Mesto za reklamu
  1. 06. 2021.

Министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић поручила је данас да је Србија посвећена и да озбиљно и одговорно ради на стварању добрих пословних прилика и услова за блиску и чврсту сарадњу са нашом дијаспором.

Јоксимовић је, на онлајн конференцији “Унапређење сарадње са пословном дијаспором у Аустрији, Швајцарској и Немачкој”, истакла да је у оквиру пројекта Линк Уп, који би требало да постави темеље за обимније ангажовање српске дијаспоре широм Европе и у решавању регионалних изазова и раста, Србија посебну димензију поклонила рањивим групама и категоријама као што су женско предузетништво и ромска популација.

Она је објаснила да је идеја била да се тема сарадње са пословном дијаспором и могућност повратка и улагања у Србију додатно популаризује, истражи и дође до нових могућности.

Тај пројекат, који се спроводи са партнерима из Аустрије, има за циљ директну подршку која је кроз пројекте предвиђена пре свега за предузетнички сектор у Србији, рекла је Јоксимовић.

Она је подсетила на то да је Србија у национални план реформи за период од 2021. до 2023. препознала као један од највећих изазова и унапређење амбијента и подршку и праћење циркуларних и економских миграција у оквиру једне од кључних реформи у области запошљавања и тржишта рада.

Наводећи да је први пут прошле и ове године забележен незанемарљив број оних који су решили да се врате у Србију, Јоксимовић је истакла да је у циљу подстицања повратка планирано промовисање пореских и неких других подстицаја који се односе на запошљавање и кроз комуникацију са привредом и са повратницама.

Што се тиче европских интеграција и наше сарадње са регионалним развојним агенцијама, постојећа мрежа регионалних развојних агенција може да се идентификује и мапира као значајан алат за оно што ће бити једна од најважнијих ствари кластера 5, а то је припрема за регионалну политику и прелазак на кохезионе фондове и кохезиону политику ЕУ, подвукла је министарка.

Она је подсетила на то да Србија као земља кандидат за чланство за све те програме има подршку ЕУ, као што су предприступни фондови, при чему нам је на годишњем нивоу до сада било на располагању негде око 200 милиона евра у смислу грантова.

Према њеним речима, Србија има доста искуства и у нашој земљи је успостављен озбиљан механизам за коришћење предприступних фондова, што је најважније за припрему лаганијег преласка на кохезионе фондове што ће се десити када Србија кроз неколико година постане и пуноправна чланица Уније.

Србија очекује до краја године неке снажније сигнале из ЕУ, јер и то мора да се деси да би кредибилна политика проширења имала смисао, поручила је министарка.

Развојне агенције су важан инструмент за мапирање ресурса на локалном и регионалном нивоу и прикупљање података који су потребни. Јасно је колико је овај пројекат важан и за регион Западног Балкана, што смо показали кроз иницијативу ”мини Шенгена”, а идеја те регионалне сарадње је била да се олакша и привредна делатност и свакодневни живот наших грађана, закључила је Јоксимовић.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here