Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Kоронавирусом у свету је заражено око 2.600.000 особа док се опоравило 705.093 оболелих. До сада је ковид 19 проузроковао смрт готово 180.000 људи, показују последњи подаци. Док се ситуација полако смирује у нашем региону, број оболелих и даље расте у Русији, Шпанији, Мексику и Румунији. Амерички стручњаци упозоравају да би у тој земљи на јесен могао да уследи нови јачи талас епидемије. Гебрејесус: Овај вирус ће дуго бити са нама!

У САД, где је и даље највише заражених и највише жртава, у последња 24 сата регистрован је 431 нови случај и 25 преминулих, укупно је оболело 819.175 људи, а преминула су 45.343 пацијената.

Шпанија и даље бележи раст оболелих. Данас је пријављено више од 4.000 нових случајева, укупно оболелих је 208.389. Преминуло је још 435 особа, укупан број жртава је 21.717.

Русија поново бележи највећи дневни раст новозаражених – 5.236 и 57 преминулих. Укупно је заражено скоро 58.000, а преминуло више од 500 људи.

У Немачкој је 251 новооболели, укупно 148.704, преминуло је још 14 особа, укупан број жртава је већи од 5.000.

Иран је регистровао 1.194 нова случаја и 94 преминула. Укупно заражених је скоро 86.000, а жртава више од 5.000.

У Белгији готово хиљаду нових случајева, а преминуло 264. Укупно инфицираних је 41.889, а преминуле се 6.262 особе.

Шведска има 682 нова случаја и 172 жртве корона вируса у последња 24 сата. Укупно инфицираних је више од 16.000, а умрло је скоро 2.000 људи.

*****

Гебрејесус: Овај вирус ће дуго бити са нама:

Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Гебрејесус упозорио је да, иако је епидемија коронавируса у земљама западне Европе “наизглед стабилна или у опадању”, још постоје забрињавајући узлазни трендови у Африци, Централној и Јужној Америци и Источној Европи.

“Немојте грешити, пред нама је дуг пут. Овај вирус ће још дуго бити са нама”, рекао је Гебрејесус.

Он је додао да је разумљиво што су људи фрустрирани због тога што морају да остану у својим кућама, али да се свет не може вратити на оно какав је био пре пандемије.

“Нови свет мора бити здравији, сигурнији и боље припремљен”, истакао је Гебрејесус. 

*****

У САД могућ други талас епидемије

Здравствени експерти у САД упозоравају да би у тој земљи могло да дође до другог таласа епидемије који би могао да буде озбиљнији од првог.

Директор Центра за контролу и превенцију болести Роберт Редфилд рекао је да је опасност већа због тога што би се други талас епидемије највероватније поклопио са сезоном грипа, а то би, упозорио је, био невиђени напор за здравствени систем земље.

Редфилд је апеловао на државне званичнике да се припреме за ту могућност.

Његово упозорење уследило је након што је неколико држава САД одлучило да ублажи мере у борби против коронавируса. Редфилд је истакао да је прављење социјалне дистанце кључно у сузбијању ширења епидемије и истакао значај тестирања што већег броја људи.

У Енглеској број преминулих порастао за 665, укупно 16.272

Број преминулих од коронавируса у болницама у Енглеској порастао је за 665 на укупно 16.272, саопштили здравствени званичници.

То је мање него претходног дана када је преминуло 778 особа.

Од преминулих, 26 особа није имало друга обољења, саопштила је Национална здравствена служба Енглеске.

У Сингапуру пораст броја заражених, 10.141 укупно

У Сингапуру је број особа заражених коронавирусом скочио на 10.141 након што је у претходна 24 сата потврђено 1.016 нових случајева.

Од недеље ова држава бележи највећи број заражених међу земљама југоисточне Азије, док број нових случајева прелази 1.000 трећи дан заредом.

Већина новозаражених су сиромашни радници мигранти који живе у колективним смештајима са великим бројем људи. Само су 15 особа које су у току претходна 24 сата регистроване као позитивне на коронавирус из Сингапура или трајно живе у тој земљи.

Институт “Пол Ерлих” саопштио да је одобрено прво тестирање вакцине против коронавируса на људима у Немачкој.

Институт “Пол Ерлих”, са седиштем у немачком граду Лангену, водећа је институција у истраживању вакцина и надлежна за издавање одобрења.

Први човек Института Пол Цихутек на конференцији за новинаре рекао је да је Институт у борби против коронавируса одобрио прву фазу тестирања, те да очекује да ће вакцина бити спремна на пролеће идуће године.

Прва фаза тестирања на људима спроводи се на групи добровољаца, и у тој фази се истражује да ли је вакцина уопште безбедна, да ли наноси штету, пошто је до сада у претклиничким анализама вакцина тестирана само на животињама.

У другој фази се нова вакцина затим тестира на више хиљада људи са циљем да се установи да ли има одговарајуће деловање против ковида 19 и да ли штити људе од заразе.

Циљ је да се створи имунитет код вакцинисаних особа, а уз то мора бити анализирано и колика доза вакцине је потребна да би деловала.

У трећој фази, вакцина се тестира на узорку до 20.000 људи, са циљем утврђивања деловања вакцине на тако великом броју и како би се установило има ли пропратних појава, јер је услов за одобрење вакцине да је максимално безбедна.

Након три клиничке студије на људима, Институт “Пол Ерлих” ће у хитном поступку проверавати да ли су тестови спроведени исправно и након тога даје се одобрење за производњу вакцине.

*****

Коронавирус у региону:

У региону ситуација се благо смирује. Словенија има девет нових случајева и двоје преминулих у последња 24 сата, а укупан број заражених је 1.353, жртава је 79. 

БиХ је пријавила 26 нових и два смртна случаја, Црна Гора један нови случај. У Албанији је 25 новооболелих, укупно 634, а преминула је једна особа, у Мађарској је 70 нових позитивних на корона вирус, а преминуло је још 12 особа.

Градоначелници у Словенији траже отварање вртића, јавног превоза

Градоначелници 11 словеначких градова позвали су владу да поново отвори вртиће и омогући што скорије покретање јавног градског превоза.

Они желе да влада дозволи градовима да покрену јавни превоз по недељном режиму и да се поново отворе библиотеке, музеји и галерије.

Градоначелници су предложили Националном институту за јавно здравље и да изради смернице на основу којих ће се омогућити да се баште барова и ресторана поново отворе за госте, који би били служени напољу.

У Црној Гори још један случај, укупно 315 оболелих

Поподневни пресек епидемиолошког стања у Црној Гори потврдио је још један нови случај заразе коронавирусом, сада их је укупно 315, а живот две особе на респиратору је угрожен.

У Црној Гори су заражена укупно 23 здравствена радника, што је око седам одсто укупно инфицираних.

Од сутра три сата краћи полицијски час у Македонији

Премијер Северне Македоније Оливер Спасовски саопштио да ће од сутра у тој земљи полицијски час бити смањен за три сата.

Од понедељак до петак грађани Северне Македоније моћи ће да се слободно крећу од пет сати ујутру до 19 часова увече, док ће грађанима преко 67 година бити омогућено кретање сваког дана од пет ујутру до 12 часова.

Млађи од 18 година ће моћи да се крећу од понедељка до петка, од 13 до 19 часова.

Kако је навео Спасовски, смањује се и ограничење кретања током викенда.

Од следећег викенда полицијски час ће трајати од суботе у 15 часова до понедељка у 5 часова.

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here