- 04. 2021.
Сви представници чланица Савета безбедности Уједињених нација, поздравили су формирање владе у Приштини после одржаних избора и позвали на наставак дијалога са Београдом уз посредовање Европске уније.
На седници Савета безбедности посвећеној ситуацији на Косову и Метохији, заменик шефа руске мисије при УН, Дмитриј Пољански, на почетку свог излагања је још једном протестовао јер је током излагања представнице привремених приштинских институција иза ње стајала застава тзв. независног Косова.
Пољански је Приштинске власти критиковао због недостатка конструктивног приступа, истичући да је најважније да се што пре формира Заједница српских општина.
Он је указао на важност рада мисије УН на КиМ у, како је рекао, овим тешким околностима.
“Подржавамо да тренутни буџет и бројност особља УНМИКа остану непромењени, као и договорену учесталост и формат састанака Савета безбедности УН о КиМ”, рекао је Пољански.
Русија је против пријема Приштине у међународне организације, рекао је руски дипломата, подсећајући да је Специјални суд за злочине подигао оптужнице против неколицине високих званичника косовских власти и ОВК.
Још једном је затражио да се правди приведу и казне нападачи на руског дипломату, кога су косовски полицајци пре неколико година претукли на северу КиМ.
Пољански је упозорио и на опасност која вреба од радикалних исламиста на КиМ, као и на нападе на српске верске и историјске објекте.
Представник Сједињених Америчких Држава Ричард Милс је рекао да су обећања лидера Србије и Косова у Белој кући из септембра ојачала темеље за економску сарадњу и развој.
Истовремено је похвалио Косово због успостављање односа са Израелом.
“САД позивају обе стране да примене споразуме из прошлости и приступе разговорима у оквору дијалога прагматично и предвидљиво, са циљем закључења свеобухватног споразума о нормализацији”, рекао је амерички представник.
Он је поновио став САД да је Унмик испунио своју улогу и да ту мисију треба укинути.
Француски представник Никола де Ривијер рекао је да његова земља подржава рад УНМИК-а који помаже да се промовишу безбедност и стабилност, ојача владавина закона и поштовање људски права на КиМ и у региону.
Он је додао да се напори УНМИК-а морају наставити у координацији са иницијативама других регионалних и међународних актера, нарочито Мисјиом Европске уније за владавину права на Косову (ЕУЛЕX) и позвао све стране да сарађују са канцеларијом специјалног тужиоца.
Француски представник је поручио да Србија и такозвано Косово имају заједничцку европски будућност, истичући да је ЕУ њихов партнер, донатор и инвеститор број један и позвао обе стране да се “понашају као Европљани”.
Представник Велике Британије на седници Савета безбедности УН изјавио је да влада Аљбина Куртија има прилику да напредује у дијалогу са Београдом под покровитељством ЕУ.
Он је на седници Савета безбедности рекао да Лондон подстиче Београд и Приштину да дођу до свеобухватног споразума којим ће се нормализовати односи.
Такође је позвао све да се уздрже од “запаљивог језика” који не доприноси добрим односима у региону.
Он је, поред тога, истакао да је од велике важности рад Специјалног суда у Хагу и позвао на кажњавање свих злочина из 1999. године.
На крају, он је поздравио именовање Мајкла Давенпорта на место шефа мисије ОЕБС-а на Косову.
Представник Кине је оценио да је косовско питање кључно за мир и стабилности на Балкану и у Европи и истакао да је важно да Београд и Приштина поступају у оквиру Резолуције 1244 СБ УН како би нашли решење прихватљиво за обе стране.
Представник Кине нагласио је да у овом процесу треба да се поштују суверенитет, независност и територијални интегритрет Србије.
Он је подсетио да је дијалог у застоју од децембра прошле године и поручио да се Кина радује његовом наставку и цени спремност српске стране да разговара.
Истовремено је нагласио да се мора имплементирати оно што је раније постигнуто у оквиру дијалога и поручио да би тзв. Косово требало да примењује постигнуте споразуме и што пре учини ефикасне напоре за формирање Заједнице српских општина.
Он је подсетио да су у протеклих шест месеци односи две стране генерално били стабилни.
“Јачање јединства између етничких група је једини начин да се постигну мир и стабилност на Косову”, рекао је он.
Представник Кине нагласио је да његова земља цени рад УНМИК-а и позвао да се заштити особље УН.
Указао је и да пандемија Ковида-19 представља претњу по здравље свих етничких група на КиМ и указао да је Србија обезбедила вакцине за КиМ у областима где живе Срби.
Он је нагласио да би међународна заједница требало да обезбеди фер расподелу вакцина и поручио да би обимна вакцинација требало да се спроведе на начин који омогућава узајамно поверење између етничких група.
„Српска стварност“