Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока Јован г. X, који од четвртка борави у мирној посјети Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју и Српској православној цркви допутовао је јутрос у Црну Гору. Са њим је допутовао и Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј. Високи званичници две цркве обићиће најпре Цетињси манатир, потом манастир Острог и на крају Саборни храм , где ће им бити приређен свечани дочек.
- Октобар 2018.
У пратњи Патријарха Јована налазе се архијереји Антиохијске патријаршије Митрополит акарски г. Василије и Митрополит њујоршки и цијеле Сјеверне Америке г. Јосиф.
У пратњи Патријарха Иринеја је Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије.
У Подгорицу су са предстојатељима двију Цркава допутовали и господа Епископи шумадијски Јован и ваљевски Милутин.
На подгоричком аеродрому високог госта дочекао је Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и Епископ будимљанско- никшићки г. Јоаникије са свештенством Митрополије црногорско-приморске.
Данашња посјета Патријарха антиохијског и свега Истока г. Јован X није прва посјета једног антиохијског Патријарха Црној Гори, али јесте прва Његовог Блаженства г. Јована. За вријеме краља Николе у Црну Гору је долазио антиохијски Патријарх о чему сведочи и икона коју је тада поклонио Митрополиту Митрофану Бану, а која ће данас бити изнета на целивање током свечаног дочека и доксологије у Цетињском у манастиру.
Свечана доксологија у Цетињском манастиру
Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока г. Јован X и Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј свечано су дочекани 15. октобра 2018. године у Цетињском манастиру.
Црквене великодостојнике је поздравио и са прошлошћу овог манастирског здања упознао домаћин Митрополит Амфилохије. Између осталог је рекао:
„Велики дар Божији који сте нам донели као сведок оне најстарије међу најстаријим хришћанским црквама – Антиохијске патријаршије, благослов великих ваших претходника међу које посебно да поменемо Светог Јована Златоустог чију Литургију сваки дан служимо и данас смо је служили у овом Светом храму.
Послије Јерусалимске Цркве – мајке Цркве свих Цркава, Антиохијска црква (Патријаршија) заузима друго мјесто у свеукупном хришћанству а и у православљу.
Овдје смо цливали мошти Светога Петра Цетињског који носи име онога Петра који је утемељио Цркву свете Антиохије. Целивали смо овде и део Часнога Крста Господњег, целивали смо и Десну руку Светога Јована Крститеља, ону руку која је крстила Господа у реци Јордану
. Овде су у једном од наших манастира и мошти наследника Светога Саве, нашега Арсенија. Ту су мошти Светог Василија, Светог Стефана Пиперског, Светог Симеона Дајбабског, Свете двојице свештеника мученика и 40 ђака мученика у Подгорици у Момишићима. Све те мошти заједно са нама се радују вашем доласку јер оне су и постале мошти и светитељке управо што су светитељи следили пут који смо научили од вашег претходника – Петра и Павла и Светога Јована Златоустог“.
Извод из Беседе Патријарха Јована:,
„Много смо срећни што смо данас са вама у овом храму, са вама овде у Црној Гори. То је за нас велики благослов. Кад смо стигли у овај манастир видели смо на лицима људи какву имају љубав и колико су срећни свети оци свештеници, монаси и народ. Осетио сам да њихова лица кажу „добро дошао, наш брате у Христу, овдје код нас“. И тако смо, са нашом делегацијом, осетили да смо једна породица и да припадамо једној заједничкој Цркви. То је Црква наша православна.
Кроз историју смо увек имали јак и дубок однос са Српском црквом. Ми волимо вашу Цркву, ми смо браћа у Христу. То је тако одувек, а сада то потврђујемо. Као што рекосте, Ваше Преосвештенство, ова земља где смо дошли је земља мучеништва и земља светитеља. Као и наша Антиохија, и ваша је змља је изнедрила много мученика и светитеља, до данашњега дана. Велики је благослов за нас што смо дошли у вашу епархију, што смо целивали Светог Петра Цетињског, руку Светог Јована Крститеља и делић крста Господа нашега.
