- 11. 2020.
У расправи о ребалансу Буџета Србије Посланица Српске напредне странке Александра Томић и шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић најавили су подршку тих странака ребалансу буџета за 2020. годину, уз оцену да је Србија сачувала стабилност и да ће следеће године наставити са улагањима у инфраструктуру који допринисе економском расту – преноси Танјуг..
Томић је навела да је дефицит од 8,8 одсто БДП-а оправдан и да је држава показала да је реаговала одговорно, ефикасно и брзо на непредвиђене околности, наводећи да би пад био много већи да није било такве реакције.
“Ребаланс је показатељ да се добро и одговорно носимо са пандемијом и да не одустајемо од програма Србија 2025”, рекла је Томић у Скупштини Србије и истакла да ће се следеће године радити на реализацији јако добрих инфраструктурних пројеката.
Она је подсетила да је први ребаланс буџета усвојен у априлу ове године и да је представљао 44 уредбе које је влада морала да усвоји да би држава функционисала у време највеће пандемије.
Према њеним речима, Србија је реаговала када други нису, одговорила је промптно и здравствене и економске мере су дале резултате.
Томић је захвалила председнику Александру Вучићу, јер је, каже прихватио на себе највећи део одговорности и прихватао одлуке Кризног штаба.
“Када се наставио живот после ванредног стања видели смо да је економија пуним замахом кренула и показала да је жилава. Због тога имамо признање свих организација да су мере које је донела Србија биле ефикасне и добро циљане”, поручила је Томић.
Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић рекао је да ребаланс представља најреалнију прерасподелу финансија у овом тренутку.
:Цео свет се суочава се кризом каква до сада није виђена и чији се крај не назире. У таквим околностима Србија води жестоку борбу и остварује изузетне резултате. Пред владом је изазов да радимо на опоравку наше земље, ако то урадимо бићемо најпрепознатљивији по економским показатељима”, рекао је Милићевић.
Милићевић истиче да и ММФ и Светска банка указују на то да Србија може да буде прва земља по привредном расту у Европи. Он је додао да је неопходно да се сачува привреда и тешко стечена фискална достигнућа.
“Ова коалиција се не понаша неодговорно. Одобрена су средства за превенцију и ублажавање последица корона вируса, повећане су исплате РЗО за набавку неопходне опреме и лекова, а све у циљу да се сачува здравље грађана”, рекао је Милићевић говорећи о ребалансу буџета.
Како је додао, дефицит у буџету постоји, али не зато што је вођена лоша буџетска политика већ због тога што је Србија морала да се бори против корона вируса.
Самостални посланик Владан Глишић рекао је да неће подржати предлог ребаланса буџета, иако у њему има ствари које може подржати, а односе се на борбу против корона вируса.
Међутим, сматра да се у ребалансу провлаче партијски интереси најмасовније странке који се тичу запошљавања.
Његова подршка биће ускраћена и због најаве изградње концертне дворане и националног стадиона оцењујући да има потребнијих ствари.
Одговорила му је посланица СНС Александра Томић која га је најпре исправила, рекавши да СНС није “масовна странка”, већ странка која је добила висок проценат подршке грађана.
Према њеној оцени, Глишић је покушао да причу о партијском запошљавању искористи у политички сврхе јер се повећање у ребалансу о којима он говори односи на повећање плата здравственим радницима.
Српска напредна странка, СДПС и Јединствена Србија најавили подршку ребалансу буџета
Посланици Српске напредне странке, СДПС и Јединствене Србије најавили су данас подршку ребалансу буџета за ову годину, указујући да су мере које је Србија предузела у борби против корона вируса биле ефикасне и да су биле усмерене на спасавање живота и економије.
Председница Одбора за финансије и посланица СНС Александра Томић оценила је да је Србија реаговала адекватно и послушала потребе привреде, као и да су мере, због којих се ради ребаланс буџета, утицале на то да Србија сада има најмању стопу пада привредних активности.
“Зато спремно дочекујемо и 2021.годину”, рекла је Томић у Скупштини Србије.
Она се осврнула на јучерашњу седницу Одбора за финансије којој је присуствовао и председник Фискалног савета Србије Павле Петровић, наводећи да он увек подиже лествицу када је у питању финансијска стабилност и да је “увек против повећања плата..”.
“Када је у питању повећање плата или помоћ од 100 евра, онда је врло скептичан и противи се мерама, али ипак када се погледају извештаји Светске банке, ММФ-а, Европске комисије, те мере су дале резултате”, рекла је Томић.
