- 03. 2022.
Руска страна поручује да је Украјина спремна да испуни кључне захтеве Русије. Украјинци истичу да су оптимистични по питању преговора.
Немачка: Путин се сагласио да европски партнери наставе да плаћају гас у еврима преко Гаспром банке
Немачки канцелар Олаф Шолц је посвећен договору који је постигнут у оквиру Г7 да се руски енергенти плаћају само у еврима и доларима, рекао је портпарол немачке владе након разговора немачког канцелара и руског председника, пренео је Ројтерс.
Портпарол је додао да је Путин Шолцу рекао да се ништа неће променити за европске партнере и да ће се плаћања и даље обављати у еврима преко “Гаспром банке”, која није обухваћена санкцијама, а да ће се након тога цена пребацивати у рубље.
“Шолц се током разговора није сагласио са том процедуром, али је замолио за писану информацију како би је боље разумео”, казао је портпарол немачке владе.
УН: Од почетка рата у Украјини погинуло најмање 1.189 цивила
Високи комесар за људска права УН Мишел Башеле рекла је да је од почетка сукоба у Украјини потврђено да је погинуло 1.189 цивила, од чега је 98 деце.
Додала је да се верује да је прави број погинулих далеко виши и објаснила да је тешко потврдити број жртава у областима које су највише погођене ратом, попут Маријупоља.
“Цивили трпе неизмерну патњу, а хуманитарна криза забрињава”, казала је Мишел Башеле. (CNBC)
Зеленски разговарао са Бајденом о новом пакету санкција и пооштравању постојећих казнених мера према Русији
Председник Украјине Володимир Зеленски објавио је на Твитеру да је телефоном разговарао са америчким колегом Џозефом Бајденом о новим санкцијама Русији.
“Управо сам завршио једночасовни разговор са председником САД. Заједнички смо проценили ситуацију на ратишту и за преговарачким столом. Разговарали смо о новом пакету санкција и о пооштравању постојећих казнених мера”, навео је Зеленски на Твитеру.
Додао је да су разговарали и о подршци у одбрани Украјине, као и о макрофинансијској и хуманитарној помоћи.
Бајден је обавестио Зеленског да САД планирају да обезбеде директну буџетску помоћ украјинској влади у износу од 500 милиона долара, саопштила је Бела кућа.
Путин и Шолц разговарали о плаћању гаса у рубљама
Из Кремља је саопштено да су се председник Русије Владимир Путин и канцелар Немачке Олаф Шолц у телефонском разговору сагласили да експерти обе земље разговарају о томе како би плаћање руског гаса могло да се изврши у рубљама, пренео је Тас.
Путин и Шолц разменили су и мишљења у вези са последњом рундом преговора између руских и украјинских представника у Истанбулу, пренела је РИА Новости.
Разматрано је и успостављање безбедне евакуације цивила из подручја борбених дејстава, пре свега из Маријупоља. (РИА Новости)
Џонсон: Циљ Британије није промена режима у Русији
Циљ Велике Британије није промена режима у Москви или смена председника Русије Владимира Путина, изјавио је британски премијер Борис Џонсон прецизирајући да је намера Лондона да заштити Украјинце у рату.
“Разумем фрустрацију народа због Путина и жељу за променом владе. То је циљ многих демократских политика”, рекао је Џонсон посланицима.
Британски премијер је, међутим, напоменуо да промена руског режима није циљ британске владе и да је веома важно да то сви разумеју.
“Ми једноставно настојимо да помогнемо у заштити народа Украјине, да их заштитимо од потпуно варварског и неразумног насиља”,рекао је Џонсон, а пренео Ројтерс.
Медински: Украјина спремна да испуни кључне захтеве Русије, наша позиција у вези са Кримом и Донбасом остаје непромењена
Главни преговарач Русије Владимир Медински рекао је да је Украјина изразила вољу да испуни кључне захтеве Русије, као и да Русија не мења своју позицију у вези са Кримом и Донбасом.
Медински је за руску телевизију навео да је у писаним предлозима Украјине наведено да одустаје од жеље прикључењу НАТО-у, да прихвате статус неприпадања ниједном блоку, да се одрекну нуклеарног и другог оружја за масовно уништење и да се обавежу да на својој територији неће прихватати војне базе других земаља, пренео је Ројтерс.
Додао је да се Украјина сагласила да неће изводити ни војне вежбе са страним армијама.
