- 04. 2020.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић разговарао је са шефом Канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) у Србији Маријаном Иванушом о сарадњи и помоћи те организације нашој земљи у борби против епидемије заразне болести COVID-19.
На састанку је било речи о имплементацији најадекватнијих мера и активности у циљу спречавања и контроле инфекције у установама социјалне заштите, које обезбеђују боравак и негу различитих осетљивих популационих група, укључујући и старије особе.
Ивануша се упознао са свим мерама и активностима које Министарство предузима од појаве првих регистрованих случајева COVID-19 у Србији, које имају за циљ спречавање продора и ширења те болести у установама социјалне заштите.
На предлог министра Ђорђевића, Светска здравствена организација је прихватила да се укључи у детаљну анализу одговора Министарства на епидемију COVID-19, у чему ће учествовати и остала стручна јавност из Републике Србије.
СЗО има стандардизовану и структурисану методологију („алат“) за спровођење овакве анализе (свеобухватна анализа одговора на јавноздравствене ванредне ситуације – Аfter Action Review), којa је у Србији већ била коришћена после сезоне са повећаним бројем случајева грознице Западног Нила, 2018. године.
Такође, СЗО ће одмах обезбедити договорену количину штампаног здравствено-едукативног и комуникационог материјала, у виду постера, лифлета и флајера, који ће бити дистрибуисани установама социјалне заштите, чији ће списак са процењеним потребама доставити Министарство.
Канцеларија СЗО у Србији ће, у сарадњи са Регионалном канцеларијом СЗО за Европу, Министарством здравља, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Институтом „Др Милан Јовановић Батут“ и мрежом института и завода за јавно здравље, организовати и спровести обуку за безбедно понашање и примену мера спречавања и контроле инфекције коронавирусом у установама социјалне заштите, које обезбеђују боравак и негу различитих осетљивих категорија (укључујући и старије особе) – и то за две циљне групе: запослени и корисници/штићеници.
У склопу ове активности, биће развијени и подељени и видео-материјали, чији ће садржај, као и садржај планираних обука, бити крајње практичан и прилагоћен потребама.
СЗО ће Министарству доставити све релевантне документе и комуникационе здравствено-едукативне материјале који се односе на безбедно понашање и примену мера спречавања и контроле инфекције коронавирусом на радним местима, а који имају за циљ да олакшају транзицију од ванредног стања до враћања у нормално функционисање, али уз пуну примену свих превентивних мера, како би се спречила могућност поновне ескалације епидемије.
Ђорђевић је оценио да би сарадња допринела још ефикаснијој борби против COVID-19 и да је Србија показала одговорно понашање у тој борби, уз напомену да је ресор којим он руководи још пре проглашења ванредног стања увео превентивне мере како би заштитио кориснике установа социјалне заштите, али и запослене.
Он је изразио уверење да ће наша земља, уз помоћ СЗО, успети да унапреди мере и на још бољи начин настави борбу против COVID-19, али и да унапреди здравствени систем у установама социјалне заштите.
„Српска стварност“