Такође желим да вам кажем, мој брате у Христу Митрополите Амфилохије, гледам испред мене иконе на иконостасу и сав овај народ око мене, њихова лица, њихову љубав – и видим да сам овде као у Антиохији. Наше предање је исто, наши светитељи нас уједињују. На иконостасу видимо иконе које гледамо и у Антиохији. То потврђује да је наша вера заједничка, да смо једно у Христу.
Ваша Светости, са Митрополитом Амфилохијем се познајем одавно. Више пута смо се сретали на међуправославним састанцима. И молимо се Богу за вас, Ваше Преосвештенство, на многе године. Долазимо вама из Антиохијске цркве коју су основали Свети Петар и Свети Павле. Желим да вам кажем колико нам је данас тешко, колико имамо тежак временски период. Желим да вам кажем да је живот нашег народа неодвојив од наше земље и наше вере. Бог жели да ми будемо тамо и, наравно, нећемо да напуштамо нашу земљу. Неодвојиви смо од ње, јер волимо нашу Цркву и нашу земљу“.
Митрополит Амфилохије је одликовао Патријарха Јована Златним ликом Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца и даривао га архијерејским инсигнијама – панагијом с ликом Богородице Филеримос и крстом који су рађени приликом освећења храма Светог Јована Владимира у Бару.
Таквим инсигнијама Митрополит Амфилохије је даривао и Митрополите који су дошли у пратњи Патријарха Јована – Василија и Јосифа.
Патријарх Јован даровао је Митрополиту Амфилохију архијерејски жезал који ће га, како је рекао „подсећати да се моли Богу за Антиохијску цркву која данас страда“.
Првојерарси су се поклонили моштима Светог Петра Цетињског, руци Светог Јована Крститеља и честици Часног крста Господњег. Патријархе је дочекао Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са више архијереја Српске Православне Цркве, многобројним свештенством и монаштвом, професорима и ђацима Богословије Светог Петра Цетињског и верним народом.
Патријарси Јован X и Иринеј посетили манастир Острог
Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока г. Јован X и Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј, заједно са Митрополитом црногорско-приморским и игуманом острошким г. Амфилохијем, посетили су 15. октобра 2018. године манастир Острог и поклонили се моштима Светог Василија Острошког
Заједно са предстојатељима две помесне сестирнске Цркве Острошком Чудотворцу су се поклонили Високопреосвећени Митрополити Акре г. Василије, Њујорка и Северне Америке г. Јосиф и загребачко-љубљански г. Порфирије, Преосвећени Епископи шумадијски г. Јован, будимљанско-никшићки Јоаникије, ваљевски Милутин, захумско-херцеговачки Димитрије, диоклијски Методије и умировљени захумско-херцеговачки г. Атанасије, као и чланови посланства Антиохијске Цркве: архимандрити Прокопије, Партеније и Алексије, ђакон Георгије Јаков и јерођакон Јован.
Патријарси антиохијски Јован и српски Иринеј посјетили Саборни храм Христовог Васкрсења
Његово Блаженство Патријарх антиохијски и свега Истока Јован X и његова Светост Патријарх српски г. Иринеј посјетили су и Саборни храм Христовог Васкрсења у Подгорици, гдје су их дочекали и патријарашке благослове узели многобројни верници главног града Црне Горе.
Након доксологије Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски је одржао поздравно слово и између осталог рекао:
Ваше Блаженство Патријарше велике Антиохије,
Ваша Светости, Патријарше српски г. Иринеје,
Ево нас у Храму Христовог Васкрсења освећеног благословом Патријарха који су га освештали и Вашим доласком, Вашим присуством у овом светом храму и доношењем благодати Божје и благослова велике Антиохијске патријаршије.
Присуство овог народа сведочи велику љубав и према Вама, посебно као Патријарху који је први пут дошао у овај свети храм, а исто тако и према нашем Патријарху Иринеју. То је сведочанство – глас, иако има и других гласова да се чују одавде, истинског народа Божјег Црне Горе, који се овде сабрао са својим свештенством да прими Ваш благослов и преко вас и свих патријараха антиохијских, и свих наследника Светога Саве – нашега Архиепископа и просветитеља, до наших времена великих архиепископа, патријараха од времена Светих апостола Петра и Павла који су утемељили свету Антиохијску патријаршију.
