- 01. 2020.
Протест је почео на Платоу испред Филозофског факултета. На протесту се окупило мање људи него раније, а разглас са којег је пуштана музика није био на камиону, већ на комбију.
Један од организатора протеста Миодраг Симовић рекао је грађанима “да зна да су збуњени конференцијом за штампу која је одржана прошлог уторка”, али их је замолио “да се стрпе, јер још није све речено. Наредног уторка ћемо рећи све, а сада, храбри људи, ово је протест који се одржава 60.-ти пут и настављамо шетњу. Нећемо више причати, него идемо да шетамо – поручио је окупљенима Миодраг Симовић, један од организатора протеста.
Док је говорио, учесници скупа викали су “Бојкот!”. Од појединаца се зачуло и “срамота” али је све протекло мирно. Као и на досадашњим београдским протестима, на челу колоне опет је раширен транспарент “Бојкот”.
Грађани су потом кренули у шетњу ка Радио телевизији Србије (РТС), преко Македонске, Светогорске и Таковске улице.
Како је раније најављено, Удружење “1 од 5 милиона” је на 60. протесту против овог режима покушало “да пронађе светло на крају тунела у овом медијском мраку”.
Део грађана окупљених на протесту “1 од 5 милиона” у Београду подржао је акцију #ДаСеВидиН1
Међу окупљенима није било политичара.
Шездесети протест трајао је око сат времена, проласком поред зграде РТС-а у Таковској улици, где се колона није заустављала, након што су грађани раширили транспарент “Бојкот” на улазу у зграду Скупштине Србије.
“Овде смо да поручимо председнику Србије Александру Вучићу како ће изгледати конституисање Скупштине Србије. Видимо се у уторак на конференцији за штампу”, рекла је пред парламентом Валентина Рековић, једна од лидера организације “1 од 5 милиона”.
Покрет “Један од пет милиона” навео је да ни важна јавна тема, као што је блокада Ректората и поништавање доктората плагијатору и министру финансија у Влади Србије Синиши Малом, није била претерано битна за РТС јер је, како је оценио, о тој теми обавестио у свега две реченице.
“Медијски мрак РТС-а све је дубљи и један је од разлога због чега је Србија пала за шест места у свету на најновијој листи демократичности”, саопштио је “Један од пет милиона”.
Крагујевац: Подршка слободним медијима
Са грађанског протеста „1 од 5 милиона“ који је данас одржан и у Крагујевцу упућена је снажна подршка телевизији Н1, која више није доступна на државним кабловским оператерима, слободним и независним медијима и осуђени напади режима на њих.
Зоран Лутовац, председник Демократске странке је подсетио да је “мрачних деведесетих година” давао интервјуе и писао текстове у слободним медијима, а да то данас не може да чини.
“Власт данас не жели да се чује било каква слободна мисао и како се приближавају ови лажни избори, производња лажи и непријатеља је све већа”, рекао је Лутовац.
Нагласио је да Вучићеву власт највише боле уједињена опозиција, грађани који су изашли из кућа и побунили се и слободни медији који се још увек усуђују да објављују истину.
“Ми смо ту да спречимо да се угуши слободна мисао, да се солидаришемо у одбрани телевизије Н1. Вучићу смета Н1 зато што ради оно што би требало да ради јавни сервис. Зато што пушта истину и слободу, а то су опасни вируси које не можете да ставите у карантин, то су вируси који ће довести до ослобађања свих грађана”, рекао је Лутовац.
Борисав Новаковић, потпредседник Демократске странке истакао је да режим Александра Вучића последњих седам дана појачава репресију и покушава да успостави потпуни медијски мрак у Србији.
“Слободни медији су кисеоник демократије и без њих нема слободног друштва. Један од последњих објективних медија Н1 Александар Вучић покушава да угуши. А ми му са овог места поручујемо да му то нећемо дозволити и да дајемо снажну подршку том слободном и независном медију”, рекао је Новаковић.
Грађани су на протесту пружили подршку листу Крагујевачке новине, једином штампаном недељнику у овом граду који се протеклог четвртка није појавио на киосцима због блокаде рачуна.
Након скупа на Ђачком тргу, грађани су прошетали централним градским улицама и уз звуке пиштаљки позивали суграђане да “се ослободе страха” и прикључе им се на протестима.
„Српска стварност“ / РТС, Агенције /