- 05. 2022.
Лидери Европске уније су на ванредном самиту у Бриселу постигли договор о шестом пакету санкција Русији који подразумева ембарго на увоз нафте, рекао је председник Европског савета Шарл Мишел.
“Ово се одмах односи на више од две трећине узвоза нафте из Русије чиме се прекида значајан извор финансирања руске војне машинерије”, написао је Мишел на Твитеру.
Мишел додаје да шести пакет санкција ЕУ укључује и укидање свифт трансакција са највећом руском Сбербанком, забрану емитовања програма још три медија у државном руском власништву и санкционисање особа одговорних за ратне злочине у Украјини.
Холандска компанија “Гастера” саопштила је да је добила обавештење од “Гаспрома” да од 31. маја прекида испоруке гаса, што би могло да се догоди и Данској, која такође одбија плаћање у рубљама.
Данска енергетска компанија “Орстед” саопштила је да неће прећи на плаћање у рубљама због чега није искључила ни могућност прекида испорука из Русије.
Амерички председник Џозеф Бајден рекао је да Сједињене Државе неће послати Украјини ракетне системе који могу да “добаце” до Русије.
Бивши председник Украјине и лидер “Европске солидарности” Петро Порошенко прешао је границу Украјине са Пољском из трећег покушаја, јавили су украјински медији.
Губернатор Луганске области: Руске снаге контролишу половину Северодоњецка
Сергеј Гајдај, губернатор Луганске области, рекао је да руске снаге контролишу “отприлике половину” Северодоњецка.
“Пре пар дана јавили су да је град већ заузет, али то није био случај. Тамо су наши момци. Односно, Руси тамо не могу слободно да се крећу”, навео је Сергеј Гајдај.
Према његвовим речима, Руси сада планирају војну операцију чишћења подручја око Северодоњецка. (Reuters, ukrinform.ua)
Врховна рада тражи санкције за руског патријарха Kирила
Врховна рада обратила се Савету за националну безбедност и одбрану Украјине (НСДЦ) са предлогом да буду уведене десетогодишње санкције против осам представника Руске православне цркве, међу којима је и патријарх Kирил.
Врховна рада тражи санкције против њих због систематске и активне подршке рату против Украјине и зато што “легитимизују војну инвазију и геноцид руских оружаних снага над Украјинцима”, преноси Интерфакс Украјина.
За резолуцију су гласала 292 посланика, написао је на Телеграму посланик Јарослав Железњак.
Осим против патријарха Kирила, Рада је предложила санкције против начелника Одељења за спољне црквене везе митрополита волоколамског Илариона, заменика начелника Одељења за спољне црквене везе протојереја Николаја Балашова, као и митрополита псковског и пороховског Тихона, који је познат и као исповедник председника Русије Владимира Путина, наводи Интерфакс Украјина. (Интерфакс Украјина)
Сијарто: Хрватска спремна да повећа капацитет Јадранског нафтовода
Mађарски министар спољних послова и спољне трговине Петер Сијарто рекао је у Загребу да су владе две земље спремне на дугорочну сарадњу у области енергетске безбедности, а да је Хрватска спремна да прошири капацитет Јадранског нафтовода како би Мађарска и Словачка обезбедиле снабдевање црним златом из алтернативног правца.
Нафтоводом “Пријатељство”/Дружба” Мађарска се снабдева руском нафтом преко Украјине и премијер (Виктор) Орбан успео је да се избори у Бриселу да се он изузме из нафтног ембарга. Међутим, морамо бити спремни и на ситуације да транспорт преко овог нафтовода не буде могућ због рата, а чули смо и такве претње из Украјине, истакао је Сијарто након сусрета са хрватским министром привреде Давором Филиповићем.
Према његовим речима, две стране су се договориле о дугорочној сарадњи енергетских сектора да би се Мађарској обезбедио јужни правац снабдевања нафтом, а то подразумева проширење капацитета Јадранског нафтовода.
“Снабдевање Мађарске енергентима данас је сигурно, али смо посвећени обезбеђивању нових праваца снабдевања за ванредне ситуације”, додао је мађарски министар спољних послова и спољне трговине.
Једанаест и по година затвора за заробљене руске војнике
Двојица заробљених руских војника осуђени су на 11,5 година затвора због, како се тврди, учешћа у гранатирању града на истоку Украјине, што је друга пресуда за ратне злочине од почетка рaта у фебруару.
Александар Бобикин и Александар Иванов, који су слушали пресуду стојећи у Окружном суду Котелевскe области у централној Украјини, признали су кривицу прошле недеље. (Reuters)
Лавров 8. јуна у Турској о отварању морских коридора за украјинске житарице
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров допутоваће у Турску са војном делегацијом 8. јуна на разговоре о стварању потенцијалног морског коридора за извоз украјинских житарица, изјавио је турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу.
