Mesto za reklamu
  1. 12. 2021.

Сенат Универзитета у Београду једногласно је због плагијата поново поништио докторат министра финансија Синише Малог.

Одбор за професионалну етику Универзитета у Београду потврдио је раније у другостепеном поступку решење тадашњег декана Факултета организационих наука Милије Сукновића, који је министру финансија Синиши Малом изрекао меру јавне осуде због плагијата и неакадемског понашања приликом израде докторске дисертације.

 

Сенат је већ 12. децембра 2019. године поништио диплому о докторату Синише Малог, али ту одлуку из процедуралних разлога поништио је Управни суд.

Сенат је највиши стручни орган Универзитета и има 46 чланова: ректора, четири проректора из реда редовних професора, 31 декана факултета, четири председника већа групација, председника Већа института и пет директора научних института. За одлуку о докторату били су потребни гласови 24 члана Савета. Одлука је донета једногласно.

Одлуку о поништењу доктората Малог Сенат је усвојио и 2019. године, али се Мали жалио на поништавање докторске дисертације Управном суду, који је затим поништио одлуку Сената и вратио је на поновно одлучивање.

Сумње у докторат Синише Малог, који је одбранио на Факултету организационих наука 2013. године, појавиле су се у јуну 2014. када је проф. др Раша Карапанџа, професор Европске школе за бизнис у Немачкој, објавио текст на сајту Пешчаник тврдећи да је Мали узимао делова текста из туђих дисертација и научних чланака. Он је Малог оптужио за плагирање.

Многобројни професори и студенти, током година, редовно су подсећали на овај случај и тражили коначну реч Универзитета.

О докторату се до сада изјашњавало неколико министара просвете, декана ФОН-а и комисије овог факултета, и ректори Универзитета у Београду. Годинама није било конкретних закључака, а процес је више пута одлаган.

Студенти окупљени око „1 од 5 милиона” су у септембру 2019. блокирали зграду Ректората и захтевали одлуку о докторату Малог.

На ФОН-у је 22. октобра 2019. поновљен раније изречен став да „докторат Малог није академски честит, али није ни плагијат” и предложено је да се изрекне мера јавне осуде – што је најстрожа казна која се може изрећи.

О овој одлуци ФОН-а расправљао је Етички одбор Универзитета у Београду новембра 2019, где је једногласно одлучено да је Синиша Мали прекршио члан 22. Кодекса етичке професионалне етике.

Овај члан бави се само једним питањем – плагирањем.

Када су се сумње у докторат појавиле, на Универзитету процедуре у случају академског непоштења „нису постојале или нису биле довољно прецизне”, како је 2016. године објаснио тадашњи ректор УБ Владимир Бумбаширевић.

Правилник о поступку утврђивања академског непоштења Сенат је усвојио 2016, а Синиша Мали је први високи функционер чији се рад испитивао по овом Правилнику.

Управни суд поништио је у јуну 2021. одлуку Сената Универзитета у Београду којом је министру финансија Синиши Малом поништена диплома доктора наука, пошто је Одбор за професионалну етику Универзитета у Београду закључио да је његова докторска дисертација плагијат.

Управни суд донео је тада пресуду којом је поништено решење Одбора за професионалну етику Универзитета у Београду којим је утврђено неакадемско понашање приликом израде докторске дисертације Синише Малог. Како је објавио Београдски универзитет, предмет је враћен Одбору на поновно одлучивање.

Поновно одлучивање одржано је у среду 22. децембра 2021. и  Сенат Универзитета у Београду поступио је идентично као и пре две године и донео је једногласну одлуку о поништавању дипломе и додатка дипломе Синише Малог о стеченом научном називу доктор наука.

„Сенат и Универзитет немају више намере да се баве докторатом Синише Малог и бавиће се тиме само ако нас на то примора нека судска одлука”, рекао је после седнице нови ректор поф. Др Владан Ђокић.

Синипа Мали: Знам да је истина на мојој страни

Поводом одлуке Сената, Мали је на Инстаграму је написао да верује у свој докторски рад и да је реч о политичкој одлуци, коју ће настојати да оповргне свим расположивим правним средствима.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here