- 01. 2020.
У Пољској је одржана церемонија обележавања 75 година од ослобођења нацистичког концентрационог логора Аушвиц-Биркенау. Обележавању годишњице присуствовали су председници Немачке, Украјине и Израела Франк Валтер Штајнмајер, Володимир Зеленски и Рувен Ривлин и мађарски премијер Виктор Орбан. У име Србије обележавању годишњице логора је присуствовала премијерка Ана Брнабић.
Око 200 преживелих из нацистичког логора смрти Аушвиц-Биркенау окупили су се на обележавању 75. годишњице ослобођења логора. Преживели су допутовали из Израела, Сједињених Америчких Држава, Аустралије, Перуа, Русије, Словеније и других земаља.
Деведесетједногодишњи Давид Маркс који је у Аушвицу изгубио 35 чланова породице рекао је да би волели да следећа генерација зна кроз шта су прошли и да то не би смело да се понови.
Окупљање преживелих из Аушвица: Генерације морају да памте
“Диктатор се не појављује једног дана, већ прави мале кораке. Ако не пазимо, једног дана се пробудите и већ је касно”, изјавио је Маркс.
Аушвиц је 27. јануара 1945. ослободила совјетска војска, наводи АП.
Председник Пољске Анджеј Дуда је рекао да има осећај да се игнорише пољско учешће у епској борби против нациста.
“Пољаци су се борили за слободу целог света и многи пољски грађани су пали у борби за слободу у рату против нациста”, изјавио је Дуда.
Са премијерком Брнабић из Србије је у Пољску допутовала и деведесетосмогодишња Борбала Игумановић, преживела из Аушвица која је била једна од 200 преживелих који су присуствовали дaнашњој церемонији.
Председник Аустрије Александер ван дер Белен, , рекао је да му није лако да посети ово стратиште, али да је то неопходно. Он је уочи обележавања годишњице указао на суодговорност Аустрије за Холокауст и нагласио да осећа “дубоку ужаснутост” због онога што је људима учињено у Аушвицу. Од 1,1 милиона убијених највећи део су били Јевреји, подсетио је Ван дер Белен.
“Аушвиц је синоним и за геноцид над Ромима, хомосексуалцима, хендикепираним људима, политички гоњеним, дезертерима, отпорашима, представницима пољске интелигенције, као и ратних заробљеника из бившег СССР-а, те и безброј људи из целе Европе. Међу жртвама нацистичке убилачке машинерије било је и десетине хиљада људи из Аустрије”, нагласио је Ван дер Белен. Казао је и да осећа срамоту, јер су многи Аустријанци учествовали “у варварским злочинима”.
Преживели из Аушвица, логора смрти у којем су нацисти убили око 1,3 милиона људи, окупљају се како би обележили 75 година од када је Црвена армија ослободила логор.
„Српска стварност“