Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Од почетка пандемије Ковида-19 у свету је инфицирано је више од 2,6 милиона људи, а преминуло је преко преко 185.000. Највише заражених је у САД, за којима следе Шпанија, Италија, Француска и Велика Британија.

Коронавирус у свету:  

Kуомо: Широм Њујорка могло би да буде 2,7 милиона заражених

Гувернер америчке државе Њујорк Ендру Kуомо да је број умрлих током претходног дана порастао за 438, што је мање него у среду када је биланс био 474.

Куомо је рекао да је укупан број хоспитализованих пао за више од 500 током јучерашњег дана, али да је број новохоспитализованих око 1.300 дневно, што није добро, пренео је Ројтерс.

Гуверенер Њујорка је навео да је скринингом 3.000 становника утврђено да је 13,9 одсто позитивно на антитела на коронавирус, сугеришући да је око 2,7 милиона људи широм државе можда инфицирано.

Kуомо је указао да је истраживање било прелиминарно и ограничено другим факторима.

Навео је да су тестирани грађани који су били напољу, у куповини, што значи да је вероватније да могу да буду позитивин на Ковид-19, него људи који су у изолацији код куће.

Италија: Више од 460 умрлих, број заражених пада четврти дан узастопно

У последња 24 сата у Италији су од ковида 19 умрле 464 особе (437 у среду), саопштила је Цивилна заштита те земље, додавши да је раст новозаражених мањи него јуче: 2.646 у односу на 3.370. Од почетка пандемије преминуло је 25.549 особа, други највећи биланс у свету после САД. Потврђених инфекција је 189.973. Тренутно заражених је 106.848 у односу на 107.699, колико их је било јуче, што је већ четврти узастопни дневни пад.

Британија: Први добровољци примили контролне вакцине

Прва два добровољца од укупно њих 800 примило је на Универзитету у Оксфорду пробну вакцину.

Половина добровољаца примиће вакцину против Ковида-19, а друга половина контролну, против менингитиса која не штити од коронавируса.

Само лекари који учествују у студији знаће коју вакцину је добио сваки добровољац.

Још 616 умрлих у Великој Британији

Број преминулих у болницама у Великој Британији порастао је у протекла 24 часа за 616 на укупно 18.738, саопштило је тамошње Министарство здравља.

До девет часова 23. априла обављено је 583.496 тестова, док је јуче изведено 23.560 тестова, навело је британско Министарство, пренео је Ројтерс.

Преминули су били стари између 31 и 100 година, а 16 од пацијената старих између 37 и 92 године нису имали друга обољења.

Џонсон комуницира са својим тимом, али се не бави државним пословима

Портпарол британске владе рекао је да Борис Џонсон наставља са се опоравља додавши да не може да каже тачно када ће се премијер вратити на посао.

Навео је да Џонсон од када је пуштен из болнице борави у својој званичној резиденцији, Чекерс.

Редовно комуницара са члановима свог кабинета о новостима у вези са пандемијом али да се још не бави “државним пословима”.

Стопа смртности у Француској нижа у односу на прошлу недељу

Француско Министарство здрвавља саопштило је да је је број умрлих од коронавируса већи за 561 и да укупни биланс износи 21.856.

Наводи се да је стопа смртности нижа ове у односу на прошлу недељу – 2,4 до 2,6 одсто према четири.

Мањи је и број пацијената у болницама 29.129, док их је у среду било 29.741, што је тренд који траје већ неколико дана.

Макрон: Добровољан повратак у школе од 11. маја

Француски председник Емануел Макрон поручио је градоначелницима у тој земљи да ће повратак у школе бити на добровољној бази од 11. маја, саопштила је Kанцеларија председника.

Од 11. маја француске власти ће ублажити рестриктивне мере, које су уведене 17. марта како би се спречило ширење коронавируса, пренео је Ројтерс.

Макрон је рекао градоначелницима и да укидање рестриктивних мера неће бити рађено регион по регион.

Истакао је на видео-конференцији да ће грађанима бити препоручено да носе маске, али да то неће бити обавезна мера.

Француска влада најавила је отварање продавница након укидања мера карантина 11. маја, док ресторани и кафићи неће почети са радом пре половине јуна, пренео је Ројтерс.

Биће уведени протоколи за заштиту радника и муштерија, а још остаје да се види хоће ли отварање објеката бити могуће одмах у целој земљи или ће се одвијати постепено, по регионима.

Преко 3.100 новозаражених у Турској и 115 преминулих

У Турској је број преминулих од корона вируса у протекла 24 часа порастао за 115 на укупно 2.491, наведено је у саопштењу Министарства здравља те земље.

Број новозаражених порастао за 3.116 на укупно 107.790, што је највећи број у земљама изван Европе и САД.

Од корона вируса се укупно излечила 18.491 особа, а током протекла 24 часа тестиране су 40.962 особе.

Велики дневни скок броја заражених у Шведској, званичници признали грешку у рачунању

Шведска бележи велики скок броја заражених у току једног дана са 16.004 на 16.755. Током протрлих дана тамошња Агенција за јавно здравље била је опрезно оптимистична.

Заменик директора Агенција Андерс Валенштен рекео је да највећи број нових случајева је регистровано у Стокхолму.