Она је додала да опозициони лидер који истичу да Србија није на добром путу показују да неки људи живе у прошлости.
Посланик СДПС Милорад Мијатовић подсећа да је реч о другим ребалансу за 2020.годину и да је први урађен у априлу 2020.године.
Према његовим речима, Влада Србије је првим ребалансом постигла изванредне резултате и дала ефикасан одговор на пандемију ковида -19. Мијатовић истиче да је влада постигла два циља која су постала стратешка, а то су спасавање живота, али и економије.
“Пензије се редовно исплаћују, нема смањења, плате такође. Многе земље су смањиле и плате и пензије, ми то нисмо урадили, а можда је највећи резултат то што нисмо смањили капиталне инвестиције”, рекао је Мијатовић.
Он је приметио да је држава тестирала скоро четвртину становништва скупим тестовима, да се грађани бесплатно лече, а то све, како каже, говори да Србија има опремљене болнице, респираторе, лекове, као и да се граде две ковид болнице.
Посланик Јединствене Србије Драган Марковић Палма каже да је ребаланс буџета инвестициони, развојни и социјалну, наводећи да су међународне институције одале признање Србији за реаговање у кризном времену.
“Неко ко је све гледао са стране није могао да каже да се мање радило. Динар је стабилан што је важно за српске произвођаче, компаније, али и пољопривреднике који живе на селу”, рекао је Марковић.
Марковић је истакао да се Србија добро борила против корона вируса и да имамо најмањи број заражених.
Међутим, сматра да “корону треба носимо као кијавицу”, јер буџет мора да се пуни.
Мали: Дефицит буџета не угрожава макроекономску стабилност
Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да дефицит од 483 милијарде динара предвиђен ребалансом буџета за 2020. апсолутно не угрожава макроекономску стабилност.
Образлажући предложени ребаланс буџета за 2020. у Скупштини Србије, Мали је рекао да учешће јавног дуга у БДП-у неће прећи 60 одсто.
“То значи да смо апсолутно у стабилном финансијском положају. Имамо најмањи пад у Европи и то говори колико су биле оправдане мере које смо применили”, навео је Мали.
Он је рекао да је ребалансом буџета, другим по реду у овој години, осим завршетка и опремаања две ковид болнице у Батајници и Крушевцу за шта је предвиђено девет милијарди, планирано и улагање у друге здравствене установе.
Тако је навео улагања у Институт за мајку и дете, ГАК “Народни фронт”, “Тиршову”, Институт за инфективне и тропске болести, али и опште болнице и домове здравља широм Србије.
Министар финансија је рекао да је ребаланс буџета усмерен на додатно ојачавање капацитета у здравству како бисмо се на прави начин изборили са епидемијом корона вируса.
Позвао је посланике да подрже тај владин предлог и исплату 10.000 евра једнократне помоћи за запослене у здравству као подршку за предани рад у условима борбе против корона вируса.
Камбери: Марковић повредио достојанство Албанаца
Током расправе о ребалансу буџета за 2020. годину у Скупштини Србије, посланик Шаип Камбери јавио се за повреду Пословника, јер је посланик Јединствене Србије Драган Марковић у свом излагању поменуо реч “Шиптар”.
Камбери је реаговао на излагање Марковића који је навео да су Хашим Тачи и још “неколико Шиптара, убица, терориста” вршили геноцид на КиМ и завршили у Хагу што је, каже, резултат међународне политике коју су водили Александар Вучић и Ивица Дачић.
“Очекујемо да пресуда буде онаква каква је у оптужници. Немају они само командну одговорност, има сведока који кажу колико су Срба убили, какав су геноцид извршли и то је казна затвора доживотна”, рекао је Марковић.
Камбери из посланичке групе Уједињена долина – СДА Санџака се јавио за повреду Пословника наводећи да говорник може да говори само о тачки дневног реда, а да је то ребаланс буџета за 2020.
“НИти ја, нити било ко од посланика није чуо да су Шиптари тема дневног реда”, рекао је Камбери и навео да је тиме повређено достојанство Албанаца и посланика који у парламенту представљају Албанце.
Навео је да тај термин не користи само Марковић већ и одређени министри и додао да је Национални савет Албанца покренуо судски поступак против министра Александра Вулина који сам каже да тако “пежоративно” назива Албанце.
Након обраћања Камберија, председник Скупштине Ивица Дачих је рекао да се Камбери касно јавио за повреду Пословника, јер није реаговао одмах после излагања Марковића, што прописује Пословник, будући да је после излагања Марковића настављена расправа о тачки дневног реда.