Добро дошли међу овај народ и добро нам донели те дивне благослове великих светиња православног Истока, и Јерусалима и Антиохије, и свих других светиња оних крајева где је Господ живeо, гдје је разапет био и где је Васкрсао ради нас и нашега спасења.
На многаја, и многаја и благаја љета!
Блажењејши Патријарх Јован такође се обратио сабраном вјерном народу и између осталог је рекао:
„Ваша Светости, мој возљубљени у Христу брате Патријарше српски Иринеју, Ваше Преосвештенство, Митрополите црногорски Амфилохије,
Браћо моја архијереји и браћо свештеници, монаси и монахиње,
У Христу љубљени наш народе,
Најлепше речи могу да поделим данас са вама и да кажем: Христос васкрсе! Моју молитву, мој у Христу брате Амфилохије у име нашег васкрслог Господа Исуса Христта да чува овај народ и ову Цркву. Данас смо са вама у овој цркви у Црној Гори, на позив Његове Светости Патријарха српског Иринеја. Данас могу да кажем вама, Ваша Светости да се Антиохијска црква и Српска црква грле у овој цркви. И носим вама, Ваша Светости, са мојом делегацијом, мојим Епископима и осталим њеним члановима, овој епархији и овом народу који је сачуван од Бога, вама, мој љубљени брате у Христу – љубав ваше браће из Антиохије.
Однос између Антиохијске и Српске цркве је историјски. Отуда где су апостоли Христови први пут употребили реч хришћани доносим вам љубав ваше браће. Ми потврђујемо ту љубав и желимо да кажемо да волимо Српску цркву и волимо вас много. И опет вам кажем: дошао сам да будем данас са вама, на позив Патријарха Иринеја да заједно посведочимо да смо једна Црква, да смо, иако далеко географски – једна породица у Христу.
Ми кад смо јутрос дошли овде у Црну Гору, прво смо дошли у Митрополију гдје смо целивали руку Светог Јована Крститеља, Светог Петра Цетињског и део крста нашег Господа. После тога смо били у манастиру Острогу код Светог Василија, гдје смо добили велики благослов. Сад смо дошли овде, да будемо са вама. У путу ми је Митрополит Амфилохије објашњавао где се све још налазе мошти светитеља, и ја сам био јако срећан. Ваша је земља – земља светитеља, земља мученика. Ваша је земља – земља православља. А то значи да су ваши оци и праоци дали своје животе за Христа. И тако сте ви примили своју традицију од ваших отаца и праотаца и сачували веру у вашим срцима. Тако и ви пренесите веру на вашу децу, а деца од једног до другог детета.
Данас сам много срећан и радостан, Ваша Светости и Ваше Преосвештенство Митрополите Амфилохије, због благослова да будем са вама и оволиким народом. И кад у цркви Васкрсења, у којој се налазимо, кажемо „Христос васкрсе“, то значи да смо ми деца васкрсења. Не плашимо се ни смрти ни мрака. Ви знате шта се дешава на Блиском Истоку, посебно шта се дешава у Сирији, где је наше седиште. Желим да потврдим и да кажем вама да ваша браћа у Антиохији воле своју земљу, своју веру и не желе да изађу из те земље.
Ови светитељи са иконостаса су ту да уједине све нас, да будемо једна породица и да тако везују небо и земљу. И ми се трудимо да на овој земљи сведочимо Исуса Христа. Ми смо једна Црква, и овде на земљи и горе са светитељима. Кад одемо у нашу земљу ја ћу да пренесем ваше поздраве. И све што сам видио овде са вама, прениећу вашој браћи у Антиохији, да буду срећни и да знају какву сте имали радост, да сведочимо заједно да смо једна породица у нашем Господу Исусу Христу. Јесте, ми на Блиском Истоку сада пролазимо кроз тешко време, али у Палестини, гдје је Господ рођен, из Антиохије одакле су изашли и куда су прошли апостоли не можемо да заборавимо да смо ми земља Христова. Ми ћемо увек да будемо део те земље.
