- 07. 2020.
Тамара Роговић је са само 6 година постала део светске групе генијалне деце. Како пише Brainz TV, прву самосталну изложбу имала је са непуних 12, а у 14. години постала је студенткиња сликарства у Србији. Са 17 година се истакла као идејни творац хуманитарног пројекта бесплатне школе за сликање “Tasha Art School”.
Тамара је проглашена за најмлађег постдипломца у 18. години на “MFA Contemporaru art practice” Универзитета у Единбургу. Добитница је Британске визе за изузетне таленте, а у 20. години одликована је титулом најмлађе магистарке уметнoсти.
Са осамнаест година примљена је на магистарске студије савремене уметности на престижном Универзитету у Единбургу. У својој двадесетој години, тренутно је најмлађа магистарка визуелних уметности на свету и носилац титуле „Млади Херој” као победник конкурса „Yоuth Heroes” у области културе и уместности.
“Сматрам да нас ка најбитнијим признањима води разумевање својих потенцијала, способности и талента. Свака награда је пут до следећег пута, упознавање нових људи и стварање нових контаката и пријатељстава. Волим када кроз добијање награде и признања, људи заправо упознају мој рад и стварање. А заиста волим када моји радови и достигнућа помогну другима у њиховом личном оснаживању”, рекла је Тамара Роговић.
Током двогодишњих студија у Единбургу, остварила је бројне групне изложбе и пројекте, као и значајна самостална представљања.
Остварила је три колаборативне уметничке праксе у којима користи видео, инсталацију, текст и перформанс, а које конституишу њену основну праксу, која је слика. Једна од изложби коју поносно истиче је прва ретроспектива слика насталих у узрасту од 6-16 година, чиме је постала најмлађи излагач у Кући краља Петра Првог у Београду. Излагала је и у Културном центру у Паризу.
Тамара Роговић је хуманитарним пројектом бесплатне школе сликања за децу и одрасле „Tasha Art School“ покушала да приближи виши и слободнији ниво уметности и креативног изражавања. Њено интересовање је и арт терапија, што ју је усмерило и на рад са аутистичном децом и развијањем прикладног програма.
“Све чему стремим кроз свој живот и стварање је допринос човечанству на путу разумевања и прављења промена према решавању глобалних проблема – мира у свету, правилног односа ка животној средини, помаци према решавању проблема сиромаштва и глади, право на обезбеђено образовање, права жена и угрожених група, опхођење према животињама и друго. За мене то су изазови чијем решавању је свако људско биће дужно стремити, у којој год дисциплини деловали и какав год домет наш утицај имао. Да свет буде бољи – то је изазов”, објашњава она и додаје: “Константна потреба за уметничким стварањем, идеје, концепти и радови су нешто што ме покреће, а успеси су пратили тај пут”.
Ова млада хероина је добитница и Британске визе за изузетне таленте, које британска влада даје неколицини изузетних талената из целог света, након процене тамошењег Министарства културе.
„Српска стварност“