- 01. 2022.
Више од половине популације Европе ће, како се очекује, бити заражено омикрон сојем корона вируса у наредних шест до осам недеља, изјавио је данас директор Светске здравствене организације (СЗО) за Европу Ханс Клуге, који је рекао да је омикрон сој регистрован у 50 од 53 земаља Европе и централне Азија, као и да је брзо постао доминантан на западу Европе и да се сада шири на Западном Балкану.
“У Европи је забележено више од седам милиона новопријављених случајева ковида-19 у првој недељи 2022. године, што се више него удвостручило у периоду од две недеље”, изјавио је Клуге на конференцији за новинаре.
“Овим темпом, Институт за здравствене статистике и евалуацију предвиђа да ће више од 50 одсто становништва у региону бити заражено омикроном у наредних шест до осам недеља”, упозорио је Клуге.
Он је истакао да је омикрон сој постао доминантан, и да је у борби против ширења неопходно користити све расположиве инструменте.
Према његовим речима, 26 земаља је саопштило да више од један одсто популације сваке недеље обољева од ковид-19.
Клуге је рекао да, у актуелној ситуацији, школе треба да буду установе које би се последње затвориле, и прве отвориле.
Казао је да је, због брзог ширења омикрона, неопходно проветравање, повећање хигијенских мера, као и ношење маски вишег нивоа зашите.
Указао је да драматични растући број инфицираних може довести до тога да неће бити наставника, а у здравству медицинског особља.
Због тога, каже, овај сој је велики изазов, услед чега је неопходно фокусирати се на то да се ширење држи под контролом.
Истакао је да је приоритет заштита ризичних група, предузимање превентивних мера код медицинских радника, као и спречити последице по здравствени систем, школе и привреду.
Клуге је казао да су вакцине битан инструмент, јер пружају заштиту од тежег обољења.
Међутим, рекао је да две дозе нису довољне, и да бустер доза диже ниво заштите.
Његова кључна порука је да је неопходно да се треба заштитити од заразе, јер има много невакцинисаних.
Врхунац омикрон соја могао би, каже, уследити много раније него што се очекује.
Указао је да све одлуке о скраћењу карантина треба да се доносе у комбинацији са тестирањем.
Истакао је и да треба применити и нове протоколе у лечењу, у које би требало укључити нове лекове.
Експерт СЗО Катрин Смолвуд упитана за стање на Западном Балкану казала је да су неке земље као што су Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина суочене са брзим растом броја оболелих.
“Видимо даље напредовање омикрон соја, а и даље је на Балкану присутан и делта сој”, рекла је она.
Према њеним речима, расположиви PCR и брзи тестови добро препознају инфекције омикрон сојем.
“Свако ко је позитивно тестиран треба што пре да буде изолован” – закључила је др Катрин Смолвуд, експерт Светске здравствене организације.
„Српска стварност“