Ми желимо да се молите за наш народ који сада тешко живи. Наравно, ми не заборављамо како сте ви овде прошли, ваша земља, јер наша Црква и ваша Црква је – једна Црква. Црква је исповиједање и сведочење нашег Господа Исуса Христа. То је Црква мученика и светитеља. Молим се Богу у овом месту, у овој цркви, нашем васкрслом Господу и нашој Богородици и светитељима Павлу и Петру, оснивачима наше Антиохијске цркве да благослове вашу епархију ваш народ, да чувају вашу децу и ваше породице и све који су присутни и који нису присутни.
Живели, наша браћо! Живела Српска црква – Света Црква!
Обиласком храма Христовог Васкрсења у Подгорици Патријарси Јован и Иринеј су завршили једнодневну посјету Црној Гори.
Патријарх српски Иринеј: Радује ме што сам са Патријархом антиохијским Јованом у Црној Гори
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј изјавио је у обраћању медијима да се радује што је у Црној Гори заједно са Патријархом антиохијским и свега Истока Јованом X.
“Био сам пре 1969/1970. године управник у Острогу, те сам тада имао прилику да посетим готово целу Црну Гору из које је и моја мајка пореклом, тако да имам блискост са Црном Гором. Радује ме што је садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу Цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу Цркву, да има свештенство, монаштво. Посебно ме радује што сам у прилици да будем овде заједно са Патријархом антиохијским, Патријархом древне хришћанске апостолске Цркве, који нам свима доноси благослов свој и Његову жељу да у нашем народу владају слога, мир и љубав, оно што је нормално јер смо један народ, иако смо подељени, али то не значи да смо раздељени. Треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав Господ и наша историја очекују и желе” – поручио је Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј.
Изјава Патријарха Јована о посети Црној Гори
„Захвалан сам Свјатјејшем Патријарху српском г. Иринеју и Високопреосвећеном Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију што је у програм моје посете СПЦ уврштена и Црна Гора.
„Ја и архијереји који су са мном и сва наша пратња, ову посјету дубоко смо доживјели у срцу од јутрос када смо дошли у вашу земљу, поклонили се светињама, светим мјестима од Цетињског манастира, Острога до овог последњег у Цркви Светог васкрсења Христовог гдје се скупило много народа са много љубави да узму благослов.“
Подсјећајући да долазе из Патријаршије Светих апостола првоврховних Петра и Павла, Патријарх Јован је казао да су током посјете доживјели да је наш народ, народ Цркве српске, жив духовно да има живу вјеру и да се клања се васкрслом Христу.
„Ми смо двије цркве које имају историјске везе од памтивијека, једна је иста православна вјера. Осјећемо да смо једна Црква, једна заједница, једна породица духовна као што смо то доживјели и у Београду ова четири дана. Захваљујемо Свјатјејшему и братији што су нас загрлили пуним срцем“, навео је Патријарх Јован.
Истичући да су нашем народу пренијели љубав вјерника Антиохијске патријаршије, Патријарх је казао да ће нашу љубав и пренијети својим вјерницима у Антиохији.
Блажењејши Патријарх је рекао да је овом посјетом дато једно свједочанство свеукупном православном свијету:
„Свеједочанство љубави и јединства. То је свједочанство за читав свијет да смо јединствени и да сви дјеламо за добро православља.“
Подсјетио је на заједнички принете молитве за Сирију, Средњи исток, за страдалну Антиохијску патријаршију која је данас под гоњењем.
„Ово што смо доживјели овдје, ово ћемо засвагда задржати у своме срцу“, рекао је на крају своје посете Црној Гори Његово Блаженство Патријарх Великога Божјега Града Антиохије, Сирије, Арабије, Киликије, Иверије, Месопотамије и свега Истока.
„Српска стварност“