- 04. 2022.
Москва је дала нови рок украјинским борцима да се предају и напусте челичану “Азовстаљ”. Командант украјинских маринаца који се боре у опкољеној фабрици у Маријупољу каже да су његове снаге суочене са својим последњим данима, ако не и сатима. Отворен је хуманитарни коридор за евакуацију жена, деце и стараца из града. Шеф украјинске делегације на преговорима са Русијом Михаил Подољак каже да не зна када ће бити настављени преговори, док Дмитриј Песков истиче да је Русија предала Украјини нацрт документа с прецизним формулацијама и да је “лопта сада у рукама Кијева”.
Путин: Захваљујући Русији, у Донбасу ће завладати мир
Председник Русије Владимир Путин каже да је уверен да ће захваљујући Русији у Донбасу завладати мир.
“Русија ће деловати доследно, постићи ћемо нормализацију живота у Донбасу. Захваљујући Русији, у Донбасу ће завладати мир. Тако ће и бити”, рекао је Путин обраћајући се учесницима на седници савета платформе “Русија – земља могућности”.
Руски председник је истакао да је трагедија у Донбасу приморала Русију да започне специјалну операцију у Украјини, подсећајући да је, како тврди, та територија била гранатирана осам година и да су њени житељи живели веома тешко. (Спутњик)
Шарл Мишел у Бородјанки: Историја неће заборавити ратне злочине почињене у Украјини
Историја неће заборавити ратне злочине почињене у Украјини, написао је председник Европског савета Шарл Мишел на Твитеру, уз фотографију из Бородјанке.
“У Бородјанки. Као и Буча и превише других градова у Украјини. Историја неће заборавити ратне злочине који су овде почињени. Без правде не може бити мира”, твитовао је Мишел.
Мишел је раније данас објавио и фотографију са железничке станице у главном граду Украјине, где га је дочекао амбасадор Европске уније у Кијеву Мати Масикас.
УНХЦР: Више од пет милиона људи напустило Украјину
Број људи који су напустили Украјину откако је Русија напала ту земљу, премашио је пет милиона, према званичним подацима Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице (УНХЦР).
Број Украјинаца који су побегли у иностранство откако је Русија напала Украјину 24. фебруара, сада износи 5.010.971, саопштио је УНХЦР.
Наводе и да је укупно више од 12 милиона људи било принуђено да напусти своје домове због рата.
Песков: Москва предала Кијеву документ с прецизним формулацијама, чекамо одговор
Русија је предала Украјини нацрт документа с прецизним формулацијама, лопта је у рукама Кијева, каже портпарол Кремља Дмитриј Песков.
“У овом тренутку украјинској страни је предат наш нацрт документа, који садржи апсолутно прецизно дефинисане формулације. Лопта је на њиховој страни, чекамо одговор”, рекао је портпарол Кремља.
Према његовим речима, украјинска страна се непрестано удаљава од својих раније усаглашених ставова, стално их мењајући.
Када је реч о ефикасности преговарачког процеса, та недоследност, како је оценио Дмитриј Песков, има веома лоше последице.
Говорећи о року за одговор Кијева на документ, Песков је рекао да украјинска страна не показује тежњу да интезивира преговарачки процес, али да остаје нада да ће се ситуација разрешити на најбољи могући начин. (Спутњик, РИА Новости)
Кијев: Русија повећава број снага за офанзиву на истоку
Русија покушава да повећа број снага за четири до пет пута за извођење офанзиве на истоку Украјине, тврди портпарол украјинског Министарства одбране Олександр Мотузјаник.
“Према свим правилима офанзивних операција, страна која напада мора да има најмање три пута више војника. Међутим, с обзиром на тренутна борбена дејства, тренутни ниво наоружања, опреме, способности авијације, ова предност би требало да буде најмање четири до пет пута већа. То је управо оно што Русија сада покушава да уради”, рекао је Мотузјаник у интервјуу за РБЦ-Украјина, преноси Укринформ.
