- 03. 2021.
Србија и Бахреин потписале су данас Меморандум о политичкој сарадњи министарстава спољних послова, као први споразум између двеју земаља, а који ће бити полазна основа за развој даљих односа и ближу сарадњу.
Меморандум су потписали министар спољних послова Краљевине Бахреин Абдулатиф бин Рашид Алзијани и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Бранислав Недимовић.
Ово је почетак конкретне сарадње наше две земље. Имали смо данас озбиљне и садржајне разговоре, дефинитивно пољопривреда и сектор хране улазе у фокус, рекао је Недимовић након потписивања Меморандума.
Недимовић је навео да су представници Краљевине Бахреин уочили да је српски извоз у вредности преко 4,2 милијарде долара и да постоји велики потенцијал за улагања у пољопривреду.
Министар је истакао да због тога очекује озбиљне инвестиције у сектор прерађивачке индустрије, прехрамбене најпре, као и заједничка улагања српских и компанија из Бахреина у сектор пољопривреде и безбедност хране у Србији.
Он је подсетио да је Бахреин једна од најбогатијих земаља Залива и да зато много значи када постоји сарадња са њом, као и са УАЕ.
Недимовић је истакао да су велики захтеви за воћем и поврћем, а нарочито за српску малину, јагоду и јабуку, као и за производима од житарица.
Схватили су да је наша роба квалитетна, а и конкурентнија од неке друге робе. Отварање простора УАЕ и Бахреина, отварање је простора целог Залива. Враћамо се овде где смо били пре 30-40 година, када је била Југославија. Ово су нова тржишта, нове прилике да извозимо што више, а самим тим ће и цене производа расти, чим расте и потражња, рекао је Недимовић.
Потписаним Меморандумом предвиђене су редовне политичке консултације двају министарстава спољних послова.
Министар спољних послова Бахреина пренео је да је данашњи састанак краља Бахреина Хамада бин Иса ал Калифа и председника Србије Александра Вучића био веома успешан, а да је краљ Хамад пожелео топлу добродошлицу председнику Србије који је у првој посети краљевини.
Разговори су, према његовим речима, покрили све области сарадње – политичку сарадњу, борбу против тероризма, на билатералном и међународном нивоу, борбу против пандемије коронавируса, значају сарадње у тој борби и превазилажењу кризе.
Према његовим речима, разговарало се и о начинима за јачање заједничке сарадње, посебно у економији, трговини, инвестицијама и у научним областима.
Тражимо начине за директан контакт приватног сектора, истакнут је значај пољопривреде, туризма, као области у којима можемо да сарађујемо, као и у области безбедности хране, рекао је Алзијани.
„Српска стварност“