У телефонском разговору са турским председником Тајипом Ердоганом у понедељак, председник Владимир Путин је рекао да је Русија спремна да у координацији са Турском омогући несметан извоз жита из украјинских лука.
Говорећи за агенцију Анадолија, Чавушоглу је рекао да је још у току рад са Уједињеним нацијама на постизању споразума о стварању коридора од Црног мора, али да су питања између Москве и Кијева и даље остала. Рекао је да су УН предложиле формирање заједничког посматрачког механизма за праћење бродске руте и да је Турска била отворена за ту идеју.
Навео је да Русија жели да се укину неке санкције Запада усмерене на сектор осигурања, јер би то утицало на бродове који ће учествовати у потенцијалној трговачкој мрежи, док Украјина не жели да руски ратни бродови приђу њеним доковима у Одеси. (Reuters)
Русија протерује црногорског дипломату
Русија је прогласила за персону нон грата једног службеника црногорске амбасаде у Москви, као одговор на одлуку Подгорице од 7. априла да протера низ дипломата из руске амбасаде у Подгорици.
Црногорски амбасадор у Москви данас је позван у Министарство спољних послова Русије, где му је уручена нота о томе, објављено је на сајту руског министарства.
Подгорица је 7. априла прогласила четворо руских дипломата за персоне нон гарта.
Премијерка Естоније за увођење ембарга на увоз руског гаса
ЕУ би требало да иде још даље и разговара о седмом пакету санкција Русији који би укључивао ембарго на увоз гаса, рекла је у уторак премијерка Естоније Каја Калас и додала да се не нада да ће се то догодити.
“Мислим да гас мора да буде у седмом пакету, али и ја сам реална”, рекла је Каласова новинарима у Бриселу, додајући да не очекује увођење ембрао на увоз тог енергента из Русије. (Reuters)
Борељ: Ембарго ће снизити цену коју Руси могу да добију за своју нафту
Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ рекао је да је забрана увоза руске нафте рационално решење.
Забрана ће снизити цену коју ће Руси моћи да добију за нафту на тржишту, рекао је Борељ.
Истиче и да ће уклањање руских банака из система СВИФТ додатно нашкодити руској економији. (Reuters)
Ердоганов портпарол: Ако жели у НАТО, Финска мора да престане да штити терористе
Финска мора да престане да “штити” оно што Турска сматра терористичком организацијом и озбиљно схвати забринутост Анкаре за безбедност ако жели да је Турска прихвати у НАТО, рекао је портпарол турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
“Проблем је у томе што Финска одбија да озбиљно схвати забринутост Турске за безбедност”, поручио је Фахретин Алтун за највећи фински дневник Хелсингинс саномат.
Турска противи придруживању Финске и Шведске западном одбрамбеном савезу јер тврди да те две скадинавске земље скривају појединце који су повезани са милитантном групом Курдистанске радничке партије (ПКК) и другима које сматра терористима, и зато што су Финска и Шведска зауставиле извоз оружја у Турску 2019. године.
“На крају, финска влада мора да одлучи шта јој је важније, да се придружи НАТО-у или да заштити такве организације”, додаје се изјави Алтуна. (Reuters)
“Гаспром” прекинуо испоруке гаса Холандији
Руски енергетски гигант “Гаспром” саопштио је да је у потпуности прекинуо испоруку гаса холандском клијенту, компанији “Гас тера”, након што није платио испоруке гаса у априлу.
Наглашава се да исплате треба да се врше у складу са шемом гаса за рубље, коју је наредио руски председник Владимир Путин. (Reuters)
Први брод испловио из Маријупоља откако је град под руском контролом
Трговачки брод први пут је напустио украјинску луку Маријупољ од када су руске снаге заузеле град, а одредиште му је исток Русије, рекао је у сепаратистички лидер украјинског отцепљеног региона Доњецк који подржава Русија, преноси Интерфакс.
Портпарол луке рекао је раније да ће брод у Маријупољу утоварити 2.700 тона метала пре него што отпутује на источни руски град, Ростов на Дону.
Украјинске власти сматрају ту испоруку пљачком.
УН: Од почетка рата погинула 4.074 цивила
Канцеларија високог комесара Уједињених нација за људска права (ОХЦХР) саопштила је да су од почетка рата у Украјини погинула 4.074 а 4.826 цивила је повређено, преноси Укринформ.
Истиче се да је од укупно 4.074 погинула, 1.540 мушкараца, 1.014 жена, 93 девојчице и 100 дечака, као и 69 деце и 1.258 одраслих особа чији пол још није познат.
“Већина забележених цивилних жртава страдала је од експлозивног оружја, укључујући употребу граната и вишецевних ракетних бацача, као и ракетне ударе из ваздуха”, наводи се у саопштењу.
ОХЦХР наглашава да су стварни бројеви много већи, “будући да информације са неких места где се воде интензивне борбе касне, а многи извештаји о цивилним жртвама тек треба да се потврде”. (ukrinform.ua)
„Српска стварност“ / Агенције /