“Украјина је изразила спремност да испуни темељне захтеве на којима Русија инсистира годинама. Уколико се то испуни, тада ће претња стварања НАТО упоришта на украјинској територији бити елиминисана”, навео је Владимир Медински.
Рјабков: Захтев за плаћање у рубљама није у супротности са уговорима
Захтев за плаћање енергената у рубљама не представља кршење уговора, али се Русија адаптира притиску без преседана, рекао је заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков, преноси Тас.
Рјабков је рекао да очекује да Русија и Европска унија постигну споразум у вези са међусобним размимоилажењем у наредних неколико дана, известио је Тас, а пренео Ројтерс.
Подољак: Оптимистичан сам након преговора са Русијом
Украјински преговарач Михаил Подољак изјавио је да је оптимиста након преговора са Русијом на којима је Москва саопштила да ће смањити војне операције у близини Kијева и града на северу Украјине.
“Оптимистичан сам после рунде преговора у Истанбулу”, рекао је Подољак на онлајн брифингу после разговора у Турској, пренео је Ројтерс.
Навео је да ће се за предложени систем безбедносних гаранција за Украјину, који ће бити понуђен у замену за њену неутралност, одлучити на националном референдуму, али тек након што се руске трупе повуку на положаје на којима су биле пре напада на ту земљу.
Лавров: Предузећемо акције да заобиђемо нелегитимне санкције Запада
Русија ће настојати да, у међународним разговорима, осуди нелегитимне санкције Запада и да уз, подршку партнера, предузме практичне кораке који ће омогућити заобилажење таквих мера, изјавио је данас руски министар спољних послова Сергеј Лавров на састанку са иранским колегом Хосеином Амир-Абдолахијаном.
“У нашим односима са Ираном и са другим блиским партнерима настојаћемо да осудимо ову неприхватљиву појаву у међународној дискусији и да предузмемо практичне кораке који ће нам омогућити да заобиђемо ове незаконите радње”, изјавио је Лавров, а преноси руска агенција Тас.
Лавров је додао да Русија такође види санкције као инструмент западне политике који је усмерен на “подривање принципа суверене равноправности држава”.
“Уочавамо еклатантне, упорне покушаје да се ревидирају темељи који су прописани повељом Уједињених нација. Једно од оруђа неприхватљиве политике су механизми једностраних нелегитимних санкција”, изјавио је Лавров.
Истовремено, шеф руске дипломатије је указао на интересовање Москве да изгради партнерство са Техераном.
С друге стране, ирански министар спољних послова Хосеин Амир-Абдолахијан је поручио да се Иран оштро противи наметању једностраних санкција Русији. (Taсс)
Пољска планира да престане да користи руски угаљ и нафту
Пољска планира да уведе ембарго на увоз руског угља до маја и да престане да користи руску нафту до краја године, најавио је пољски премијер Матеуш Моравјецки.
“Надам се да ћемо до априла, најкасније до маја, потпуно напустити руски угаљ”, рекао је Моравјецки новинарима и обећао да ће учинити све да престану да користе руску нафту до краја године.
Кулеба: Немачка није спремна да поднесе еконоску жртву, али ми подносимо праве
Министар иностраних послова Украјине Дмитро Кулеба критиковао је Немачку јер, како каже, није спремна да поднесе економску жртву.
“Поједине западне државе су савршене у томе да траже изговоре”, рекао је Кулеба за магазин Штерн.
Оптужио је запад, посебно Немачку, за недовољну подршку Украјини у тренутној ситуацији.
“Немачка страхује од тога да мора поднети економску жртву, али ми подносимо праве жртве – имамо људске губитке”, нагласио је Кулеба.
Затражио је обуставу руског извоза и увоза преко немачких лука, искључење свих руских банака из SWIFT система, као и обуставу увоза нафте, гаса и угља.
Холандија ће тражити од грађана и привреде да смање употребу гаса
Холандска влада ће тражити од грађана и привреде да користе мање гаса, али још није
активирала план за гасну кризу, након што је Немачка прогласила “рано упозорење” о могућој хитној ситуацији у снабдевању.
Холандија увози скоро 20 одсто природног гаса из Русије и тражи алтернативне изворе након почетка сукоба у Украјини.
Норвешка послала Украјини још 2.000 комада противтенковског наоружања
Норвешка је послала Украјини још наоружања како би се та земља “одбранила од напада Русије”, саопштило је норвешко Министарство одбране.
