- 10. 2021.
Проф. др Огњен Гајић, српског порекла, је истакнуто име у америчкој медицини, као специјалиста интезивне медицине и пулмолог, који је један од познатих лекара чувене Мео клинике у Рочестеру у САД. Отуда је његово мишљење о лековима који се користе у протоколима који се користе у третирању оболелих од ковида 19. веома значајно и отуда преносимо његово мишљење.
Претходно преносимо став медицинске струке – водећих лекара и научника који се баве ситраживањима вакцина и лекова да чаробна пилула којом бисмо могли да се излечимо од опасног вируса који се проширио на скоро све земље света, да још није пронађен. Истина, одређени лекови се од саме појаве ковида 19. користе као део протокола у лечењу оболелих и то неки са мање и више успеха. На истраживању лекова се увелико ради, али фармацеутске куће нерадо о томе говоре, јер су сада преокупиране вакционом, која је веома профитабилна и на којима се зарађују милијарде долара или евра и то супер профита. Ипак, лекови се користе у лечењу оболелих од ковида 19. То су најчешће већ познати лекови, који су се користили за сродна обољења и који су се незнатно модификовали и показали да делотворно делују. О ономе што се користи познати професор Гајић са чувене Клинике Мејо, у којој ради више познатих лекара српског порекла, каже:
„Досадашња истраживања су показала различиту ефикасност у зависности од стадија инфекције. У фази вирусне репликације, што је отприлике прва недеља, одређену ефикасност су показала моноклонална антитела и антивирусни лек ремдесивир. Не смањују смртност, али ублажава ток болести.
У каснијој фази појачаног имуног одговора, а то су болесници смештени у болницу с упалом плућа, најефикаснији су се показали кортикостероиди, који у умереној дози смањују смртност.
Неке студије су показале добар учинак терапеутских доза хепарина, и то по пријему у болницу. Код болесника са наглим погоршањем у току болничког лечења, упркос кортикостероидима, одређени ефекат имају новији имуномодуларни лекови – тоцилизумаб, барицитиниб, мада нису поређени са већим дозама кортикостероида“ – изјавио је познати проф. Др Огњен Гајић, са Клинике Мејо у Рочестеру.
На крају додајмо да има још лекова који се користе и у САД и у другим земљама и неки су већ у завидној фази припреме за излазак на тржиште. Ми смо у неколико наврата ексклузивно извештавали о леку назван молнупиравир који је америчка фармацеутска компанија „Мерк&Ко“ развила у сарадњи са компанијом “Риџбек бајотерапјутикс” (Ridgeback Biotherapeutics). Реч је о можда најзначајнијем леку до сада, а то је потврдио и главни епидемиолог САД др Антони Фаучи. Наш сарадник угледни лекар српског порекла Др Ненад Јанићијевић нам је први потврдио да је компанија „Мерк&Ко“ поднела и официјелну документацију Националној агенцији за лекове и храну за регистрацију. Очекује се да ће она бити потврђена.
„Српска стварност“ / Ј. С. /