Према његовим речима, с тим циљем непријатељ премешта оружје и војну опрему у Украјину из централних и источних региона Русије. (Укринформ)
Подољак: Није познато када ће бити настављени преговори
Шеф украјинске делегације на преговорима са Русијом Михаил Подољак изјавио је за Ројтерс да Украјина не зна када ће бити настављени преговори.
Пауза ће, вероватно, бити дужа него што се претпостављало због интензитета борбених дејстава на југу и истоку Украјине. (Ројтерс, Спутњик)
“Мигови” стигли у Украјину, за сада без одговора одакле
Борбени авиони “Миг-29” и резервни делови за ове летелице стигли су у Украјину, потврдио је портпарол Пентагона Џон Кирби, окончавајући неколико недеља дуге спекулације о могућем наоружавању украјинског ратног ваздухопловства.
“Украјинске оружане снаге добиле су додатне авионе и резервне делове, како би оштећени авиони могли да се врате у акцију”, рекао је Кирби, не наводећи, међутим, из којих су земаља “мигови” стигли у Украјину.
Портпарол Пентагона је, истовремено, рекао да авиони “нису амерички”, али да су САД организовале допремање резервних делова, али “не и целих летелица”.
Шарл Мишел допутовао у Кијев
Председник Европског савета Шарл Мишел допутовао је у Кијев.
“Данас сам у Кијеву. У срцу слободне и демократске Европе”, написао је Мишел на Твитеру.
Мишел је објавио и фотографију са железничке станице у главном граду Украјине, где га је дочекао амбасадор Европске уније у Кијеву Мати Масикас.
Планирана евакуација око 6.000 људи из Маријупоља
Украјинске власти се надају да ће послати 90 аутобуса у опкољени јужни град Маријупољ како би евакуисали око 6.000 жена, деце и старијих особа, изјавио је градоначелник тог града Вадим Бојченко.
Бојченко, који је напустио град, рекао је да се нада да ће прелиминарни споразум са Русијом о успостављању безбедног коридора бити потврђен и поштован.
Тврди да је око 100.000 цивила остало у Маријупољу и да је на десетине хиљада убијено у руској опсади града на Азовском мору.
Претходно је заменица украјинског премијер Ирина Верешчук саопштила да је Украјина постигла прелиминарни споразум са Русијом о успостављању хуманитарног коридора којим би се евакуисали жене, деца и старе особе из Маријупоља. (Ројтерс)
Конашенков: Извршен удар на 1.053 украјинска војна објекта
Авијација Ваздушно-космичких снага Русије погодила је 73 војна објекта Украјине, међу којима је 57 положаја украјинске војске и четири складишта муниције, саопштио је портпарол Министарства одбране Русије Игор Конашенков.
Истиче да је и артиљерија била веома активна током ноћи – погодила је 1.053 украјинска објекта. Међу уништенима је 31 командни центар, шест складишта горива, 910 упоришта украјинске војске, као и 106 положаја артиљерије.
Између осталог, у нападу високопрецизним ракетама у подручју Нововороцовке и Кисљевке уништено је до 40 украјинских војника и 7 јединица војне технике, саопштило је Министарство одбране Русије. (Спутњик)
Норвешка донирала Украјини ПВО систем “мистрал”
Норвешка влада је саопштила да је Украјини донирала систем противваздухопловне одбране “мистрал” са 100 пројектила.
“Систем ‘мистрал’ је ефикасно оружје које је коришћено у морнарици и које ће бити од велике користи Украјини”, рекао је норвешки министар одбране Бјорн Арилд Грам.
Норвешка је раније донирала Украјини 4.000 противтенковских пројектила, заштитне опреме и друге војне опреме.
У Црној Гори забрањени “Раша тудеј“ и “Спутњик“
Агенција за електронске медије увела је забрану било којег садржаја руских медијских кућа “Рaша тудеј (РТ) и “Спутњик”, рекла је за Градски портал руководитељка Службе за односе са јавношћу и опште послове Елвира Цековић.