Како се наводи, Норвешка је Украјини послала још 2.000 противтенковског оружја М72.
Песков: Не може се преговарати о статусу Крима, он је део Русије
Крим је део Русије и Москва неће разговарати о његовом статусу, укључујући и преговоре са Кијевом, изјавио је портпарол Кремља, Дмитриј Песков.
“Крим је део Руске Федерације и по нашем Уставу не можемо ни са ким да разговарамо о судбини територија Руске Федерације, о судбини руских региона”, рекао је Песков. (Известија)
Арахамија: Не може бити мировног споразума са Москвом све док су руске трупе у Украјини
Шеф украјинске преговарачке делегације Дејвид Арахамија рекао је у интервјуу за РБЦ-Украјина да не може бити мировних уговора са Руском Федерацијом, као ни свеукрајинских референдума, све док руске трупе остају на територији Украјине.
Рекао је да је на првом састанку руска делегација потврдила да ће се кретати у оквиру Бечке конвенције, што је, према његовом мишљењу, од велике помоћи за украјинску делегацију, јер конвенција јасно каже да ако се споразум потпише под притиском, он се сматра ништавим.
“Пошто су они већ званично изјавили да се придржавају норми Бечке конвенције, а међународни гаранти неће сести за сто без ње, онда је ово наша гаранција. И онда ћемо сести да то потпишемо”, рекао је шеф украјинске преговарачке делегације.
Истакао је да су норме Бечке конвенције међународна гаранција и неопходни услови да се обезбеди потписивање тог документа. (Укринформ)
ЕК ће радити са чланицама ЕУ на припреми за ситуације у вези са снабдевањем гасом
Европска комисија (ЕК) ће блиско сарађивати са земљама Европске уније да се припреме за ситуације снабдевања гасом, након што је Немачка покренула план за ванредне ситуације за управљање залихама гаса у случају потенцијалног поремећај токова из Русије, саопштено је из ЕК.
“Спремни смо за све такве случајеве. Наравно да ћемо блиско сарађивати са државама чланицама како би сви били спремни за било какву ситуацију”, рекао је шеф ЕУ за климатску политику Франс Тимерманс.
Песков: Разрадити идеју о плаћању у рубљама и за друге производе, не само за гас
Идеју о проширењу листе руске робе која се извози за рубље треба разрадити узимајући у обзир чињеницу да постоје земље које су заинтересоване за обрачуне у националним валутама, навео је портпарол Кремља Дмитриј Песков, коментаришући иницијативу председника Државне думе Вјачеслава Володина који је рекао да би и плаћање у рубљама требало увести и уље, житарице, метале, ђубриво, угља и дрво.
“С обзиром на то да је престиж долара као резервне валуте прилично пољуљан, једина неизбежна алтернатива биће проширење праксе коришћења националних валута”, рекао је портпарол Кремља.
Песков је навео и да ће прелазак на плаћање гаса у рубљама бити постепен. (Известија)
Кремљ поздравља то што је Кијев изнео захтеве у писаној форми
Кремљ поздравља чињеницу да је Кијев изнео захтеве за окончање сукоба у Украјини у писаној форми, али је наведено да још нема знака напретка.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је новинарима да Русија није приметила ништа заиста обећавајуће или што је изгледало као напредак, и рекао да је пред странама дуг период рада.
“И што је најважније, не би требало да буде места за емоције. Преговоре воде професионалци, морате им веровати. Став руске стране је добро познат, логичан је и има чврсте темеље. Ова позиција се није променила, настављамо да радимо”, рекао је Песков.
Песков је навео да ће главни руски преговарач Владимир Медински данас додатно разјаснити питање преговора између Москве и Кијева. (Ројтерс, Известија)
Столтенберг: Украјина да самостално одлучи о неутралности
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је у интервјуу за француски лист Ле Монд да Украјина мора самостално да одлучи да ли ће постати кандидат за чланство у Алијанси или ће се придржавати неутралног статуса.
“Поштујемо све одлуке суверене и независне нације, без обзира да ли она одлучи да се пријави за чланство или не. На Украјини је да одлучи, и о свом могућем статусу неутралности. Напомињем, међутим, да се председникове примедбе нису односиле на формалну одлуку већ на декларацију намера”, рекао је Столтенберг. (Ле Монд)
„Српска стварност“ / Агенције /