- 10. 2021.
У Скупштини Србије је почела седница Одбора за уставна питања и законодавство на којој се расправља о промени уставних амандмана, а којој присуствује и део опозиције. Председник парламента Ивица Дачић је рекао да очекује да се уставне промене заврше у овом сазиву Скупштине.
На седницу одбора позване су странке које су учествовале у међустраначком дијалогу са и без посредника, а дошли су лидер “Доста је било” Саша Радуловић, Раде Вељановски из Грађанског демократског форума, представник Демократа Србије и из Српске радикалне странке Александар Шешељ.
Председник Српског покрета Двери Бошко Обрадовић и лидер Демократске странке Зоран Лутовац рекли су раније да неће присуствовати.
Обрадовић је образлажући то што не учествује раније данас казао да се Двери противе промени Устава у скупштини без опозиције и да је јавна расправа од једва неколико сати смешна и да говори о неозбиљности најављених уставних промена.
Слично је раније рекао и председник ДС Зоран Лутовац, указујући да се “у нелегитимном парламенту не може расправљати о променама Устава”.
На почетку седнице председник парламента Ивица Дачић је рекао да очекује да се уставне промене заврше у овом сазиву Скупштине.
Заменик председника СРС Александар Шешељ критиковао је што се Устав мења како би се испунила обавеза према међународним организацијама, наводећи да би промена Устава требало да сазри прво у српском друштву.
Упитао је и како се дошло до закључка да ће промене Устава допринети повећању инвестиција у нашу земљу.
Говорећи о томе да се судије више неће бирати у скупштини, Шешељ је казао да избор судија у парламенту гарантује транспарентност, јер се све одвија пред очима јавности.
Одбацио је аргумент да се променом начина избора судија смањује политизација судства, јер, како каже, скупштина је по правилу хетерогена, без обзира на тренутно стање.
Ивица Дачић је такође подсетио да је Венецијанска комисија 15. октобра дала позитивно мишљење на уставне амандмане што је, како је рекао, био важан корак за наставак процедуре.
Дачић је додао да би сада, на некој од наредних седница Венецијанске комисије, Србија требало да добије мишљење о Нацрту закона о референдуму. “Била би катастрофа да процес не завршимо због Закона о референдуму. Морамо да урадимо све да би тај предлог закона о референдуму добио позитивну оцену”, рекао је Дачић.
Он је казао да је темпо којим се иде доста добар, те поновио да се измене Устава односе само на област правосуђа, а њима се предвиђа да судије и тужиоце више не бира парламент.
Председница Одбора за уставна питања и законодавство Јелена Жарић Ковачевић најавила је да ће следећег уторка бити одржана још једна седница одбора на којој ће бити усклађен са препорукама Венецијанске комисије и предлозима које је опозиција данас дала на седници.
“Још једном ћемо упутити Венецијској комисије текст на хитно мишљење после чега ће бити усвојен коначан текст акта о промени Устава”, рекла је Жарић Ковачевић.
„Српска стварност“