- 10. 2021.
Пред нама је време сезонског грипа и време када су се многи да би се заштитили од те непријатности вакцинисали. Отуда се поставља питање да ли је та вакцинација у колизији са вакцином против ковида 19. Стручњаци тврде да те две вакцине не искључују једна другу и да и њу треба примити. То су нам потврдили и наши истакнути лекари у свету. Очекује се да ће организована вакцинација против сезонског грипа у Србији почети 15. октобра.
Како је сезона грипа или инфлуенце пред нама, а све је више оболелих од Ковида 19. и оних који су примили или треба да приме вакцину против ковида, поставља се питање да ли треба да приме и вакцину против сезонског грипа.
Многи инфектолози упозоравају да би истовремена инфекција Ковидом и сезонским грипом могла да доведе до компликација код невакцинисаних, те отуда позивају грађане да се вакцинишу и против инфлуенце.
У време вакцинације против Ковида 19., кажу да нема разлога да се плашимо вакцинације против грипа и да те две вакцине немају никаквих додирних тачака и да се могу примити истовремено или са било каквом временском разликом.
Грађани Србије се већ могу пријавити за вакцинацију против сезонског грипа на сајту еУправе, а планирано је да вакцинација почне 15. октобра, пише на сајту еУправе.
Према последњим званичним подацима, у Србији се данима бележи више од 6.000 нових случајева Ковида-19, до сада је регистровано више од 960.000 случајева, а умрло је више од 8.000 људи.
Вакцинација је најефикаснији вид заштите од ковида 19, али и за превенцију сезонског грипа. Заштита од грипа се постиже две до три недеље после добијања вакцине, наводи се на сајту београдског Завода за јавно здравље.
Активна имунизација против грипа се препоручује код лица старијих од шест месеци живота, наводи се у Правилнику о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести Ребублике Србије.
Спроводи се са једном или две дозе вакцине пред почетак сезоне грипа, у зависности од узраста.
Она се посебно препоручује лицима у ризику од тешке клиничке слике и компликација, као што су труднице, особе старије од 65 година, лица са хроничним плућним, малигним, кардиоваскуларним, метаболичким и другим болестима и чланови њихових породица.
Садашња вакцина против грипа је у употреби последњих двадесетак година и много пута је била прилагођавана сезонским променама вируса.
Оболели могу имати повишену температуру која може ићи и више од 40 степени, посебно у прва три дана од заражавања, а уобичајено је да температура остане повишена четири до шест дана.
Умор, главобоља, болови у мишићима и зглобовима, малаксалост, мучнина, поспаност, дезоријентисаност и губитак апетита су такође симптоми инфлуенце.
Респираторни симптоми као што су бол у грлу, запушен нос, суви кашаљ или промуклост углавном се испољавају после једног или два дана.
Неретко долази и до повраћања и дијареје, а ови симптоми се претежно јављају код мале деце.
Компликација која се најчешће јавља је упала плућа, али грип може довести и до срчане слабости, аритмије и неуролошких тегоба.
Због свега лекари саветују вакцинишите се и против грипа.
„Српска стварност“ / Ј. С. /