотимања српског културног наслеђа на Косову и Метохији.

Наше културно благо на Космету деценијама уназад изложено је различитим врстама насиља и претњи, отвореним насртајима и физичком уништавању, као и свакодневним кампањама и притисцима, покушајима брисања и фалсификовања, што се очигледно неће променити имајући у виду политику Приштине.

У протекле 22 године на овом простору је уништено и оштећено више од 136 цркава и манастира, више од пет хиљада надгробних споменика, а уништено је или украдено 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета.

Због нестабилне безбедносне ситуације на Космету 2006. године, Грачаница, Високи Дечани, Пећка Патријаршија и црква Богородицa Љевишкa уписани су на Листу светске баштине у опасности.

Министарство културе и информисања и овом приликом изражава потпуну посвећеност заштити српског културног наслеђа и културних вредности од узурпације, фалсификата и свих других облика насиља.

„Српска стварност“

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here