- 12. 2018.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила да је политика Приштине неодговорна, непредвидива и да нарушава све оно што је регион урадио на повезивању, нагласивши да су региону неопходни мир и стабилност како би напредовао.
Брнабић је, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), оценила да смо отишли 50 корака уназад тиме што је Приштина увела таксе од 100 одсто, али и напоменула да је бар једна добра ствар то што сад и други виде каква је то политика.
Велико је признање од стране Брисела што виде да Србија није уводила контрамере, нагласила је она и истакла да је Београд спреман да настави дијалог са Приштином онда када таксе буду укинуте.
Премијерка је, када је реч о писму које је председник САД Доналд Трамп упутио председнику Републике Александру Вучићу и косовском председнику Хашиму Тачију, рекла да писмо разуме као позив Приштини да се мало уразуми и прекине са провокацијама.
Званични Београд се неће враћати на дијалог док су таксе на снази. То Брисел разуме и подржава. Видећемо шта даље, навела је Брнабић.
Истовремено, она је саопштила да никада већи буџет није обезбеђен за просвету и културу, напомињући да Влада посебно води рачуна о реформи образовања.
Према њеним речима, за образовање је издвојен новац и преко Министарства просвете, науке и технолошког развоја, али и преко Министарства трговине, туризма и телекомуникација и буџета за “Телеком”, који ће радити на повезивању школа на интернет.
Поред тога, како је навела, урађена је и студија на Електротехничком факултету о потребама школа у Србији како би се направиле школе потребне омладини.
Брнабић је, говорећи о повећању плата и пензија, пренела да је реално очекивати повећање плата у 2019. години, али да ће се наставити и са повећањем пензија.
Све пензије ће бити веће између 11 и 13,5 одсто. Наставићемо са повећањем плата само да се економски раст настави овим темпом и да јавни сектор остане фискално дисциплинован, навела је премијерка, поновивши да је то реално очекивати у наредној години.
Такође, она је предочила да је увођење платних разреда за запослене у јавном сектору неопходно уколико желимо да се уведе ред у ту област, подсетивши на то да је било планирано да се платни разреди уведу 1. јануара, али није дошло до договора са свим синдикатима.
Брнабић је, када су у питању европске интеграције, поновила да су реформе важније од уласка у ЕУ јер морамо да завршимо наше структурне промене пре него што уђемо у Унију.
Према њеној оцени, дигитализација је једини начин да се повећају плате, да млади остану у земљи, да се Србија такмичи с другима по томе колико је њена радна снага паметна и способна, а не по томе како је јефтина.
Она је подсетила на то да је од претходне владе наследила стабилну економију, објаснивши да је њен задатак да обезбеди следећој влади даљи раст, а то је могуће само иновацијама.
Изузетно је важно да се уведе дигитализација у образовање, нагласила је премијерка и додала да је доста урађено у тој области – школе су се повезале електронски, па је у овој години било 2.000 дигиталних учионица, док ће их наредне бити 10.000.
Истовремено, Брнабић је напоменула да се ИТ сектор све више развија, поручивши да Србија сада има шансу и да другу неће имати.
Желимо да у државној управи влада ред, да грађани буду центар те управе. Такође, циљ је да се достигне једноцифрена стопа незапослености и да се омогући боља перспектива за младе људе, подвукла је она.
Председница Владе је изразила саучешће породицама настрадалих у несрећи на прузи код Ниша, истакавши да ће модернизација железнице бити приоритет Владе у 2019. години.
Постојао је системски проблем који је занемариван низ деценија, те је нереално очекивати да се све поправи у року од пет, шест година, објаснила је Брнабић, додајући да Влада ради на томе да пружни прелази постану безбедни.
„Српска стварност“