Потом се по повреди Пословника јавио Драган Марковић и навео да се Камбери очигледно слабо разуме у економију и да му је памћење слабо, наводећи да су косовски Албанци повећали сто одсто таксе за српску робу која је раније одлазила на КиМ и да је све то везано за економски развој и стабилност једне државе.
“Зашто сам ове људе назвао тако како сам их назвао? Ако не верује мени нека узме књигу Дика Мартија и прочита и све ће му бити јасно да су ови који се данас налазе у Хагу морали много раније да се нађу тамо”, рекао је Марковић.
Навео је и да Карла дел Понте за коју наводи да је њихова “и мама и тека и ујна и стрина” каже да се десио геноцид и ратни злочин на КиМ.
Потом се по Повреди Пословника јавио и посланик СПС Ђорђе Милићевић који је навео да је Камбери искористио повреду Пословника да би реплицирао.
“Увек сам се питао ко је лидер опозиције у Србији. Данас видим да су то представници Угљанинове и Камберијеве странке. Камбери је искористио повреду Пословника како би се опет бавио политиканством, просипао политичке флоскуле у парламенту”, каже Милићевић.
Додао је да је њихов проблем ако су застали у 90-им годинама, а да се данас у парламенту говори о буџету и садашњости.
Навео је да према Бујановцу и Прешеву исти однос као и према свим осталим деловима Србије имају и председник и Влада Србије.
“Не знам ко се више залагао и за историјско помирење Срба и Албанаца. Да ли допринос помирењу чине они који оду на медије у региону и кажу да је Србија опет фактор нестабилности у региону”, навео је Милићевић.
Након тога, Камбери је поново хтео да се јави за реч, али је председник парламента рекао да на повреду Пословника нема реплике.
Потом је настављена расправа о предложеном ребалансу овогодишњег буџета.
Палма има примедбе: Министар пије већ трећу кафу
Посланик Јединствене Србије Драгана Марковић Палма изјавио је данас да има примедбе на цене у скупштинском ресторану и навео да их треба повећати искључиво за посланике.
“Не може кафа да буде седам динара. Нисмо ми удружење социјалних случајева, овде су плате солидне. И у пензионерским клубовима на селу цена кафе је 70 динара”, рекао је Марковић и додао да би тај новац требало преусмерити на социјалне случајеве.
Марковић је приметио и да министар финансија Синиша Мали “пије већ трећу кафу” у парламенту.
“Да је кафа била 80 динара попио би две”, рекао је Марковић.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић рекао је раније данас да та институција нема никакве везе са ценама пића и хране у скупштинском ресторану и да их она не одређује.
Дачић је подсетио да цене одређује Управа за заједничке послове републичких органа.
Питања посланика: О медијском линчу, корони
Скупштина Србије почела је седницу постављањем посланичких питања, па је посланик Српске напредне странке Александар Марковић питао Министарство културе и Савет РЕМ-а да ли ће и какве кораке предузети да заштите од “медијског линча” све оне који, како каже, мисле другачије од политике Драгана Ђиласа.
Марковић је у дану за постављање посланичких питања у парламенту казао да су се истакли “разни Бирн-ови, Цинс-ови и други” у нападу на председника Александра Вучића зато што је ишао на сахрану Митрополита Амфилохија.
“Буквално га нападају зато што постоји. Да није отишао на сахрану напали би га и због тога”, рекао је Марковић.
Он је навео и да је функционер ПСГ Сергеј Трифуновић на коментар корисника твитера, који је написао да је можда било боље да је Амфилохије говорио на Вучићевој сахрани, написао “Воистину”.
“Нећу да улазим да ли је то написао под утицајем супстанци, али то га не оправдава. Замислите да је неко из СНС тако нешто урадио, то би била главна тема на Н1, правили би округле столове, звали своје стручњаке”, рекао је Марковић.
Он је додао да је било напада и на Вучићеву породицу, а да су ти који га нападају “заборавили” да помену “највећег тајкуна” који је зарадио 619 милиона евра.
Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић питао је председницу Владе Србије Ану Брнабић да ли ће Србија проширити сарадњу са другим земљама региона по моделу како је то јуче учињено са Северном Македонијом и Албанијом.
Милићевић је подсетио да су Србија, Северна Македонија и Албанија потписале меморандум о борби против короне и да је најављено формирање посебног тима и заједничког секретаријата.
У Скупштини Србије почела је расправа о предлогу ребаланса буџета за 2020.годину.
„Српска стварност“