- 06. 2020.
Присталице покрета “Одбранимо реке Старе планине” блокирале су данас саобраћај у Немањиној улици, испред зграде Владе Србије где је у подне почео протест због уништавања природе. Главни захтев окупљених је испуњење обећања које је дао председник Србије Александар Вучуч – да се забрани изградња малих хидроелектрана (МХЕ) у заштићеним подручјима.
Представници еколошких удружења из целе земље, професори Београдског универзитета и научници траже да се више користи геотермална и соларна енергија и енергија ветра и забрани градња у заштићеним подручјима.
“На нашим плећима терет ове генерације је питање екологије и питање заштите животне средине боримо се да сачувамо водоизвориште савски насип који од поплава брани најмногољуднију општину у Србији”, каже Ива Марковић из организације “Право на воду”.
До сада имамо изграђених 120 минихидроелектрана, а планирано је 856.
“Ако би направили 856 објеката имали би два до три процента енергије на годишњем нивоу ал би то значило да бисмо зацевили преко 2.200 километара водотокова и да смо девастирали све вредне брдскопланинске акватичне екосистеме2”, каже Оливер Илић , из организације “Савски насип”.
Сви велики градови имају загађен ваздух, а Београд је био и међу најзагађенијим градовима на свету.
“Имамо ми неки мониторинг који је општи показатељ загађења ваздуха – садржај честица и садржај неких гасова, али не меримо бројне токсичне супстанце”, каже Ратко Ристић, декан Шумарског факултета.
“Загађење ваздуха и климатске промене долазе из истог оџака, односно загађујуће материје и угљендиоксид који је главни контрибутор промене климе долази углавном из термоелектрана и процеса сагоревања фосилних горива”, каже Драгана Ђорђевић, руководилац Центра за инжињеринг животне средине.
Закон који предвиђа забрану изградње минихидроелектрана упућен је Влади.
„Српска стварност“