Навео је да би разлог томе могао да буде појачано тестирање медицинских радника, али да стручњаци разматрају и друге могуће факторе.

Агенција је повукла раније процене да би трећина становника Стокхолма могла да буде заражена Ковидом-19 до 1. маја пошто су званичници признали “грешке у рачунању”.

Шпанско министарство здравља саопштило је да је од ковида 19 у претходна 24 сата умрло 440 људи, чиме је укупан број смртних случајеве порастао на 22.157. Број регистрованих случајева порастао је на 213.024.

Трећи дан заредом расте број нових случајева у Немачкој. Регистрована су још 2.352 оболела, којих је сада 148.046, подаци су Института “Роберт Кох”. За један дан, преминуло је још 215 људи, укупно 5.094.

Канцеларка Ангела Меркел упозорава да је Немачка је и даље на почетку пандемије и да ће морати да живи са њом неко време, додавши да ће пандемија бити побеђена тек вакцином.

У последњих недељу дана, у Сједињеним Америчким Државама је 4,43 милиона људи поднело захтеве за помоћ незапосленима. За пет недеља, колико је прошло од увођења рестриктивних мера, пријављено је 26,5 милиона људи који су остали без посла.

Аустријски економски институт Wifo прогнозира рекордан дефицит и пад аустријске привреде због кризе изазване пандемијом.

Институт процењује да ће ове године привредни раст бити на минус 5,25 до минус 7,5 одсто, а буџетски дефицит 7,5 до 10 процената. Незапосленост ће порасти на 8,75 до 9,1 одсто, док ће број запослених пасти за 1,75 до 2,5 одсто.

Русија је забележила још 4.774 нова случаја коронавируса у претходна 24 сата, што је пад броја новооболелих трећи дан заредом. У тој земљи је регистровано укупно 62.773 оболелих.

Такође, за један да су умрле још 42 особе, тако да је укупан број смртних случајева 555.

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес рекао је да коронавирус може неким земљама дати изговор да усвоје репресивне мере из разлога који нису повезани са пандемијом.
Упозорио је да постоји ризик да пандемија прерасте у кризу људских права.

Ковид 19 би у Африци могао да убије 300.000 људи

У Африци је у току прошле недеље забележен пораст броја заражених коронавирусом за 43 одсто, пренео је АП.

Светска здравствена организација је раније упозорила да би афрички континент могао да постане ново жариште епидемије.

Директор афричког Центра за контролу и превенцију болести Џон Нкенгасонг рекао је да Африка има веома ограничене могућности за тестирање, као и да очекује даљи пораст броја заражених.

Упозорио је да би коронавирус могао да убије више од 300.000 људи из Африке, као и да гурне у сиромаштво око 30 милиона њених становника.

Нкенгасонг сматра да Африка и даље има могућност да спречи овај сценарио али да су тестирање и праћење контаката од кључног значаја.

У домовима за старе половина смртних случајева у Европи

Према проценама Светске здравствене организације, половина смртних случајева у Европи од Ковида-19 били су штићеници домова за старе.

“То је незамислива људска трагедија”, каже директор СЗО за Европу Ханс Клуге.

Клуге је описао стање у домовима као “дубоко забрињавајуће” додавши да је то глобални проблем.

Према његовим речима, постоји “хитна потреба” да се поново осмисли начин на који домови за старе функционишу.

Коронавирус у региону:

Без нових случајева у Црној Гори

Према последњим подацима о епидемиолошкој ситуацији у Црној Гори нема новозаражених, па је број новооболелих и даље 316.

Из Института за јавно здравље Црне Горе саопштено је да је током дана анализирано 295 нових узорака.

Хоспитализоване су 24 особе, 123 су опорављене, а 1.974 особе су под надзором.

Хрватска попушта мере у три фазе, прва од 27. априла

Премијер Хрватске Андреј Пленковић представио је “план откључавања” мера за спречавање ширења коронавируса, које ће се, како је рекао, спроводити у три фазе, а прва почиње у понедељак, 27. априла.

Пленковић је истакао да је епидемиолошка ситуација у Хрватској стабилна и под контролом са трендом који је у последње две седмице у опадању.

Додао је да је коефицијент којим се мери колико једна особа може да зарази друге пао испод један и данас је 0,8, а био је 2,5.

Навео је да прва фаза попуштања мера значи да ће од понедељка бити омогућен рад свим пословним субјектима у трговини, осим онима који послују у тржним центрима, занатлијама, туриситчким агенцијама, а почеће да ради и јавни превоз,

Биће омогућен рад и књижарама, галеријама, антикварницама као и тренинзи спортиста прве и друге категорије у појединачним спортовима те сениорским спортским екипама које учествују на највећим тамичењима.

Пленковић је најавио да друга фаза почиње 4. маја, ако то буде дозволила епидемиолошка ситуација, а то значи да ће рад бити дозвољен свим услужним делатностима у којима се остварује блиски контакт с клијентима, а уз поштовање посебних мера, као што су козметичари, педикери, бербери и фризери.

Трећа фаза попуштања мера планирана је за 11. мај и тада ће већ бити могуће окупљање 10 особа на једном месту уз поштовање социјалне дистанце, као и рад трговачких центара, вртића и основних школа од 1. до 4. разреда.

„Српска стварност“ /Агенције /

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here