- 05. 2022.
Руско министарство одбране саопштило је да је град Лиман у северном делу Доњецке области под контролом руских снага. Са друге стране, саветник председника Украјине и члан преговарачког тима Михаил Подољак поручио је да се не може веровати ни у какав договор са Русијом и да инвазија може да буде заустављена само силом. Први пут откако је Русија заузела Мариупољ у луку тог града је упловио један теретни брод. Украјина је почела да добија противбродске ракете “харпун” из Данске и самоходне хаубице из САД.
Кадиров: Севернодоњецк под контролом руских и трупа ЛНР
Град Северодоњецк у ЛНР преузели су руски добровољци из Чеченије, изјавио је председник те земље Рамзан Кадиров на Телеграм каналу.
Кадиров је навео да су руске трупе ослободиле зграду хотела, која је била припремљена за дугорочну одбрану Оружаних снага Украјине (АПУ). (Известија)
Путин укинуо старосну границу за пријаву у руску војску
Председник Русије Владимир Путин потписао је данас закон којим се који омогућава особама старијим од 40 година да се пријаве у војску Руске Федерације.
Русија је укинула старосну границу за професионалне војнике, отварајући могућност да регрутује више цивилних стручњака, укључујући медицинаре, инжењере и специјалисте за војне операције и комуникације за сукоб у Украјини.
Раније су руској војсци могли приступити руски држављани од 18 до 40 година старости и страни држављани од 18 до 30 година.
Руски министар одбране Сергеј Шојгу раније је изјавио да регрути који су овог пролећа ступили у војску неће бити послати ни на једно ратиште.
Регрутација у Русији, која датира још из царских времена, обавезује мушкарце од 18 до 27 година да служе годину дана у војсци.
Русија сада има више од 400.000 професионалних војника у активним оружаним снагама које укупно броје 900.000 војника, а може да мобилише око два милиона резервиста.
Украјинска војска је много мања – процењује се да има 200.000 активних војника и 900.000 резервиста, иако је повећала тај број масовном мобилизацијом. (Би-Би-Си)
Локалне власти: Једна жртва у гранатирању Николајева
Најмање једна особа погинула је данас након гранатирања града Николајева на југоистоку Украјине, саопштиле су регионалне власти.
“У суботу ујутро, 28. маја, окупаторске трупе Русије поново су пуцале на град Николајев и опет су на удару били стамбени објекти. Једна особа је погинула на лицу места. Познато је да је најмање шест цивила повређено”, наводи се у саопштењу.
Николајев је под контролом украјинске владе, али није далеко од прве борбене линије између украјинских и руских снага.
Град се налази на око 60 километара од Херсона, који је под руском контролом од првих дана сукоба.
У саопштењу се наводи да су најмање два пројектила пала у дворишта стамбених вишеспратница, оштетивши неколико зграда. (Си-Ен-Ен)
Украјина: Мушкарцу 15 година затвора због помагања Русима
Суд у Украјини осудио је мушкарца на 15 година затвора због помагања руским трупама у Доњецкој области.
Мушкарац стар око 40 година проглашен је кривим јер је руским, трупама дао информације о локацији украјинских војних објеката у Харкову који је потом гранатиран.
Он је приведен у Ужгороду, близу границе са Словачком, где су тужиоци рекли да је отишао да би спроводио нове субверзивне активности. (Би-Би-Си)
Кримска епархија против независности Украјинске православне цркве
Симферопољска и кримска епархија Украјинске православне цркве (УПЦ) одбила је да на Сабору гласа за независност од Руске православне цркве.
“Симферопољска и кримска епархија остаје под омофором Његове Светости Патријарха московског и целе Русије”, саопштила је прес-служба те епархије, преноси Интерфакс.
У саопштењу се истиче да је делегација Симферопољске и кримске епархије једногласно гласала против усвајања одлуке Сабора и предложених измена и допуна повеље УПЦ, према којима она постаје независна.
Додаје се да је митрополит симферопољски и кримски Лазар скренуо пажњу члановима Сабора да је тренутни канонски статус УПЦ као самоуправног дела Руске православне цркве оптималан.
Сабор УПЦ, који је одржан дан раније у Кијеву, изразио је неслагање са ставом патријарха Кирила у вези са ратним дејствима у Украјини и усвојио измене и допуне повеље УПЦ, које значе њену потпуну независност.
Касније се испоставило да ове промене неће утицати на све епархије УПЦ, а посебно неће имати значаја за Доњецку епархију.
Премијер Украјине: Тренутно не функционише 35 одсто привреде
Украјински премијер Денис Шмихал изјавио је да је руска инвазија на његову земљу уништила више од 25.000 километара путева, неколико стотина мостова и 12 аеродрома.
“Око 35 одсто привреде тренутно не функционише”, навео је Шмихал.
Он је истакао да је више од 100 образовних институција, преко 500 медицинских установа и 200 фабрика такође уништено или оштећено, а више од 300.000 квадратних километара земље минирано или контаминирано бомбама.
Шмихал је проценио да је изгубљено 30 до 50 одсто БДП-а Украјине, а месечни буџетски дефицит је пет милијарди долара.
Према различитим проценама, директна штета нанета инфраструктури и привреди је око 600 милијарди долара.
Шмихал је саопштио да је влада издвојила више од 50 милијарди долара за хитну реконструкцију, тамо где је то било могуће.