Савет те институције донео је такву одлуку на основу закључка Владе о увођењу такозваних међународних рестриктивних мера утврђених одлукама Савета Европске уније, са седнице која је одржана 8. априла, пише подгоричка Побједа.
Кијев: Договорено отварање хуманитарног коридора из Маријупоља
Украјина је постигла прелиминарни договор са Русијом о успостављању хуманитарног коридора за евакуацију жена, деце и стараца из опкољеног града Маријупоља, потврдила је заменица украјинског премијера Ирина Верешчук.
“С обзиром на катастрофалну хуманитарну ситуацију у Мариупољу, данас ћемо фокусирати наше напоре”, написала је Верешчукова у објави на Фејсбуку.
Локалне власти тврде да су у опсади Мариjупоља погинуле хиљаде људи и да је тај град на Азовском мору потпуно уништен.
Претходни покушај да се постигне споразум о хуманитарном коридору за цивиле пропао је 5. априла. Од тада није било успеха у покушајима да се успоставе безбедни коридори, за шта зараћене стране криве једна другу. (Униан)
Украјински командант: Снаге у “Азовстаљу” броје своје последње дане, ако не и сате
Командант украјинских маринаца који се боре у Маријупољу Сергеј Волина каже да су његове снаге суочене “са својим последњим данима, ако не и сатима”. Апелује да им се омогући извлачење из опкољене фабрике “Азовстаљ”.
Командант украјинске 36. специјалне бригаде, чији се припадници налазе у опкољеној фабрици, у видео-поруци објављеној на Фејсбуку навео је да су руске снаге значајно надмоћније.
“Вероватно су ово наши последњи дани, ако не и сати. Непријатељ нас бројчано надмашује 10 према један. Апелујемо и молимо све светске лидере да нам помогну. Тражимо од њих да организују извлачење и одведу нас на територију треће државе”, саопштио је Волина.
Тврди да Руси имају предност у ваздуху, у артиљерији, у својим снагама на копну, у опреми и тенковима.
“Ми држимо само један објекат, где поред припадника војске има и цивила који су жртве у овом рату”, нагласио је украјински командант. (Гардијан)
Зеленски: Украјина принуђена да тражи оно што њени партнери складиште годинама
Председник Украјине Володимир Зеленски каже да би рат већ био завршен да је његова земља имала приступ оружју које јој је неопходно, а које је упоредиво са оружјем које користи Русија.
Зеленски је истакао да је неправедно што је Украјина и даље принуђена да тражи “оно што њени партнери негде складиште годинама”.
Зеленски је поручио да је ситуација у опкољеном Маријупољу тешка, као и до сада, а да је интензитет удара руских снага према Харкову, Донбасу и у Дњепру значајно појачан.
Председник Украјине тврди да руска војска блокира све напоре да се организују хуманитарни коридори и спасу цивили, као и да покушавају да изврше депортацију или чак мобилизацију локалног становништва које је пало у њихове руке.
Бајден: Не знам да ли ћу посетити Кијев
Амерички председник Џозеф Бајден каже да не зна да ли ће отпутовати у Кијев након позива украјинског председника Володимира Зеленског.
Зеленски је у интервјуу за Си-Ен-Ен емитованом у недељу рекао да жели да Бајден посети Украјину и да очекује да ће председник САД то и учинити.
Бела кућа је у међувремену саопштила да Бајден вероватно неће путовати у Украјину, али да разматрају да ли да пошаљу неког другог високог америчког званичника да се састане са украјинским државним врхом.
Руска војска позвала украјинске снаге у “Азовстаљу“ да се предају
Министарство одбране Русије позвало је украјинске власти да издају наређење војсци која се налази у челичани “Азовстаљ” у Маријупољу да се преда.
Од 14 часова биће отворен хуманитарни коридор. (Спутњик)
„Српска стварност“ / Агенције /