Следећа фаза биће обнова главне инфраструктуре, као што је она за снабдевање струјом и водом, и реконструкција мостова и путева, а трећа фаза, по његовим речима, биће “велика обнова земље”.
“Не желимо само да обновимо цигле и бетон. Желимо да изградимо нову државу”, изјавио је Шмихал.
Премијер Украјине је нагласио да ће за то бити потребна украјинска средства, међународна помоћ и руски новац.
“Уверени смо да агресор мора да плати за разарање које је направио. То би, јасно, требало да буде на рачун замрзнуте руске имовине – заплењене и пребачене у Украјину ради заједничке обнове наше државе”, навео је он. (Би-Би-Си)
Макрон и Шолц позвали Путина да ослободи браниоце “Азовстаља”
Председник Француске Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц позвали су председника Русије Владимира Путина да ослободи 2.500 украјинских бранилаца челичане “Азовстаљ” које су заробиле руске снаге, саопштила је Јелисејска палата.
Двојица европских лидера су у заједничком позиву, такође, позвала Путина да прихвати директну размену са украјинским председником Володимиром Зеленским, наведено је у саопштењу.
Макрон и Шолц су, такође, инсистирали на хитности укидања руске блокаде луке Одесе како би се омогућио украјински извоз житарица, саопштила је Јелисејска палата. (Ројтерс)
Украјина: Порошенко спречен да напусти земљу
Бивши председник Украјине Петро Порошенко спречен је да напусти Украјину како би учествовао на састанку НАТО у Литванији, саопштила је парламентарна фракција његове странке.
Порошенко је два пута заустављан на граничном прелазу са Пољском док је ишао на састанак Парламентарне скупштине НАТО-а, наведено је у саопштењу.
Украјински медији су јавили да Порошенко није могао да пређе границу због техничких проблема са дозволом која му омогућава да напусти земљу.
“Порошенко је добио све формалне дозволе да напусти земљу и био је укључен у званичну делегацију парламента Украјине за овај догађај”, саопштила је његова парламентарна фракција “Европска солидарност”. (Ројтерс)
Украјина почела да добија ракете “харпун” и самоходне хаубице
Украјински министар одбране Олексиј Резников наео је да је та земља почела да добија противбродске ракете “харпун” из Данске и самоходне хаубице из САД, истакавши да ће то оружје ојачати снаге које се боре против руске инвазије.
“Обалску одбрану наше земље неће ојачати само ракете ‘харпун’, њих ће користити обучени украјински тимови”, написао је Резников на својој Фејсбук страници.
Он је рекао да ће се ракете “харпун” користити заједно са украјинским ракетама “нептун” у одбрани обале, укључујући јужну луку Одесу. (Ројтерс)
Џонсон и Зеленски разговарали о извозу житарица из Украјине
Британски премијер Борис Џонсон разговарао је са председником Украјине Володимиром Зеленским којем је поручио да међународни партнери интензивно раде на проналажењу начина за наставак извоза житарица из Украјине како би се спречила глобална прехрамбена криза.
Џонсон, који је редовно разговарао са Зеленским од почетка напада, рекао је да су двојица лидера, такође, разговарали о важности да међународна заједница остане уједињена око рата. (Ројтерс)
Први руски теретњак упловио у луку у Маријупољу
Први пут откако је Русија заузела Мариупољ у луку тог града је упловио један теретни брод.
У извештају агенције Тас се наводи да је брод упловио у луку како би утоварио метал и транспортовао га на исток у Русију, што је званични Кијев окарактерисао као пљачку, преноси Ројтерс.
Портпарол луке рекао је за Тас да ће на брод бити утоварено 2.700 тона метала који ће бити транспортован 160 километара на исток до руског града Ростова на Дону.
Украјински омбудсман за људска права Људмила Денисова рекла је да је ова операција пљачка коју спроводи Русија.
“Пљачка на привремено окупираним територијама Украјине се наставља. После крађе украјинског жита, окупатори су прибегли извозу металних производа из Мариупоља”, написала је она у платформи Телеграм. (Ројтерс)
Путин са Макроном и Шолцом: Русија спремна да нађе опције за извоз жита
Председник Русије Владимир Путин разговарао је са француским колегом Емануелом Макроном и немачким канцеларом Олафом Шолцом, и поручио да је Русија спремна да настави дијалог са Украјином, саопштио је Кремљ, наводи Интерфакс.
Путин је обавестио саговорнике и да је Русија спремна да пронађе опције за несметан извоз житарица, укључујући украјинско жито из црноморских лука, као и да спремна да повећа извоз ђубрива и пољопривредних производа ако санкције буду укинуте.
Такође, наводи агенција Тас, Путин је указао на опасност од слања западног оружја у Украјину. (Ројтерс)
Москва: Руске снаге обориле два украјинска Су-25 и хеликоптер Ми-8
Портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков рекао је да су руске снаге за један дан обориле два украјинска авиона Су-25 и хеликоптер Ми-8, пренела је Известија.
Навео је да су Су-25 оборени изнад Херсонске и Харковске области, док су руски системи противваздушне одбране изнад Запорожја оборили хеликоптер Ми-8 и 18 дронова, пренела је РИА Новости. (iz.ru, РИА Новости)
„Српска стварност“ / Агенције /